Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1B/07/KL
z 2 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1B/07/KL
Data
2008.01.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
korekta faktury
moment powstania obowiązku podatkowego
nowe okoliczności faktyczne
obowiązek podatkowy
podwyższenie ceny
rozliczanie (rozliczenia)
wykonanie usługi
wystawienie faktury
zaniżenie ceny
zwiększenie


Istota interpretacji
Czy w przypadku wystawienia w październiku 2007 r. kolejnej faktury za świadczenia wykonane w roku 2006 obowiązek podatkowy należy przypisać do grudnia 2006 czy do miesiąca jej wystawienia?



Wniosek ORD-IN 930 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.), uzupełnionym pismami z dnia 16 listopada i 6 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W wyniku weryfikacji umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Wnioskodawca wystawił faktury zwykłe i korygujące zwiększające sprzedaż (nieopodatkowaną) w roku 2007 za rok 2006. Szpital uznał, że momentem powstania obowiązku podatkowego był grudzień 2006 r. i dokonał korekty deklaracji za rok 2006.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku wystawienia w październiku 2007 r. kolejnej faktury za świadczenia wykonane w roku 2006 obowiązek podatkowy należy przypisać do grudnia 2006 czy do miesiąca jej wystawienia...


Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy należy przypisać do grudnia 2006 r., jednak budzi to wątpliwości Szpitala w związku z tym, że faktura wystawiona została z powodu okoliczności (weryfikacji kontraktu), które zaistniały kilka miesięcy od daty wykonania usług a ponadto wykonywane były nie tylko w miesiącu grudniu 2006 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).


Z kolei sposób rozliczania u sprzedawcy wystawionych przez niego faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn będących podstawą ich sporządzenia. I tak, jeżeli faktura korygująca wystawiona została:


  1. w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie wartości sprzedaży – taką fakturę sprzedawca jest zobowiązany rozliczyć w miesiącu, w którym rozliczona została faktura pierwotna tzn. ująć ją w rejestrze sprzedaży za ten miesiąc i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten okres,
  2. w wyniku okoliczności zaistniałych po dokonaniu pierwotnej sprzedaży – to korekta taka wywoła skutek w miesiącu jej wystawienia, czyli fakturę korygującą rozlicza się na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży i deklaracji za miesiąc, w którym ją wystawiono.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca wystawił w roku 2007 faktury korygujące zwiększające obrót, dotyczące usług wykonanych między innymi w miesiącu grudniu 2006 r. Zdarzenia te spowodowane były zmianą kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia, która miała miejsce w 2007 r. Oznacza to, że podwyższenie ceny nie było nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktur pierwotnych i powinno zostać uwzględnione w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi. Innymi słowy – w zaistniałym stanie faktycznym - korektę zwiększającą wartość sprzedaży odnieść należy do tych okresów rozliczeniowych (miesięcy), w których wystąpił obowiązek podatkowy oraz ująć w deklaracjach VAT –7 za poszczególne okresy, w których wykazano świadczone usługi (ujęto pierwotne faktury).


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj