Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/443/44/TW/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/443/44/TW/06
Data
2006.08.04



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
akceptacja faktury
faktura


Pytanie podatnika
Czy akceptacja w formie podpisu, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 2 b) rozporządzenia może zostać dokonana przez pracownika nabywcy usługi lub towaru, któremu to pracownikowi dostawca udzielił stosownego pełnomocnictwa do podpisywania (akceptacji) w jego imieniu faktur VAT oraz czy tak podpisana (zaakceptowana) faktura VAT będzie upoważniała do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę?


Wnioskiem z 31.05.2006 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka nabywa towary (surowiec drzewny) oraz usługi (m. in. usługi przewozu rzeczy) od innych podmiotów prowadzących w tym zakresie działalność gospodarczą. Obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT. Współpraca pomiędzy powyższymi podmiotami prowadzona jest na szeroką skalę, w związku z czym korzystne dla obu stron jest wykorzystanie instytucji samofakturowania uregulowanej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2005, Nr 95, poz. 798). Strony zgodnie z treścią powołanego powyżej rozporządzenia zamierzają, w celu dokonywania samofakturowania, zawrzeć umowę o samofakturowanie. Przepis § 10 ust. 2 pkt 2 b) wskazanego aktu prawnego jako jeden z warunków wykonania samofakturowania wskazuje obowiązek podatnika dokonującego nabycia towarów i usług oraz wystawiającego fakturę VAT, przedstawienie drugiej stronie oryginału i kopii faktury do jej akceptacji w formie podpisu.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy akceptacja w formie podpisu, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 2 b) rozporządzenia może zostać dokonana przez pracownika nabywcy usługi lub towaru, któremu to pracownikowi dostawca udzielił stosownego pełnomocnictwa do podpisywania (akceptacji) w jego imieniu faktur VAT oraz czy tak podpisana (zaakceptowana) faktura VAT będzie upoważniała do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę?

Zdaniem podatnika akceptacja faktury wystawianej w ramach samofakturowania może zostać dokonana przez pracownika nabywcy na podstawie udzielonego mu przez dostawcę pełnomocnictwa szczególnego do akceptowania faktur VAT w imieniu dostawcy. Taka faktura stanowi podstawę do odliczania podatku naliczonego przez nabywcę.

Zasady umożliwiające zastosowanie samofakturowania określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W myśl wskazanego aktu prawnego nabywca towarów i usług, podobnie jak dostawca muszą być czynnymi podatnikami VAT. Faktura wystawiana na zasadach określonych powyżej powinna dodatkowo zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca. Faktura wystawiona przez nabywcę towaru powinna następnie zostać zaakceptowana przez sprzedawcę w formie podpisu.

Przepisy prawa podatkowego, ani aktów prawnych w zakresie rachunkowości nie zawierają, wyłączenia możliwości udzielenia pełnomocnictwa do dokonywania akceptacji faktur VAT przez pracownika nabywcy towarów i usług. W związku z tym oceny dopuszczalności takich czynności należy stosować przepisy dotyczące pełnomocnictwa.

Kwestia udzielenia pełnomocnictwa uregulowana jest w Kodeksie cywilnym (art. 98-109). Pełnomocnik wyposażony jest przez mocodawcę w umocowanie do dokonania czynności prawnej w imieniu ze skutkami dla mocodawcy. Zgodnie z art. 108 zd. 1 Kodeksu cywilnego pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy. W przedmiotowym stanie faktycznym, pracownik umocowany przez drugą stronę transakcji - sprzedawcę, nie ma uprawnień do reprezentowania nabywcy. Wynika to z faktu, iż nabywca jest osobą prawną, do reprezentowania której uprawnieni są członkowie zarządu oraz ustanowieni przez zarząd prokurenci i pełnomocnicy. Gdyby nawet przyjąć dopuszczalność uznania pracownika nabywcy za jego reprezentanta to zachodzą w przedmiotowej sprawie okoliczności wskazane w Kodeksie cywilnym stanowiące odstępstwa od zasady z art. 108. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu pełnomocnik może być drugą stroną czynności prawnej w sytuacji, gdy możliwość taka wynika z treści pełnomocnictwa albo jeżeli ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Obie powyższe przesłanki w przedmiotowej sprawie zostały spełnione. Pełnomocnictwo udzielone przez sprzedawcę, jednoznacznie wskazuje, iż upoważnia on pracownika swego kontrahenta do podpisywania faktur. Co więcej nie można mówić o naruszeniu interesów mocodawcy, w przypadku, gdy jest on dokładnie poinformowany o działaniach kontrahenta i wyraża na to swoją zgodę.

W związku z powyższym, faktura wystawiona przez nabywcę na podstawie umowy o samofakturowaniu oraz podpisana przez pracownika umocowanego do tej czynności przez dostawcę spełnia wymogi określone w ustawie o VAT dopuszczające do odliczenia na jej podstawie naliczonego VAT.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Generalną zasadą wynikającą z ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towaru i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484) jest wystawianie faktur VAT przez sprzedawców towarów i usług. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwa od tej reguły i umożliwił m.in. dokumentowanie sprzedaży przez nabywcę towaru lub usługi.

Wystawianie faktur VAT przez nabywców towarów i usług od podatnika VAT czynnego możliwe jest po spełnieniu warunków określonych w § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm; zmiana ostatnia: Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860). Zgodnie z ust. 1 tego rozporządzenia podstawowe warunki to:


    - nabywca towarów i usług musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,
    - nabywca musi mieć zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi odpowiednią umowę, upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów - w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy,
    - strony tej umowy, mają obowiązek dostarczenia pisemnej informacjio jej zawarciu naczelnikom urzędów skarbowych właściwym dla obu stron umowy, w terminie 10 dni od jej zawarcia.

W myśl ust. 2 § 10 zawarta umowa powinna zawierać upoważnienie na rzecz nabywcy do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatóww imieniu i na rachunek sprzedającego, zobowiązanie do przedstawiania drugiej stronie umowy oryginału i kopii faktury do akceptacji w formie podpisu (termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma być tak określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi),a także zastrzeżenie, iż w okresie obowiązywania umowy dostawca nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy. Umowa powinna również zawierać zobowiązanie do poinformowania drugiej strony w trybie natychmiastowymw przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lubo zbyciu przedsiębiorstwa, a także określenie terminu jej obowiązywania, z tym że nie może być to okres dłuższy niż jeden rok.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku nabywca usługi lub towaru otrzymałby od Spółki, jako dostawcy, upoważnienie do wystawiania faktur zgodnie z umową i po spełnieniu warunków określonych w § 10 rozporządzenia, a pracownik nabywcy - odrębne pełnomocnictwo do akceptacji w imieniu dostawcy (drugiej strony umowy) w formie podpisu oryginału i kopii faktury.

Skoro Spółka dokona takiego odrębnego umocowania na rzecz pracownika nabywcy, które spełniać będzie wymogi pełnomocnictwa określone w kodeksie cywilnym, to dokonana akceptacja faktury w formie podpisu będzie spełniała przesłanki określone w § 10 ust. 2 pkt 2 lit. b).

Podatek naliczony wynikający z tych faktur zakupu nabywca będzie mógł odliczyć od podatku należnego, w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przy spełnieniu warunków określonych w art. 86 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj