Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WM/436/7/PCC/2006
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WM/436/7/PCC/2006
Data
2006.11.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa
współpraca (kooperacja)
zabezpieczenie wykonania


Pytanie podatnika
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 169 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst: Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), po rozpatrzeniu wniosku Spółki ... z siedzibą w Gdańsku przy ulicy ... z dnia 07.09.2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie umowy o zabezpieczeniu transakcji z umowy o współpracy z dnia 29.12.2005 roku, zawartej z ..., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że

- stanowisko przedstawione w nadesłanym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Stan faktyczny:

Występująca z zapytaniem Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym

W dniu 10.01.2006 roku Spółka ... zawarła z ... umowę o zabezpieczeniu transakcji z umowy o współpracy z dnia 29.12.2005 roku.

Zapytanie i stanowisko podatnika:

W pytaniu skierowanym do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, Spółka ... uznała, że wpłata kwoty zabezpieczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Spółki, do zawartej umowy nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 09.09.2000 roku od czynności cywilnoprawnych, bowiem w unormowaniach art. 1 ust. 1 tej ustawy umowa o zabezpieczeniu nie została wymieniona.

Ocena prawna:

Stosownie do regulacji art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( jednolity tekst: Dz.U. z 2005 roku Nr 41, poz. 399 z późn. zm. )opodatkowaniu podlegają określone czynności cywilnoprawne - umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, pożyczki, darowizny ( w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy ), dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności ( w części dotyczącej spłat lub dopłat ), umowy majątkowe małżeńskie, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki ( akty założycielskie ), a także zmiany wskazanych umów oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych i ugody, jeżeli wywołują takie same skutki prawne jak wskazane czynności cywilnoprawne.

W art. 2 przedmiotowej ustawy wymienione zostały natomiast czynności cywilnoprawne, które nie podlegają opodatkowaniu.

Mając zatem na względzie, że czynności cywilnoprawne które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych zostały wymienione enumeratywnie w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyłącznie one podlegają opodatkowaniu.

Czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w sposób wyraźny w katalogu ustawowym nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

Ustawodawca w postanowieniach art. 1 ust. 1 pkt 1 przedmiotowej ustawy użył zwrotu, który przesądza o tym, że został skonstruowany zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu omawianym podatkiem. Użyty w treści tego przepisu wyraz "następujące" wyraźnie wskazuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które zostały w nim wymienione. Nie jest natomiast zamiarem ustawodawcy objęcie tym podatkiem innych czynności, nawet jeśli wywołują podobne skutki ekonomiczne.

Umowy nienazwane, a także czynności cywilnoprawne niewymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają w rezultacie podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie nie zawarto żadnej delegacji do wydania aktu wykonawczego określającego dalsze czynności cywilnoprawne podlegające podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Uregulowanie takie należy ocenić pozytywnie w świetle postanowień art. 217 Konstytucji RP, wprowadzającego zasadę, według której nakładanie podatków oraz innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Omawiany podatek jest formą daniny publicznej, a więc wszystkie jego elementy konstrukcyjne, w tym także przedmiot , muszą być uregulowane w drodze ustawy. Nie jest zatem możliwe odsyłanie w ustawie do uregulowań rozporządzeniami wykonawczymi materii związanych z istotnymi elementami stosunku daninowego.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które wyraźnie wymieniono w cytowanym wyżej przepisie. Zamknięty charakter katalogu czynności prawnych obciążonych omawianym podatkiem wyklucza jakąkolwiek możliwość opodatkowania umów nieznajdujących dokładnego odpowiednika wśród tych wymienionych, nawet gdyby faktycznie łączyły one w sobie pewne elementy kilku umów nazwanych podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że podatkowi nie podlegają również umowy nienazwane.

W orzecznictwie sądowym wyraźnie dominuje tendencja, według której dokonywanie czynności cywilnoprawnych polegających na zawieraniu umów nienazwanych o charakterze mieszanym nie może być poddane podatkowi od czynności cywilnoprawnych ( wyrok NSA z dnia 12.08.1993 roku, SA/Wr 470/93 ). nie jest również dopuszczalne stosowanie analogii mającej doprowadzić do opodatkowania czynności cywilnoprawnej, która nie jest wymieniona w katalogu ustawowym.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że Spółka ... z siedzibą w Gdańsku dokonała prawidłowej oceny stanu faktycznego i prawnego umowy o zabezpieczeniu transakcji z umowy o współpracy z dnia 29.12.2005 roku, zawartej z ... pod względem zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - regulacji dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedłożonej przez Sp. ... w Gdańsku umowy o zabezpieczeniu transakcji z umowy o współpracy z dnia 29.12.2005 roku, nie można bowiem zakwalifikować ani jako umowy pożyczki ani jako umowy depozytu nieprawidłowego. Jej treść nie wskazuje również na związek z jakąkolwiek inną czynnością cywilnoprawną wymienioną w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa pożyczki została uregulowana w art. 720-724 kodeksu cywilnego. Jest to umowa nazwana, której funkcją jest uregulowanie zasad korzystania z cudzego kapitału. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Depozyt nieprawidłowy został uregulowany w art. 845 kodeksu cywilnego. Uznawany jest albo za odmianę zwykłej umowy przechowania - instytucję odrębną od umowy pożyczki, albo odrębny typ umowy nazwanej. Uznaje się również, że depozyt nieprawidłowy ( przechowanie nieprawidłowe ) jest umową szczególnego rodzaju, zawierającą elementy przechowania i pożyczki. Przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Depozyt nieprawidłowy ma miejsce wtedy, gdy z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Do przyjęcia depozytu nieprawidłowego nie jest konieczne wyraźne zastrzeżenie tego w umowie, niemniej dla zastosowania art. 845 k.c. konieczne jest ustalenie, że przechowawca został uprawniony do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub rzeczami oznaczonymi co do gatunku. Przechowawca "nieprawidłowy" nabywa na własność przedmiot depozytu i może nim rozporządzać tak jak w umowie pożyczki.

W świetle przytoczonych definicji stwierdzić należy, że przedłożona przez Sp. ... w Gdańsku umowa, której przedmiotem jest zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań umowy o współpracy przez dającego zabezpieczenie poprzez przekazanie na rzecz Sp. ... w Gdańsku określonej kwoty pieniężnej, z zastrzeżeniem, iż kwota ta podlega zwrotowi w przypadku nie wystąpienia okoliczności uzasadniających skorzystanie z zabezpieczenia w części lub w całości, nie spełnia przesłanek pozwalających na uznanie jej za umowę pożyczki bądź też depozytu nieprawidłowego. Zamiarem stron umowy o zabezpieczeniu transakcji nie było bowiem ani przeniesienie własności określonej kwoty pieniężnej, ani oddanie jej na przechowanie z upoważnieniem przyjmującego na przechowanie do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi, a jedynie zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z łączącej strony umowy o współpracy - przekazana kwota stanowiła, jak słusznie przyjęła Sp. ..., gwarancję dotrzymania zobowiązań i ewentualne odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązań umowy o współpracy.

Tym samym, jako czynność cywilnoprawna, niewymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowa umowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując powyższe, stwierdzić należy, że stanowisko Sp. ... w Gdańsku, przedstawione w piśmie z dnia 07.09.2006 roku, jest całkowicie prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj