Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
E-2/436-4/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
E-2/436-4/06
Data
2006.11.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
spółka cywilna
sprzedaż nieruchomości
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy po zawarciu aneksu do aktu notarialnego organ podatkowy dokona zwrotu, pobranego przez notariusza podatku od czynności cywilnoprawnych, na wniosek złożony wspólnie przez obydwie strony umowy, z uwagi na objęcie przedmiotowej sprzedaży podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki wyrażone we wniosku z dnia 16.08.2006 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 17.08.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w dniu 30 marca 2006 r. nabyła 8/10 części nieruchomości. Sprzedający oświadczył, że sprzedaż udziału w przedmiotowych budynkach jest zwolniona od podatku VAT, gdyż są to towary używane w rozumieniu, art. 43 ust. 2 ustawy o VAT i zachodzą warunki przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

W związku z tym notariusz był zobligowany do pobrania 2% podatku od czynności cywilnoprawnej, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit.a w zwiazku z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy czym koszty tego podatku strony pokryły po połowie.Sprzedawca błędnie sądził, że przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT. Sprzedaż ta powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT, a właściwą jest 22% stawka podatku. W takiej sytuacji sprzedawca proponuje spółce zawarcie aneksu do aktu notarialnego z dnia 30 marca 2006 r., w którym zostanie sprostowane błędne oświadczenie dotyczące zwolnienia z podatku VAT.

W związku z powyższym spółka zwróciła się z zapytaniem.

Czy po zawarciu aneksu do aktu notarialnego organ podatkowy dokona zwrotu, pobranego przez notariusza podatku od czynności cywilnoprawnych, na wniosek złożony wspólnie przez obydwie strony umowy, z uwagi na objęcie przedmiotowej sprzedaży podatkiem VAT .

Zdaniem Spółki, po zawarciu aneksu do ww. umowy, sprzedaż wyłączona będzie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, co automatycznie spowoduje powstanie nadpłaty w tym podatku. Ponadto, według wnioskodawcy, skoro strony pokryły koszty umowy po połowie, to o zwrot nadpłaty powinny wystąpić ze wspólnym wnioskiem.

Dokonując oceny powyższego stanowiska w świetle obowiązujących przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego należy uznać je za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Stosownie do postanowienia tut. organu podatkowego z dnia 11.10.2006 r. nr D-6/443-29/06 wydanego w tożsamym stanie faktycznym, w części dotyczącej interpretacji przepisów podatku od towarów i usług, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlegać będzie podatkowi VAT, co oznacza, że wyłączona będzie tym samym z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż po zawarciu aneksu, w którym sprostowane zostanie błędne oświadczenie strony sprzedającej dotyczące zwolnienia z podatku VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza przy umowie sprzedaży, stanie się nienależny.

Wówczas, stosownie do przepisów art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej strony umowy będą mogły wystąpić ze wspólnym wnioskiem o stwierdzenie jego nadpłaty.

POUCZENIE

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj