Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-11/06/AW-8
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-11/06/AW-8
Data
2006.10.18



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
armator
paliwo
żegluga


Pytanie podatnika
Czy przedstawiony przez podmiot przypadek dostawy paliwa żeglugowego wiąże się z koniecznością zastosowania dokumentacji oraz przepisów prawa podatkowego? Dotyczy dostawy wewnątrzwspólnotowej, armatora polskiego, bandery z kraju trzeciego, zasięg żeglugi unijny.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.):

- uznaję za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych, w zakresie dotyczącym podatku akcyzowego, w części ?akcyza?,

- uznaję za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych, w zakresie dotyczącym podatku akcyzowego, w części ?dokument ADT?.

U Z A S A D N I E N I E

Wniosek podatnika dotyczył udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ? rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.).

Zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym Sp. z o.o. prowadzi odsprzedaż paliw żeglugowych (spółka jest podmiotem, o którym mowa w § 8 ust. 3 pkt 2 w/w rozporządzenia). Sprzedaż ta związana jest z bezpośrednimi dostawami paliw ze składu podatkowego X. na jednostki pływające. Paliwa te zakupywane są od Spółki, przy czym przeniesienie własności w ramach transakcji zakupu związane jest z paliwami, które nie opuszczają składu podatkowego X.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przedstawione przez podmiot przypadki dostaw paliwa żeglugowego wiążą się z koniecznością zastosowania dokumentacji w sposób określony w stanowisku zaprezentowanym przez Stronę we wniosku.

Zdaniem podatnika w przypadku określonym przez podmiot jako ?wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? (armator polski, bandera kraju trzeciego, zasięg żeglugi - unijny), w dostawie paliwa żeglugowego na jednostki pływające:

- możliwe jest zastosowanie zwolnienia od akcyzy na podstawie § 8 w/w rozporządzenia ? po uzyskaniu oświadczenia płatnika / armatora stwierdzającego, że wyroby zostaną wykorzystane na cele uprawniające do zwolnienia,

- nie jest wymagany dokument ADT.

W odpowiedzi na Państwa zapytanie z dnia 20.06.2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku, w oparciu o przepisy prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z § 8 ust. 1 w/w rozporządzenia zwolnieniu podlega sprzedaż olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18-02.50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81, wykorzystywanych do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie), dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, oraz energię elektryczną wytwarzaną na pokładzie statku. Wyłączenia z przedmiotowego zwolnienia zostały zawarte w ust. 2 w/w przepisu prawa.

Przepis art. § 8 ust. 3 w/w rozporządzenia przewiduje, iż uprawnionym nabywcą, o którym mowa w ust. 1, jest podmiot dokonujący zakupu olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18-02-50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81, wykorzystywanych do celów żeglugi, który:

  1. posiada jednostkę lub jednostki pływające i złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem lub
  2. dokonuje odsprzedaży tych wyrobów podmiotom, o których mowa w pkt 1, lub zużywa je na własne potrzeby do celów, o których mowa w ust. 1.

Zgodnie z § 8 ust. 4 przywołanego rozporządzenia, w przypadku sprzedaży wyrobów, o których mowa w ust. 1, podmiotowi dokonującemu ich odsprzedaży podmiotowi, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że:

  1. podmiot dokonujący odsprzedaży dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną odsprzedane lub zużyte na cele, o których mowa w ust. 1,
  2. podmiot, o którym mowa w pkt 1 posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór wyrobów, o których mowa w ust. 1, z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy,
  3. sprzedaż podmiotowi, o którym mowa w pkt 1 nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy, na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego i po złożeniu przez podmiot, o którym mowa w pkt 1 zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy,
  4. podmiot, o którym mowa w pkt 1 potwierdzi na trzeciej karcie administracyjnego dokumentu towarzyszącego otrzymanie wyrobów, o których mowa w ust. 1 i zwróci ją niezwłocznie prowadzącemu skład podatkowy, od którego nabył wyroby akcyzowe zharmonizowane,
  5. podmiot, o którym mowa w pkt 1 prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów, o których mowa w ust. 1,
  6. podmiot posiadający jednostkę lub jednostki pływające, nabywający wyroby, o których mowa w ust. 1 od podmiotu, o którym mowa w pkt 1 złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte do celów uprawniających do zwolnienia,
  7. prowadzący skład podatkowy oraz uprawniony nabywca, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienia otrzymanych oświadczeń; oświadczenia zawierające informacje, o których mowa w ust. 7 i 8 będą dostępne u podatnika w celu kontroli.

W związku z powyższym, aby skorzystać z przedmiotowego zwolnienia z akcyzy, Spółka z o.o., jako podmiot dokonujący odsprzedaży przedmiotowego towaru, na podstawie § 8 ust. 4 pkt 3 w/w rozporządzenia, jest zobowiązana do spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań określonych w w/w przepisach prawa, czyli nie tylko (jak sugeruje Strona w swoim wniosku) do uzyskania oświadczenia, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 6 tego rozporządzenia.

Ponadto należy wskazać, iż dostawa paliwa żeglugowego na statek w polskim porcie morskim nie jest ?wewnątrzwspólnotową dostawą towarów? w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sytuacji nie występuje przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, tylko dostawa zaopatrzenia na statek. Towar w postaci paliwa zostaje bowiem zużyty na jednostce pływającej podczas wykonywania rejsu, w związku z czym nie jest on dostarczany do odbiorcy z państwa członkowskiego.

W kwestii dokumentu ADT ? nie jest on wymagany z punktu widzenia firmy Sp. z o.o., gdyż podmiot ten nie posiada statusu składu podatkowego (zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.04.2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ? Dz. U. Nr 81, poz. 744 z późn. zm. ? podmiotem uprawnionym do otrzymania i wystawienia dokumentu ADT jest prowadzący skład podatkowy).

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj