Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/033/415/18/2006/MZ
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/033/415/18/2006/MZ
Data
2006.07.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja degresywna
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
Jak należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od srodków trwałych zaliczonych do grup 3-6 KŚT, od ktorych dokonano w pierwszym roku podatkowym jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokosci 30% wartosci początkowej?


Firma złożyła w tut. Urzędzie pisemne zapytanie dot. prawidłowości dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody degresywnej. Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii: Jak należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zaliczonych do grup 3 – 6 KŚT, od których dokonano w pierwszym roku podatkowym jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30% wartości początkowej:
1.Czy w drugim roku podatkowym za podstawę naliczenia amortyzacji należy przyjąć wartość początkową bez pomniejszania jej o odpis w wysokości 30% dokonany w pierwszym roku podatkowym, czy też też należy za podstawę naliczenia amortyzacji przyjąć wartość początkową pomniejszoną o odpis dokonany w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30% wartości początkowej?
2.Czy w kolejnych latach podatkowych za podstawę naliczenia amortyzacji należy przyjąć wartość początkową pomniejszoną o odpis dokonany w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30% wartości początkowej i pomniejszoną o odpisy degresywne dokonane w drugim i kolejnych latach podatkowych?

Podatnik wyraził stanowisko, że w drugim roku podatkowym za podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych należy przyjąć wartość początkową bez pomniejszania jej o odpis w wysokości 30% dokonany w pierwszym roku podatkowym. Natomiast w kolejnych latach podatkowych za podstawę naliczenia amortyzacji należy przyjąć wartość początkową bez pomniejszania jej o odpis w wysokości 30 % dokonany w pierwszym roku podatkowym, a pomniejszoną jedynie o odpisy degresywne dokonane w drugim i kolejnych latach podatkowych.

Zgodnie z art.22 k ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz.176 ze zm.) odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3 -6 Klasyfikacji, w pierwszym roku podatkowym , w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30% tej wartości. Stosownie do art.22k ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przy zastosowaniu metody degresywnej podstawę amortyzacji ustala się w myśl art.22 k ust.1 lub art. 22i. Art. 22k ust.1 który stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych, z zastrzeżeniem ust.2, o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych – od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody określonej w art.22i ust.1(metody liniowej), podatnicy dokonują dalszych odpisów zgodnie z art.22i tj. przy zastosowaniu metody liniowej.Art.22 i ust.1 -7 stanowi o stawkach amortyzacyjnych, które zostały określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych i o możliwościach ich podwyższania i obniżania.Zgodnie z art.22i ust.1 w/w ustawy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art.22h ust.1 pkt.1. W świetle więc w/cyt. przepisu art.22 k ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu metody degresywnej w następnym roku podatkowym po tym, w którym podatnik dokonał 30% odpisu amortyzacyjnego ( w drugim roku amortyzacji, który jest pierwszym rokiem amortyzacji metodą degresywną), podstawę naliczenia amortyzacji określa się w wysokości wartości początkowej, a więc bez pomniejszania jej o jakiekolwiek odpisy dokonane w pierwszym roku podatkowym. W trzecim roku naliczania odpisów amortyzacyjnych, który jest drugim rokiem amortyzacji metodą degresywną i w latach następnych, podstawę tę ustala się zgodnie z brzmieniem art.22 k ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli wartość początkową pomniejsza się o odpisy dokonane w latach poprzednich, jednakże chodzi tu tylko o odpisy , które ustalone zostały w wyniku zastosowania metody degresywnej tj. bez pomniejszania o 30% odpis.

Zatem w drugim i następnych latach podatkowych podatnik ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych stosując tzw. zasady amortyzacji liniowej lub zasady amortyzacji degresywnej, przy czym odpisów tych dokonuje się od wartości początkowej , a więc bez pomniejszania jej o odpisy dokonane w pierwszym roku podatkowym.

Udzielona przez Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. W świetle art.14b§§1,2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art.236§2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj