Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-59-319/06/ZDB
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-59-319/06/ZDB
Data
2006.11.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
budynek
stawka
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Jaką stawkę amortyzacyjną może zastosować do celów amortyzacji budynku jeżeli budynek był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez okres dłuższy niż 60 miesięcy i po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych ?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art.216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.09.2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 11.09.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 20.09.2006r. wynika, iż dla celów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przedsiębiorstwo Pana użytkuje budynek, o charakterze usługowo - mieszkalnym. Lokale użytkowe wynajmowane są firmom jako pomieszczenia handlowe natomiast część mieszkalna wykorzystywana jest przez Pana przedsiębiorstwo. Pyta Pan jaką stawkę amortyzacyjną może zastosować do celów amortyzacji tego budynku? Budynek był użytkowany przez poprzedniego właściciela przez okres dłuższy niż 60 miesięcy i po raz pierwszy wprowadzony przez Pana do ewidencji środków trwałych. Zdaniem Pana możliwe jest ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej przy przyjęciu okresu amortyzacji nie krótszego niż 36 miesięcy.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie wg zasad określonych w art. 22a - 22 o tej ustawy.Przepisy powołanej ustawy określają, iż amortyzacji podlegają stanowiące własność podatnika budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Z uwagi na okoliczność, że przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "budynku", nieodzowne w takiej sytuacji staje się sięgnięcie do innych działów prawa. W tym przypadku do przepisów statystycznych, które definicję taką dają.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych stwierdza, że samodzielnym środkiem trwałym w ramach grupy 1 jest m. in. budynek posadowiony na stałym fundamencie wraz z przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi. I co bardzo ważne w przypadku budynków o różnym przeznaczeniu i zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje głównie jego przeznaczenie. Bez znaczenia jest to, że budynek z założenia ma charakter usługowo-mieszkalny z wykorzystywaną powierzchnią mieszkalną na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Istotne jest to, że obiekt wykorzystywany jest przede wszystkim dla potrzeb niemieszkalnych pod warunkiem, że co najmniej połowa powierzchni użytkowej wykorzystywana jest w celach niemieszkalnych.

Budynek będący przedmiotem amortyzacji podatkowej zgodnie z KŚT zaliczony jest do grupy 1 - "budynki i lokale spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego" - podgrupa 10 "budynki niemieszkalne" i stosować należy stawkę amortyzacyjną zgodną z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych czyli 2,5 %. Stawka ta obowiązkowo odnosi się do nowych nie ulepszonych po nabyciu używanych w warunkach normalnych lub lepszych od przeciętnych budynków i budowli. W przypadku Pana mamy do czynienia z używanym już budynkiem, który po raz pierwszy zostaje wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W tych okolicznościach ustawodawca przewidział możliwość ustalenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Stanowi o tym art. 22 j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Budynkiem używanym jest ten, którego okres używania przed jego nabyciem wynosił co najmniej 60 miesięcy. W takim przypadku okres amortyzacji budynku nie może być krótszy niż 10 lat.

W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych budynki niemieszkalne oznaczone są symbolem KŚT 10. Natomiast symbol KŚT 103 dotyczy kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 metrów sześciennych - trwale związanych z gruntem, a symbolem 109 w KŚT oznaczone są domki kempingowe, budynki zastępcze trwale związane z gruntem. Ustalone indywidualne stawki amortyzacyjne przy okresie amortyzacji nie krótszym niż 36 miesięcy dotyczy wyłącznie budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że użytkowany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej budynek należy zakwalifikować w KŚT pod symbolem 10. W związku z tym nie może Pan zastosować dla wyliczenia odpisów amortyzacyjnych okresu amortyzacji krótszego niż 36 miesięcy. Dla tego budynku właściwym okresem amortyzacyjnym jest okres nie krótszy niż 10 lat.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj