Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-26/07/AS
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-26/07/AS
Data
2007.05.31



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kurs waluty
stosowanie kursu walut
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest stosowanie przez Spółkę dla potrzeb VAT średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego - tak jak stosujemy go dla potrzeb bilansowych i podatku dochodowego od osób prawnych?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 marca 2007r. (data wpływu do Urzędu> Sp. z o.o. żądającego pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 90 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko podane we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1.Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący

Sp. z 0.0. (Spółka) wprowadziła do zasad rachunkowości postanowienia, iż do wyceny pozostałych operacji gospodarczych, innych niż sprzedaż lub kupno waluty oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań od 1 stycznia 2007 r. stosuje się kurs średni waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień przeprowadzenia operacji gospodarczej.Powyższa reguła przeliczania kosztów i przychodów wyrażonych w walutach obcych odpowiada metodzie obowiązującej od 1 stycznia 2007r. w zakresie podatków dochodowych.Spółka, co do zasady, również dla potrzeb podatku od towarów i usług stosuje kurs średni NBP opublikowany w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego. Faktycznie kurs ten ma zastosowanie do wyliczenia podatku należnego (naliczonego) od wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

2. Treść pytania

Czy dopuszczalne jest stosowanie przez Spółkę dla potrzeb VAT średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego - tak jak stosujemy go dla potrzeb bilansowych i podatku dochodowego od osób prawnych?

3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego

W walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:1)kupna lub sprzedaży walut stosowanych przez bank, z którego usług korzystajednostka - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,2) średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.W świetle art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości jednostka może, w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia ustawowych zasad rachunkowości, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku jednostki rzetelnego i jasnego przedstawienia jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz jej wyniku finansowego.
2.Podatek dochodowy od osób prawnychZgodnie z art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Oz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) zwanej dalej "ustawą o PDOP" podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o PDOP, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
3.Podatek od towarów i usługDla celów podatku VAT zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych określa § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zgodnie, z którym: .a)kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia,b) jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony,c) w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego,d) zasady opisane wyżej stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.
Wnioski:
Dopuszczona ustawą o rachunkowości możliwość uproszczeń, pozwala na wprowadzenie zasady, iż do celów bilansowych stosuje się kursy walut zgodnie z zasadami obowiązującymi dla potrzeb podatku dochodowego. Zastosowanie przez Spółkę uproszczenie nie wpływa w istotny sposób na prezentację jej sytuacji majątkowo-finansowej oraz ustalenie wyniku finansowego. Aplikowany przez Spółkę system SAP nie daje możliwości stosowania do tej samej transakcji różnych kursów walut, odrębnie dla potrzeb PDOP i VAT. Tym samym Spółka musi dokonać wyboru „mniejszego zła” i wybrać jeden z kursów regulowanych przepisami prawa podatkowego.Stosowany przez Spółkę sposób przeliczania transakcji wyrażonych w walucie jest nieprawidłowe pod kątem przepisów o VAT.Wobec powyższego należy zbadać ewentualne konsekwencje tego naruszenia prawa.W zakresie prawidłowości ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, fakt stosowania innego kursu waluty nie ma istotnego znaczenia.Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku, gdy przed terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.W przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, określony przy zastosowaniu wadliwego kursu podatek należny jest w tej samej wysokości podatkiem naliczonym do odliczenia. Tym samym Spółka nie zaniża zobowiązania podatkowego, Spółka nie dokonuje, bowiem sprzedaży zwolnionej z VAT.Dostawy, których wartość jest wyrażona w walutach obcych w przeważającej mierze stanowią dostawy eksportowe lub wewnątrzwspólnotowe. Faktycznie, więc podatek należny nie powstaje (stawka 0%) i w konsekwencji nie powinny powstawać zaległości podatkowe.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż postępowanie Spółki nie jest motywowane jakąkolwiek chęcią narażenia na uszczuplenia podatkowe, a wręcz przeciwnie. Stosowany przez Spółkę system nie daje możliwości stosowania różnych kursów walut dla różnych podatków. W praktyce koniecznym byłoby wprowadzenie dodatkowych urządzeń oraz dokumentów księgowych prowadzonych i wystawianych poza systemem księgowo - finansowym. Tego rodzaju działanie wprowadziłoby ryzyko wystąpienia pomyłek i utrudnionej kontroli prawidłowości zapisów, co niosłoby ze sobą również większe ryzyko nieprawidłowego ustalenia deklarowanych kwot.Stosowany system posiada instrumenty gwarantujące pełną kontrolę poprawności i kompletności zapisów.Wybierając stosowanie kursu określonego w ustawie o podatku dochodowym dla celów VAT Spółka faktycznie nie naraża na uszczuplenie ani podatku dochodowego, ani podatku VAT.

4.Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym

Zgodnie z treścią art. 106 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego. W § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uregulowano sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych. Przepisy te stosuje się do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.W ust. 1 i 2 § 37 cyt. rozporządzenia postanowiono, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza sie na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio- ust. 3 § 37 ww rozporządzenia.Powołane wyżej przepisy prawa nie zezwalają na to, aby możliwe było stosowanie sposobu przeliczania walut obcych zaproponowanego przez Spółkę w przedmiotowym zapytaniu tj. stosowanie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego stosowanego dla potrzeb bilansowych i podatku dochodowego od osób prawnych. Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj