Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/894/KDO/423/31/07/W.Sz.
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/894/KDO/423/31/07/W.Sz.
Data
2007.05.14



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs waluty
rachunek walutowy
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
czy w przypadku wpływu walut na rachunek dewizowy czy też zapłaty zobowiązań z tego rachunku do przeliczenia można stosować średni kurs NBP o którym mowa w art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ZZZ z dnia 19.02.2007r. ( data wpływu do III MUS Radom ), uzupełnionego pismem z dnia 09.03.2007r. (data wpływu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie, czy w przypadku wpływu walut na rachunek dewizowy czy też zapłaty zobowiązań z tego rachunku do przeliczenia można stosować średni kurs NBP o którym mowa w art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Naczelnik Trzeciego Mazowieckigo Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane w w/w wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku o zakresie stosowania prawa podatkowego Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: Na podstawie art.9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992r. ze zmianami, Spółka podjęła decyzję o stosowaniu podatkowej metody ustalania różnic kursowych wg zasad ujętych w art. 15a tejże ustawy. W związku z tym do przeliczenia faktur w walutach obcych dotyczących zarówno przychodów jak i kosztów stosuje średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.Spółka posiada własny rachunek walutowy. Do przeliczenia zapłaty na złote przy wpływie należności od odbiorców oraz przy zapłacie zobowiązań wobec dostawców, na podstawie art. 15a ust 4 updop stosuje również kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania, bądź dokonania zapłaty.Jeżeli zatem nie dochodzi do nabycia lub sprzedaży waluty /w przypadku własnego rachunku walutowego/, nie może być mowy o kursie faktycznie zastosowanym /kupna bądź sprzedaży banku/.Kurs kupna lub sprzedaży banku faktycznie zastosowany – zdaniem spółki – występuje w przypadkach rzeczywistego zbycia waluty – gdy Spółka nie posiada własnego rachunku walutowego. Kurs faktycznie zastosowany to może być również kurs kantorowy lub inny, np. wynikający z umowy.

Od tak ustalonych przychodów, kosztów oraz wyliczonych zapłat, o których mowa wyżej, Spółka wylicza różnice kursowe, o których mowa w art 15a ust. 2 i ust 3

Stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie:

Spółka stosując, średni kurs NBP, o którym mowa w art. 15a ust. 6 wprowadzonym ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o pdop do przeliczenia zapłaty zobowiązań w walucie wobec dostawców oraz wpływu należności od odbiorców, działa zgodnie z przepisami zawartymi w art. 15a ust. 4 ustawy, ponieważ nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, bo nie dochodzi do transakcji kupna bądź sprzedaży waluty, gdyż Spółka posiada własny rachunek walutowy. Bank w ciągu dnia podaje kilkakrotnie kursy walut, więc nie wiadomo byłoby, który kurs przyjąć do rozliczeń.Ponadto Spółka informuje, że w/w sposób przeliczenia ma określony w przyjętych zasadach prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym Spółka pyta, czy w przypadku wpływu walut na rachunek dewizowy czy też zapłaty zobowiązań z tego rachunku do przeliczenia stosuje się średni kurs NBP o którym mowa w art, 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Artykuł 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) określa, iż przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Artykuł 12 ust. 2 natomiast reguluje sposób przeliczania przychodów w walutach obcych, stanowiąc, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień usyskania przychodu. Powyższy przepis art. 12 ust. 2 ustawy w sposób ogólny wskazuje, na obowiązek przeliczenia przychodów w walutach obcych na złote polskie wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.Za datę powstania przychodu, o którym mowa w art.12 ust. 3 tj. m. in. przychodu z działalnosci gospodarczej, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 1 znowelizowanej ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia żródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.Artykuł 15 ust 4 ustawy wskazuje, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągniete zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust 4b i 4c.

Przepis art. 15 ust. 4d określa, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezposrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą.Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 4a ustawy o pdop, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień na który koszt ujęto na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, wartość kosztów poniesionych w walutach obcych wycenia się według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jednym z rodzajów przychodów wyszczególnionych w art. w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop są różnice kursowe. Przepisy znowelizowanej ustawy nie określają w sposób jednoznaczny sposobu przeliczenia walut obcych na własnym rachunku walutowym, jednak nowowprowadzony art. 15a ustawy określa sposoby ustalania dodatnich i ujemnych różnic kursowych. Artykuł 15a ust 1 ustawy o pdop w brzmieniu obowiązujacym od dnia 01 stycznia 2007 roku nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) określa, iż różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne róznice kursowe w kwocie wynikajacej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Jak zatem wynika z cytowanego wyżej przepisu, reguluje on sposoby ustalania różnic kursowych zarówno przychodowych jak również kosztowych.

Dodatnie różnice kursowe stosownie do art. 15a ust. 2 powstają miedzy innymi jeżeli wartość:przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniegoogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art.15a ust. 2 pkt 1),poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniegoogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu jego zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art.15a ust. 2 pkt 2),otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pktu 4 i 5 ( art. 15a ust. 2 pkt 3).

Ujemne różnice kursowe określone przepisem art. 15a ust 3 ustawy o pdop powstają między innymi, jeżeli wartość:- przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniegoogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 3 pkt 1),poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniegoogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu jego zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art.15a ust. 2 pkt 2 ),otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pktu 4 i 5 (art. 15a ust. 3 pkt 3 ).

Jak wynika z powyższych przepisów różnice kursowe mogą powstawać jedynie w odniesieniu do przychodów bądź kosztów faktycznie zrealizowanych w pieniądzu lub wartościach pieniężnych w walucie obcej. W celu ustalenia różnic kursowych powstałych na należnościach w momencie ich wpływu na rachunek walutowy, Spółka powinna dokonać następujących obliczeń:wycenić wartość przychodu wyrażonego w walutach obcych wynikających z dowodu sprzedaży na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu,wycenić wartość wpływu wartości dewizowych na konto bankowe według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, ustalić powstałe różnice kursowe zwiększające przychody (dodatnie) lub koszty uzyskania przychodów (ujemne).

W celu ustalenia natomiast różnic kursowych powstałych na zobowiazaniach w momencie ich wypływu (zapłaty) z rachunku walutowego, Spółka powinna dokonać następujących obliczeń:wycenić wartość kosztu uzyskania przychodu wyrażonego w walutach obcych wynikającego z dowodu zakupu według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawywycenić wartość tego kosztu w dniu zapłaty bądź uregulowania zobowiazań w jakiejkolwiek innej formie na złote według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,ustalić powstałe różnice kursowe zwiększające przychody (dodatnie) lub koszty uzyskania przychodów (ujemne).

Za koszty poniesione w walutach obcych, zgodnie z art. 15a ust.7 ustawy o pdop uważa się koszt wynikający z faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3 – dzień uregulowania zobowiazań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.Ustawodawca nie określa w treści ustawy jaki kurs należy stosować w przypadku wpływu bądź regulowania zobowiązań za pośrednictwem własnego rachunku walutowego, powołując się jedynie w przepisach dotyczących sposobu ustalania różnic kursowych na kurs faktycznie zastosowany, a kurs faktycznie zastosowany to kurs z dnia, w którym faktycznie otrzymano należność za wystawioną fakturę, dokonano faktycznej zapłaty należności wynikającej z wystawionej przez kontrahenta faktury (rachunku).

Przepis art. 15a ust.4 wskazuje, że w przypadku jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Zdaniem tutejszego Organu podatkowego, przepis ten nie daje dowolności w stosowaniu kursów walut, a jedynie określa przypadek jaki kurs ma zastosować podatnik w przypadku uzasadnionego braku możliwości uwzględnienia faktycznych kursów walut w danym dniu, gdy np. posiada rachunek bankowy w banku zagranicznym, który to nie ogłasza kursów walut.

Przepis art. 9 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) określa, że księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej, dlatego też wartość waluty lokowanej na rachunku dewizowym w momencie jej wpływu bądź rozchodu musi podlegać przewalutowaniu. Przewalutowania wpływu należności i zapłaty zobowiazań dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych należy zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego dokonywać według faktycznie zastosowanego kursu walut.Kurs faktycznie zastosowany to kurs waluty z tego dnia, w którym Spółka:faktycznie otrzymuje należność za wystawioną fakturę (rachunek),dokonuje faktycznej zapłaty należności wynikającej z wystawionej przez kontrahenta faktury (rachunku), w jakiejkolwiek formie. Kurs faktycznie zastosowany to kurs po jakim dokonuje się faktycznej wyceny dewiz w danym dniu, w którym dokonana została operacja gospodarcza.Powyższe oznacza, że kwota otrzymana z tytułu sprzedaży lub kwota zobowiązania podlegającego zapłacie, winny być wycenione według faktycznego kursu waluty z danego dnia. Jako odrębne zagadnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi ustalenie różnic kursowych od otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, których sposoby rozliczania określają cytowane wyżej przepisy art. 15a ust. 2 pkt 3 i 15a ust.3 pkt 3 ustawy.

Przeliczenia walut obcych dla ustalenia różnic kursowych jak wynika z cytowanych wyżej przepisów dokonuje się według faktycznie zastosowanych kursów walut z tych dni, czyli z dnia wpływu środków na rachunek dewizowy oraz z dnia wypłaty środków z rachunku dewizowego. Różnica wartości stanowi dodatnie bądź też ujemne różnice kursowe zwiększające przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów. Przewalutowanie środków jak wynika z wyżej cytowanych przepisów następuje wg faktycznie zastosowanego kursu walut, co zobowiązuje do stosowania do wyceny tych środków przepisu art. 15a ust. 8 ustawy o pdop. Treść artykułu 15a ust.8 ustawy stanowi, iż podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmienić w trakcie roku podatkowego.

Ustawodawca w treści art. 15a ust.8 ustawy o pdop nawiązuje do ustawy o rachunkowości, której artykuł 35 ust. 1 zobowiązuje podatnika do ujmowania w księgach rachunkowych nabytych lub powstałych aktywów finansowych na dzień ich nabycia albo powstania, według ceny nabycia albo ceny zakupu jeżeli koszty rozliczenia i przeprowadzenia transakcji nie są istotne. Ustęp 8 artykułu 35 ustawy o rachunkowości obliguje podatnika do wyceny rozchodu nabytych jednakowych albo uznanych za jednakowe, ze względu na podobieństwo rodzaju i przeznaczenie składników inwestycji, którymi są między innymi środki pieniężne, w tym waluty obce, według metody wybranej przez jednostkę o której mowa w art. 34 ust. 4 pkt 1 – 3 tejże ustawy, tj.według cen przeciętnych, ustalonych w wysokości średniej ważonej cen (kosztów) danego składnika aktywów,przyjmując, że rozchód wycenia się kolejno po cenach tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła,przyjmując, że rozchód składników aktywów wycenia sie kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najpóźniej nabyła.

Oznacza to, że do wyceny rozchodu walut należy zastosować jedną z w/w metod, zwanych FIFO, LIFO bądź cen średnioważonych, co powinno wynikać z zasad (polityki) rachunkowości jednostki . W celu ustalenia różnic kursowych od własnych środków na rachunku dewizowym Spółka powinna:wycenić wartość walut obcych w dniu wpływu wartości dewizowych na konto bankowe (zapłata za fakturę, zakup walut) według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, wycenić wartość walut obcych w dniu ich wypływu wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia ich wypływu, stosując do przeliczenia jedną z w/w metod (fifo, lifo lub średnoważoną). Różnice między w ten sposób wycenionymi wartościami stanowią dodatnie bądź ujemne różnice kursowe zwiększające przychody lub koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego zastosowana przez Spółkę opisana w zasadach rachunkowości metoda wyceny walut obcych w przypadku ich wpływu czy też wypływu z własnego rachunku dewizowego według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wyceny przychodów, kosztów uzyskania przychodów Spółka winna dokonywać zgodnie z przepisami art. 12 i 15 ustawy o pdatku dochodowym od osób prawnych, natomiast różnice kursowe ustalać według przepisów ściśle określonych w art. 15a tejże ustawy.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne - postanowiono jak w sentencji postanowienia.

P O U C Z E N I E1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia;3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj