Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-51/07-4/AJ
z 11 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-51/07-4/AJ
Data
2007.10.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
awaria
koszty uzyskania przychodów
naprawa
odszkodowania
statek
związek przyczynowo-skutkowy


Istota interpretacji
Wydatki związane z naprawami awarii i kolizji mogą być zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, w momencie ich poniesienia określonym zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych



Wniosek ORD-IN 372 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2007 r. (data wpływu 6 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów napraw awarii i kolizji statków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów napraw awarii i kolizji statków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi bunkrowania statków na rynku żeglugowym za pomocą m. in. posiadanych 6 własnych statków, które wykorzystuje do podawania sprzedawanego paliwa na statki odbierające oraz transportuje za ich pomocą zakupiony za granicą towar.

W trakcie eksploatacji statków niejednokrotnie dochodzi do awarii i kolizji, które zgłaszane są ubezpieczycielowi celem ich pokrycia z posiadanego ubezpieczenia. W pierwszej kolejności po wstępnym uznaniu szkody przez ubezpieczyciela, Spółka wykonuje naprawę, ponosząc wszystkie jej koszty, a następnie zwraca się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Niejednokrotnie proces naprawy i weryfikacji poniesionych kosztów trwa tak długo, że Spółka otrzymuje odszkodowanie już w następnym roku podatkowym. Nie zawsze też nasze roszczenia są w pełni uznawane przez ubezpieczyciela, a czasami nie dochodzi w ogóle do wypłaty odszkodowania.

Koszty naprawy takich awarii i kolizji, jako koszty nie będące kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Otrzymane odszkodowania są zaliczane do przychodów podatkowych w dacie ich otrzymania. Niejednokrotnie koszty są potrącane w jednym roku podatkowym, a przychody rozliczna w następnym roku podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone nr 2):

Czy Spółka poprawnie zalicza koszty napraw awarii i kolizji do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, a nie w momencie otrzymania odszkodowania...

Zdaniem wnioskodawcy Spółka prawidłowo postępuje potrącając poniesione koszty naprawy awarii, będących przedmiotem postępowania prowadzonego przez ubezpieczyciela w celu określenia przysługującego bądź nie odszkodowania, w momencie ich poniesienia. Nie są to koszty związane bezpośrednio z przychodem w postaci odszkodowania, gdyż jego wypłata zależna jest od stanowiska ubezpieczyciela i może nastąpić w niższej wysokości lub w ogóle nie nastąpić. W związku z tym rozbieżność występująca niejednokrotnie pomiędzy momentem potrącenia kosztów, a momentem otrzymania odszkodowania jest dopuszczalna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania, pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie był zawarty w katalogu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak stanowi 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Wydatki poniesione na naprawę statków spowodowane awariami lub kolizjami używanych przez Spółkę statków nie są wydatkami bezpośrednio związanymi z przychodami. W szczególności nie są to wydatki poniesione w celu otrzymania odszkodowania za powyższe szkody wypłacanego przez ubezpieczyciela. Ich związek z przychodami Spółki jest pośredni – wydatki te służą umożliwieniu dalszego korzystania ze statków i prowadzenia w tym zakresie działalności gospodarczej.

Do przedmiotowych wydatków znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 4d ustawy, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak wynika z art. 15 ust. 4e ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Wobec powyższego, przedmiotowe wydatki mogą być zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, w momencie ich poniesienia określonym zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj