Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I-16/2006
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I-16/2006
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
naruszenie przepisów
utrata prawa do odliczenia
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy w przypadku nieterminowego zainstalowania kasy rejestrującej, podatnik oprócz utraty ulgi z tytułu zakupu kas, traci prawo do obniżenia podatku należnego o 30% podatku naliczonego, dotyczacego tej części zakupów, które przy sprzedaży podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujacych i które były dokonane po dniu przekroczenia limitu sprzedaży do dnia instalacji kasy; czy korekta podatku naliczonego dotyczy wszystkich zakupionych towarów, w tym również przed dniem przekroczenia limitu, które były przedmiotem sprzedaży na rzecz osób fizycznych po dniu przekroczenia limitu do czasu instalacji kasy?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od marca 2005r. podatnik prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną art. przemysłowych. W dniu 26 sierpnia 2005r. spółka przekroczyła limit 20.000 zł i nie zainstalowała kasy fiskalnej w terminie. Po dniu przekroczenia limitu strona nadal dokonywała sprzedaży na rzecz osób fizycznych - towarów nabytych głównie przed 26 sierpnia 2005r.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych dokumentowana była wystawianymi fakturami bądź dowodami wewnętrznymi, na podstawie których rozliczany był podatek VAT. Obejmowała ona następujący asortyment towarowy: wózki dziecięce, skutery, pasy,pianki, koszulki neoprenowe, alkomaty.Po dniu 26 sierpnia 2005r. do czasu instalacji kasy fiskalnej podatnik nabywał następujące towary: alkomaty i magnetyzery. Z zakupionych alkomatów tylko kilka sztuk zostało sprzedanych na rzecz osób fizycznych, pozostała część alkomatów, oraz wszystkie magnetyzery były sprzedawane na rzecz podmiotów gospodarczych. W związku z instalacją kasy fiskalnej po terminie, na podstawie art. 111 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( DZ.U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz.U. Nr 273, poz. 2706 ), spółka cywilna utraciła prawo do ulgi, jak również straciła prawo do obniżenia podatku należnego o 30% podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które przy sprzedaży podlegały ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

Zakupione po dniu 26 sierpnia 2005r. alkomaty dotyczyły częściowo sprzedaży, która powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy. Jednocześnie podatnik nie jest w stanie udowodnić, z których zakupów pochodziły alkomaty sprzedawane dla osób fizycznych.

W swoim piśmie podatnik pyta, czy w przypadku nieterminowego zainstalowania kasy rejestrującej, podatnik oprócz utraty ulgi z tytułu zakupu kas, traci prawo do obniżenia podatku należnego o 30% podatku naliczonego, dotyczącego tej części zakupów, które przy sprzedaży podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących i które były dokonane po dniu przekroczenia limitu sprzedaży do dnia instalacji kasy, czy korekta podatku naliczonego dotyczy wszystkich zakupionych towarów, w tym również przed dniem przekroczenia limitu, które były przedmiotem sprzedaży na rzecz osób fizycznych po dniu przekroczenia limitu do czasu instalacji kasy.

Strona stoi na stanowisku, że należy dokonać korekty 30% podatku naliczonego od całości zakupionych alkomatów po 26 sierpnia do dnia instalacji kasy. Natomiast nie podlega korekcie podatek naliczony od zakupionych w tym okresie magnetyzerów, gdyż towary te nie były przedmiotem sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Również nie podlega korekcie podatek naliczony od zakupionych towarów przed dniem powstania obowiązku instalacji kasy, a sprzedawanych osobom fizycznym w okresie kiedy kasa rejestrująca powinna być zarejestrowana.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy art. 111 ust. 1 2 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ).

Na podstawie art. 111 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ( powstania obowiązku ) ewidencjonowania (...) - art. 111 ust. 4 ustawy

W myśl art. 111 ust. 2 ustawy o podatku VAT , podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1 do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących tracą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Zapis powołanego powyżej przepisu nie precyzuje, czy utrata prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczy zakupu wszystkich towarów i usług, czy tylko tych które związane są ze sprzedażą podlegającą ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z uchwałą Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 listopada 1998r. , sygn. FPS 7/98 " naruszenie przez podatnika obowiązku wynikającego z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym powoduje, że na podstawie art. 29 ust. 2 traci on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług tylko w stosunku do tej części obrotu, która podlega ewidencjonowaniu z zastosowaniem kas rejestrujących. " ( obecnie art. 111 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) , w brzmieniu obowiązującym od 1.05.2004r.

Ustawodawca w art. 111 ust. 1 ustawy wprowadził obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących obrotu oraz podatku należnego dla podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, natomiast ustęp 2 art. 111 zawiera ograniczenie prawa do obniżenia podatku należnego o część podatku naliczonego w przypadku naruszenia w/w przepisu.

Z analizy treści art. 111 ust.2 wynika, że ograniczenie prawa do przedmiotowego odliczenia podatku obejmuje czasookres od momentu zaistnienia ustawowego obowiązku rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej do czasu rzeczywistego rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. Zatem ustawodawca nie wskazuje konieczności korygowania podatku naliczonego, który został odliczony przed momentem naruszenia powyższego obowiązku.

Ponadto należy zaznaczyć, że utrata prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikająca z artykułu 111 następuje z mocy prawa , nie jest sankcją wymierzaną przez organ podatkowy. Podatnik, który nie rozpoczął w obowiązującym terminie ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, zobowiązany jest w rozliczeniu podatku VAT odliczyć podatek naliczony w kwocie niższej o 30%. Rozliczenie to powinno być dokonane w deklaracji VAT -7, bez uprzedniej decyzji urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny , Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że podatnik do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej traci prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego dokumentującego zakupy dokonane od momentu naruszenia obowiązku wynikającego z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku VAT i dotyczące towarów i usług, które były przedmiotem sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj