Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-153/227/06/MK
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-153/227/06/MK
Data
2006.07.12



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
dopłata
korekta podatku
korekta zeznania
odsetki od zaległości podatkowych
odsetki od zaliczek
podstawa opodatkowania
przychód
uszczuplenie podatku
zaniżenie przychodu
zaniżenie zobowiązania
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy w związku z tym, że podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym powinna stanowić cała kwota otrzymanej prowizji (a nie kwota wyliczona rachunkiem "w stu") należy skorygować CIT-2 od maja 2004 r., od kiedy następowała wypłata prowizji i dopłacić różnicę podatku wynikającą z zaniżenia zaliczek na podatek za te miesiące z odsetkami od zaliczek, czy skorygować tylko CIT-8 za 2004 r. i 2005 r. i dopłacić różnicę podatku wynikającą z korekty zeznania rocznego z odsetkami?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 24.04.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 25.04.2006.)

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka od 1 maja 2004 r. otrzymywała prowizję od dostawcy zagranicznego (unijnego) będącego zarejestrowanym podatnikiem VAT, który swój towar sprzedawał bezpośrednio do odbiorcy w Polsce. Prowizja była liczona od obrotu dostawcy zagranicznego, ale wypłacana Spółce wyłącznie za świadczenie usług doradztwa technicznego, wykonywanych przez pracowników Spółki - inżynierów technologów, polegającego na uczestnictwie w rozwiązywaniu problemów technologicznych poprzez proponowanie możliwych do zastosowania środków z asortymentu partnera, dokonywaniu analiz technicznych w procesie technologicznym, tworzeniu dokumentacji technicznych i raportów dla partnera - Spółka nie pośredniczyła w sprzedaży tych towarów pomiędzy dostawcą zagranicznym a odbiorcą polskim. Spółka wykazywała kwoty prowizji - na podstawie noty księgowej otrzymywanej od dostawcy zagranicznego - jako obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej 22% stawki. Kwota należnego VAT była w związku z tym liczona rachunkiem "w stu". Wyliczona w ten sposób kwota obrotu netto była wykazywana jako przychód Spółki stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W celu potwierdzenia prawidłowości stosowanej stawki VAT oraz ustalenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym Spółka wystąpiła do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi o klasyfikację statystyczną wykonywanych na rzecz dostawcy zagranicznego usług doradztwa. Z wydanej 17 lutego 2006 r. opinii Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. usługi świadczone przez Spółkę mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.20.3 Usługi inżynierskie. Urząd Statystyczny potwierdził również, że usługi te mieściły się w tym samym grupowaniu również według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., która na podstawie § 2 powołanego rozporządzenia z 6 kwietnia 2004 r. ma nadal zastosowanie do celów podatkowych.

Na tle wyżej przedstawionego stanu faktycznego Spółka zapytuje, czy w związku z tym, że podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym powinna stanowić cała kwota otrzymanej prowizji (a nie kwota wyliczona rachunkiem "w stu") Spółka powinna również skorygować miesięczne deklaracje CIT-2 począwszy od maja 2004 r. - za miesiące, w których następowała wypłata prowizji i dopłacić różnicę podatku wynikającą z zaniżenia zaliczek na podatek za te miesiące wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi od każdej z tych zaliczek do dnia złożenia zeznania rocznego, czy też powinna skorygować wyłącznie zeznanie roczne CIT-8 za 2004 r. oraz za 2005 r. i dopłacić różnicę podatku wynikającą z korekty zeznania rocznego z odsetkami liczonymi od dnia złożenia zeznania do dnia jego skorygowania?

Spółka formułuje stanowisko, że w związku z nieprawidłowym ustaleniem podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, spowodowanym rozliczaniem kwot otrzymanych prowizji rachunkiem "w stu", powinna skorygować jedynie zeznania roczne CIT-8 za 2004 r. i 2005 r. oraz dopłacić różnicę podatku wynikającą z korekty z odsetkami liczonymi od dnia złożenia zeznania do dnia jego skorygowania.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, co następuje:

Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, że Spółka nie zaliczała do przychodów w trakcie trwania roku podatkowego 2004 r. i 2005 r. całej kwoty otrzymanej prowizji, lecz kwotę prowizji wyliczonej rachunkiem "w stu". W związku z tym Podatnik zaniżył wysokość dochodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak stanowi przepis art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Z powyższego wynika, że rozliczenie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych następuje co miesiąc i polega na obowiązku zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek. Tym samym podatnicy obowiązani są prawidłowo ustalić dochód (stratę) za dany miesiąc, tj. przychody i koszty ich uzyskania.

Z kolei zgodnie z art. 27 ust. 1 podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zgodnie z art. 51 § 1 i 2 zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek. Stosownie do art. 53 § 1 od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę. Odsetki za zwłokę na podstawie art. 53 § 3 nalicza podatnik. W myśl art. 53 § 4 odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku.

Zasady dotyczące korygowania deklaracji mieszczą się w Dziale III rozdziale 10 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 81 § 1 tej ustawy jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Przez deklaracje rozumie się na podstawie art. 3 pkt 5 również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Odnosząc wyżej zacytowane przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że Podatnik w celu prawidłowego rozliczenia należnych zaliczek oraz należnego zobowiązania podatkowego, może na podstawie powołanego przepisu art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa skorygować zarówno deklaracje miesięczne CIT-2 za 2004 r. i 2005 r., jak i zeznania roczne CIT-8 za te lata. W przypadku przedstawionym we wniosku, Spółka jest obowiązana naliczyć odsetki za zwłokę od kwot zaniżonych zaliczek na podatek dochodowy począwszy od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku z danej deklaracji CIT-2 do dnia złożenia zeznania rocznego za dany rok oraz odsetki za zwłokę od kwot zaniżonego podatku należnego za rok począwszy od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku z danego zeznania do dnia dokonania wpłaty podatku w prawidłowej wysokości. W przypadku gdyby Spółka nie skorygowała wysokości zaliczek w deklaracjach CIT-2 i nie uiściła odsetek z tego tytułu - miałby zastosowanie art. 53a ustawy Ordynacja podatkowa.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 24.04.2006 r. w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie zawarta w odrębnym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj