Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-288/06/RM
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-288/06/RM
Data
2006.11.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
beneficjent
dofinansowanie
dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego
edukacja
informacja
instytucja
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
pomoc bezzwrotna
pomoc regionalna
program pomocowy
projekt pomocowy
systemy
środki pomocowe
transfery
urząd
wiedza
wojewoda
współpraca (kooperacja)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizacji projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004–2006 projektu stworzenia sieci współpracy i transferu wiedzy między przedsiębiorstwami wodociągowymi z rejonu Mazowsza i Podlasia, a wydatki na realizację projektu nie są kosztami uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki (z datą wpływu 30 sierpnia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zarząd Spółki rozważa złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizacji projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006 projektu stworzenia sieci współpracy i transferu wiedzy między przedsiębiorstwami wodociągowymi z rejonu Mazowsza i Podlasia. Instytucją wdrażającą jest odpowiednio Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Województwa Podlaskiego. W ramach projektu zostanie zbudowany system edukacji i wymiany informacji zwany „Centrum kompetencji”, w skład którego będą wchodziły: szkolenia, forum dyskusyjne z czatem, portal e-learningowy, baza danych oraz działania promujące sieć współpracy. Projekt przyczyni się do zwiększenia świadomości beneficjentów ostatecznych, jakie mają techniczne możliwości w dziedzinie przeciwdziałania problemom, z którymi borykają się na co dzień, eksploatując sieć wodno–kanalizacyjną i obiekty. Składając wniosek o przyznanie dotacji Spółka przedkłada szczegółowy zakres rzeczowy zadania oraz kosztorys przewidywanych kosztów realizacji, a po zrealizowaniu zadania rozliczy się szczegółowo z wydatków. W rozliczeniach wystąpią faktury VAT, listy płac, noty księgowe. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy między innymi usługi dostępu do sieci, przesyłania danych oraz sprzedaje urządzenia usprawniające prace w sektorze wodno–kanalizacyjnym.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się o rozstrzygnięcie wątpliwości związanych z opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych dotacji otrzymanej na zrealizowanie projektu.

Zdaniem Spółki dotacja będzie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a wydatki poniesione na realizację projektu nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Po zapoznaniu się z wnioskiem Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia, co następuje:

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Z treści zapytania wynika, że Wnioskodawca rozważa złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizacji projektu w ramach zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006 projektu stworzenia sieci współpracy i transferu wiedzy między przedsiębiorstwami wodociągowymi z rejonu Mazowsza i Podlasia. Instytucją wdrażającą jest odpowiednio Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Województwa Podlaskiego.

Należy jednakże zwrócić uwagę, że środki otrzymywane z jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego są środkami publicznymi zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104), a więc są prefinansowane z budżetu państwa. W tej sytuacji nie można twierdzić, że pochodzą z bezzwrotnej pomocy - a więc że korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W oparciu o istniejące przepisy można natomiast stwierdzić, że u podatników prowadzących działalność gospodarczą, będących beneficjentami ostatecznej pomocy pochodzącej z funduszy strukturalnych, współfinansowanej krajowymi środkami publicznymi, pomoc ta będzie „obojętna” podatkowo, bowiem wydatkowane środki pomocowe jako koszty podatkowe zrównoważą przychody z otrzymanej pomocy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku natomiast przeznaczenia pomocy na inwestycje, wydatki na te przedsięwzięcia nie są kosztami podatkowymi, zaś u podatnika otrzymane środki na ten cel (jako zwrot tych wydatków w formie refundacji ze środków funduszy strukturalnych oraz zwrot tych wydatków w formie refundacji ze środków publicznych, nie będą przychodami podatkowymi (art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Odpisy amortyzacyjne od części wartości inwestycji, która została zrefundowana, nie będą stanowiły kosztów podatkowych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak na wstępie.

W zakresie skutków podatkowych dotyczących uzyskania wyżej wymienionych środków na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług, odpowiedź zostanie udzielona odrębnymi postanowieniami.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj