Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-130/14a/06/AL
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-130/14a/06/AL
Data
2006.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od towarów i usług
zwolnienie lekarskie


Pytanie podatnika
Czy w okresie długiego zwolnienia lekarskiego faktury za telefony stacjonarny, komórkowy, Internet związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powinienem umieszczać w rozliczeniu VAT-7 ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 86 ust 1 , ust. 2 pkt 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 22 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:


stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 24.03.2006r.(uzupełnione w dniu 04.05.2006 r.) dotyczące wykazywania w deklaracji VAT kosztów związanych z prowadzoną działalnością, w przypadku przebywania podatnika na zwolnieniu lekarskim uznał za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (usługi informatyczne) opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przychody, koszty uzyskiwane z powyższej działalności - ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Biuro, miejsce prowadzenia działalności mieści się w mieszkaniu w którym jednocześnie przebywa (mieszka). Od 14 lutego 2006 r. Strona przebywa na zwolnieniu lekarskim, co spowodowało przerwę w prowadzeniu działalności, z której nie zamierza jednak rezygnować. Od chwili zwolnienia lekarskiego nie wystawia faktur ani nie dokonuje zakupów związanych z działalnością gospodarczą, oprócz opłat za telefon komórkowy, stacjonarny, Internet. Pomimo, iż Strona nie zawiera transakcji, korzysta z telefonu i Internetu np. w celu poinformowania klientów, że nie pracuje. Podatnik nie zgłosił zawieszenia działalności w ZUS.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy powinien umieszczać koszty prowadzenia działalności jak używanie telefonów i dostęp do Internetu w deklaracji VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatnik przebywa na zwolnieniu lekarskim, co spowodowało przerwę w prowadzeniu działalności, którą zamierza jednak kontynuować. Jednocześnie ponosi wydatki związane w części z działalnością gospodarczą tj. opłacenie rachunków za abonament - telefonu komórkowego, stacjonarnego, dostępu do Internetu.

Powyższe wydatki stanowią koszty ogólne i będą występowały niezależnie od tego, czy w danym okresie podatnik osiąga przychody, czy też nie.

Zgodnie bowiem z art. 22 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U.z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2, Ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z powyższym, jeżeli koszty poniesione przez Podatnika zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wówczas Strona ma prawo do wykazania poniesionych kosztów wynikających z faktur VAT w deklaracji VAT -7.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cytowanego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w odniesieniu do towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług.

Warunkiem wykazania powyższych kosztów jest posiadanie przez Podatnika Faktury VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 kwotę podatku naliczonego stanowi: 1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika :a) z tytułu nabycia towarów i usług,b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,c)od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W sytuacji, gdy Podatnik ponosi koszty związane z utrzymaniem biura, które mieści się w mieszkaniu w którym jednocześnie przebywa (mieszka), odliczenie podatku naliczonego powinno być częściowe, tzn. przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej części (zakresie) w jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych. Podatnik powinien określić w jakiej części ponoszone przez niego koszty będą służyć czynnościom opodatkowanym, a w jakiej będą wykorzystywane do celów prywatnych.

Podatnik zamierza kontynuować działalność gospodarczą, podatek naliczony z faktur dotyczących kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie więc służył wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Biuro, miejsce prowadzenia działalności mieści się w mieszkaniu w którym jednocześnie przebywa. Koszty (abonament za telefon, Internet) wiążą się więc z utrzymaniem miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj