Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-2/4111/415/302/38a/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/4111/415/302/38a/05
Data
2005.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
kurs waluty
przychód
rachunek uproszczony
sprzedaż
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Jaki należy sporządzić dokument sprzedaży, jaki zastosować kurs waluty do jego wyceny?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.jedn. Dz. U. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 31.08.2005r. ( data wpływu do tut. urzędu 05.09.2005r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sporządzenia dokumentu sprzedaży i zastosowania kursu waluty do jego sprzedaży za sprzedany towar w Portugalii z pominięciem terenu Polski

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako Przedsiębiorstwo Handlowe .... . Jako firma zakupił towar od kontrahenta z ..., a następnie bezpośrednio sprzedał go kontrahentowi z ...... Towar transportowany był drogą morską omijając teren Polski. Faktura na zakup wystawiona jest 02 sierpnia , podatnik otrzymał ja 17-go sierpnia , a towar prawdopodobnie dotarł do .... 29 sierpnia.

Podatnik nie ma potwierdzenia, że kontrahent ten towar odebrał i dokonał odprawy celnej. Zdaniem podatnika dokumentem dot. dokonanej sprzedaży będzie rachunek uproszczony do wyceny którego należy przyjąć średni kurs z dnia wystawienia dokumentu sprzedaży. Stosownie do treści art. 20, ust.1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości ( Dz. U. Nr 121 z 1994r., poz. 591 ze zm.)- do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić , w postaci zapisu, każde zdarzenie , które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym .Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane dalej "dowodami źródłowymi":1)zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów,2)zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom3)wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki. Z kolei z zapisu art. 21, ust.1 cytowanej ustawy o rachunkowości wynika, że - dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

  1. określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego, określenie stron ( nazwy , adresy) dokonujących operacji gospodarczej., opis operacji oraz jej wartość , jeżeli to możliwe , określona także w jednostkach naturalnych ,datę dokonania operacji , a gdy dowód został sporządzony pod inną data - także datę sporządzenia dowodu, podpis wystawcy dowodu oraz osoby , której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów, stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych ( dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Ponadto z art. 11, ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. jedn. Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz.176 ze zm.) - przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika , ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku , przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów , ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżenie ust.4..Jeżeli bank , z którego usług korzysta podatnik , stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu , o którym mowa w ust.3 zdanie pierwsze , do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski( art.11, ust.4).Za datę powstania przychodu , z działalności gospodarczej , uważa sie , z zastrzeżeniem ust.1e-1g, dzień wystawienia faktury ( rachunku ) , nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym : wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2)wykonano usługę , w tym częściowo wykonano usługę , jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty , lub ,otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach ( art.14, ust.1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów w Pana sytuacji dokumentem sprzedaży będzie dowód księgowy zawierający dane z pkt-ów 1-6 przy zastosowaniu przeliczenia na złote według kursów wym. w art. 11, ust.3 i 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj