Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/42180-53/07
z 28 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/42180-53/07
Data
2007.12.28



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
były wspólnik
objęcie (nabycie) akcji
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie podmiotów
wypłata udziałów


Pytanie podatnika
Czy wypłacone przez Spółkę – na skutek przekształcenia podmiotu – byłym wspólnikom kwoty odpowiadającej wartość udziałów zgodnie z art. 565 k.s.h. tj. Na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów przekształcenia stanowią dla Jednostki koszty uzyskania przychodów?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), w związku z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 23 kwietnia 2007 r. Nr P02/423-20/07/34567 wydanym w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie uznając, że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

... Spółka Akcyjna na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zwróciła się do organu I instancji z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Jednostka w dniu 24 listopada 2006 r. została przekształcona zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną - stosownego wpisu dokonano postanowieniem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia. Działając w oparciu o przepis art. 564 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), Zarząd Spółki wezwał wspólników podmiotu przekształcanego do złożenia w terminie jednego miesiąca oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej. Jednakże szereg mniejszościowych wspólników nie złożyło stosownego oświadczenia, zatem ich uprawnienia z tytułu nabycia akcji wygasły. W tej sytuacji wspólnicy ci zgodnie z dyspozycją art. 565 § 1 k.s.h. otrzymali odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wartości udziałów w spółce przekształconej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. W okresie od listopada 2006 r. do stycznia 2007 r. Spółka wypłaciła byłym wspólnikom kwoty tak wyliczonych świadczeń. Na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników postanowiono, że przydział akcji spółki akcyjnej nie objętych przez wspólników spółki przekształconej, nieuczestniczących w spółce przekształconej nastąpi na rzecz wspólników uczestniczących w tej spółce, posiadających co najmniej 5% ogólnej liczby udziałów - proporcjonalnie do ilości udziałów przysługujących im w dniu powzięcia uchwały, objęcie takich akcji nastąpi według ich wartości nominalnej. W rezultacie większościowi wspólnicy objęli nierozdysponowane akcje po uprzednim wpłaceniu na konto Spółki kwot przypadających na nich proporcjonalnie z tytułu nabycia dodatkowej puli akcji. Ze względu na okoliczność, że wartość bilansowa udziałów wynikająca ze sprawozdania finansowego Spółki przekształcanej była wyższa niż wartość nominalna dodatkowo otrzymywanych przez większościowych wspólników akcji, kwoty wypłacone przez Spółkę na rzecz byłych wspólników były większe niż kwoty jakie otrzymała Spółka przekształcona tytułem objęcia akcji w ich wartości nominalnej. Jak podaje Podatnik różnica pomiędzy wartością bilansową udziałów/akcji a ich wartością nominalną została pokryta z bieżącego zysku wypracowanego przez Spółkę. Przedstawiając powyższy stan faktyczny Jednostka wnosi o potwierdzenie, że w świetle przepisów art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kwota wypłaconych odszkodowań w części przewyższającej kwotę wpłat otrzymanych od większościowych akcjonariuszy stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów.

W uzasadnieniu postanowienia Nr P02/423-20/07/34567 z dnia 23 kwietnia 2007 r. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego powołując stosowne przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) odnoszące się do wyżej przedstawionej problematyki, potwierdził prawidłowość podjętych przez władze Spółki działań i stwierdził, że w świetle uregulowań art. 15 ust. 1, w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. jak również w 2007 r. wydatki poniesione na rzecz byłych wspólników - w formie wypłaconego im odszkodowania pokrytego z wypracowanego przez Spółkę zysku - mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu Jednostki. W ocenie organu I instancji zajęte stanowisko znajduje potwierdzenie w uregulowaniach powołanej ustawy a to: w art. 16 ust. 1 ustawy - brak jest wyraźnego wyłączenia przedmiotowych wydatków z kategorii kosztów uzyskania przychodów, jednocześnie z przepisu art. 12 ust. 4 ustawy należy wysnuć wniosek, że otrzymana przez Spółkę kwota odpowiadająca wartości nominalnej akcji, objętych przez większościowych wspólników stanowić będzie Jej przychody podatkowe.

Rozstrzygając sprawę co do istoty, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zwraca uwagę na następujące okoliczności:

Udział jest składnikiem majątkowym, na który składają się konkretne uprawnienia wspólników spółki z o.o. np. do uczestnictwa w zysku bilansowym określone w art. 191 k.s.h. Stanowi on odzwierciedlenie zakresu pokrycia przez dysponującego nim wspólnika kapitału zakładowego spółki. W rozumieniu prawa cywilnego może być traktowany jako wyodrębniony ustawowo przedmiot obrotu. Przy przekształceniu spółki kapitałowej w inny rodzaj (typ) spółki kapitałowej zmienia się tylko forma prawna spółki przy zachowaniu jej tożsamości prawnej, czyli nie występuje przeniesienie majątku spółki przekształcanej na inny podmiot. W takiej sytuacji w myśl art. 577 § 1 pkt 4 k.s.h. kapitał zakładowy spółki przekształconej nie może być niższy od kapitału zakładowego spółki przekształcanej. Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową jest co do zasady neutralne podatkowo.

Jest sprawą oczywistą, że dotychczasowi wspólnicy spółki przekształcanej nie mają obowiązku uczestniczenia dalej w spółce po jej przekształceniu. W stanie faktycznym sprawy wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej nie uległa zmianie, fakt nie przystąpienia wszystkich dotychczasowych wspólników spółki przekształcanej do spółki przekształconej spowodował, że udziały przypadające na wspólników, którzy nie byli zainteresowani uczestnictwem w spółce przekształconej objęli w postaci akcji po przekształceniu pozostali wspólnicy. Struktura własnościowa udziałowców/ akcjonariuszy zmieniła się, nie uległa natomiast zmianie wysokość kapitału zakładowego, bowiem większościowi wspólnicy objęli nierozdysponowane akcje w ich wartości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów - wpłacając stosowne kwoty na konto Spółki. Zatem nie zmieniła się wartość nominalna akcji Spółki przekształconej w stosunku do wartości nominalnej udziału Spółki przekształcanej. Wyliczona według wartości bilansowej (zgodnie z przepisami art. 565 kodeksu spółek handlowych) na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów przekształcenia kwota odpowiadająca wartości udziałów w Spółce przekształcanej wypłacona byłym wspólnikom pochodziła z wypracowanego zysku Spółki. Stanowiła ona dla byłych wspólników dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 ustawy o pdop) nie wywołując w samej spółce przekształcanej - jako podatnika - konsekwencji na gruncie prawa podatkowego.

Kwestia kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów danego wydatku powinna być rozpatrywana w oparciu o zasadę sformułowaną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm), zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, iż podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów pod tym jednakże warunkami, że mają one związek z prowadzoną działalnością - w tym służą zabezpieczeniu źródła przychodów, ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz, że nie zostały wymienione w katalogu wydatków, które z woli ustawodawcy nie mogą stanowić tego kosztu - art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej.

W analizowanym przypadku faktycznie wypłacone byłym już wspólnikom Spółki z o.o. kwoty - stanowiące wartość bilansową dotychczasowych udziałów - w świetle uregulowań art. 10 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy podatkowej stanowią dla nich dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlegają opodatkowaniu; ich źródłem pochodzenia był bowiem udział jako uprawnienie wspólnika do uczestnictwa w zysku bilansowym uprzednio wypracowanym przez Spółkę. Strona podaje, że wypłacone byłym wspólnikom kwoty odpowiadające wartości udziałów w spółce przekształcanej sfinansowane zostały z wypracowanego zysku, a zatem po stronie Spółki wypłacającej nie mogą być rozpatrywane w kategorii kosztów bilansowych czy podatkowych. Na podstawie przepisów art. 12 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 4 powołanej ustawy nie można traktować kwot wniesionych na kapitał zakładowy tytułem objęcia przez dotychczasowych większościowych wspólników nierozdysponowanych w wyniku przekształcenia akcji jako przychodu po stronie Spółki przekształcanej.

Powyższa operacja w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym jest więc dla Spółki obojętna podatkowo zarówno w przedmiocie kosztów uzyskania przychodów jak też w kategorii przychodów.

Wobec powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zmienia z urzędu postanowienie, o którym mowa w sentencji.

Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 zdanie drugie ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj