Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-247/08/SD
z 26 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-247/08/SD
Data
2008.03.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
administrowanie bazami danych
aport
koszty uzyskania przychodów
przychód
spółka komandytowa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
1. W jaki sposób i na jakiej podstawie środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości mogą zostać przekazane do Spółki w zakresie kwoty nie stanowiącej zysku ze sprzedaży tj. kwoty jaka stanowiła równowartość wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości?
2. Czy ma to przybrać formę zwrotu części wkładu połączonego ze zmianą w umowie spółki komandytowej obniżające wartość wkładu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 27 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu opodatkowania częściowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu opodatkowania częściowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik jest właścicielem szeregu nieruchomości gruntowych. Do dnia dzisiejszego nie zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Część z tych nieruchomości podatnik zamierza wnieść w formie wkładu do spółki komandytowej, w której stanie się komandytariuszem. Następnie spółka komandytowa ewentualnie zamierza dokonać zbycia części wniesionych do niej tytułem wkładu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. W jaki sposób i na jakiej podstawie środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości mogą zostać przekazane do Spółki w zakresie kwoty nie stanowiącej zysku ze sprzedaży tj. kwoty jaka stanowiła równowartość wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości... (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 5)
  2. Czy ma to przybrać formę zwrotu części wkładu połączonego ze zmianą w umowie spółki komandytowej obniżające wartość wkładu... (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 6)

Zdaniem Spółki wszelkie wypłaty dokonywane ze spółki komandytowej na poczet wspólników mogę mieć charakter:

  • wypłat z tytułu zysku wypracowanego przez spółkę,
  • wypłat na poczet zysku, które muszą być rozliczone w przyszłości z ewentualnym wypracowanym zyskiem przez spółkę,
  • wypłaty tytułem odsetek od wniesionego wkładu,
  • zbycie ogółu praw i obowiązków, w przypadku, gdy spółka chce całkowicie wycofać się ze spółki komandytowej,
  • zmiana umowy spółki poprzez zmniejszenie wartości wkładów i zwrot wkładu w części dotyczącej zmniejszenia.

Biorąc pod uwagę założenie, iż Spółka chce nadal prowadzić działalność poprzez zaangażowanie w spółce komandytowej najlepszym rozwiązaniem zdaniem Spółki wydaje się dokonanie zmiany umowy spółki poprzez zmniejszenie wartości wkładów i zwrot wartości wkładów w tej części.Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwestia wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej (wspólnika będącego osobą prawną) czy w analizowanym przypadku zmniejszenia wkładu wniesionego do spółki komandytowej poprzez częściowy jego zwrot nie została objęta uregulowaniem o charakterze szczególnym, stąd też skutki podatkowe takiego zdarzenia należy oceniać w oparciu o podstawowe zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.Konsekwentnie w sytuacji wystąpienia ze spółki komandytowej/zmniejszenia wartości wkładu w spółce komandytowej osoba prawna uzyskuje tytułem udziału kapitałowego określoną kwotę pieniędzy (w trybie przewidzianym treścią art. 65 ustawy Kodeks spółek handlowych), obejmującą zwrot/częściowy zwrot wniesionego wkładu oraz powstałą nadwyżkę wartości rynkowej majątku spółki ponad wartość księgową i ewentualny zysk z inwestycji.

Uzyskana w ten sposób kwota winna zostać zakwalifikowana jako przychód podatkowy.Zgodnie bowiem z treścią art. 12 ustawy o CIT przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Należy jednak pamiętać, iż opodatkowanie nie obejmie niewypłaconych wspólnikowi zysków uprzednio opodatkowanych w ramach normalnej działalności spółki komandytowej, a pozostawionych w spółce w gotówce. Przyjęcie odmiennego stanowiska zaskutkowałoby podwójnym opodatkowaniem wspólnika raz w momencie wygenerowania zysku przez spółkę, ponieważ wówczas bez względu na fakt dokonywania wypłat zysku wspólnicy mają obowiązek dokonania opodatkowania na ogólnych zasadach wynikających z opodatkowania działalności prowadzonej w formie spółki osobowej oraz drugi raz w momencie występowania wspólnika i wypłaty powstałej nadwyżki majątku. Stanowisko takie potwierdziła Izba Skarbowa w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygn. PB 1-2/4117/IN 11/PUS Ł-G/06/JF z dnia 05.07.2006 r. dotyczącej co prawda wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej, jednak ze względu na te samy zasady opodatkowania dotyczące również handlowych spółek osobowych, mającej pełne zastosowanie również w zakresie wystąpienia wspólnika spółki komandytowej. Jednocześnie dla tak ustalonego przychodu podatkowego Spółka ma prawo rozpoznać koszt uzyskania w kwocie stanowiącej równowartość wkładu wniesionego do spółki komandytowej, w wysokości odpowiadającej wartości wkładu/części wkładu w przypadku częściowego jego zwrotu, określonego w akcie notarialnym.

Znajdzie tu zastosowanie bowiem ogólna zasada wynikająca z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT zgodnie z którą, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Oznacza to wiec, że dla tak uzyskanego przychodu ustala się koszt uzyskania przychodów stosownie do treści art. 15 ustawy o CIT. Stosownie do art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Opodatkowaniu będzie podlegała różnica pomiędzy kwotą uzyskaną tytułem zwrotu części wniesionego wkładu, a odpowiednią wartością wkładów wniesionych do spółki komandytowej w wysokości określonej w aktach notarialnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Sposób opodatkowania przychodów z udziału w spółce niebędącej osoba prawną uregulowany został w art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z powyższej regulacji wynika, że przychód wspólnika z udziału w spółce osobowej, jak i koszty uzyskania tego przychodu ustala się na podstawie posiadanego przezeń udziału. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w żadnym z pozostałych artykułów nie reguluje zasad opodatkowania udziałów w spółce niebędacej osobą prawną. Zgodnie z art. 12 ust. 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W świetle powyższych przepisów, częściowy zwrot wkładu wniesionego do spółki komandytowej, nie będzie stanowił przychodu dla Spółki do wysokości odpowiadającej wartości wkładu określonego w akcie notarialnym, natomiast nadwyżkę Spółka winna zaliczyć do przychodów podatkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj