Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-320/07/AK
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-320/07/AK
Data
2007.08.03



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bezumowne korzystanie z lokalu
budynek mieszkalny
budynek niemieszkalny
czynsz
dochody wolne od podatku
działalność opodatkowana
działalność statutowa
działalność zwolniona od opodatkowania
eksmisja
energia elektryczna
garaż
gaz
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
impreza
koszt eksploatacyjny
koszty uzyskania przychodów
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
media
miejsce postojowe
najem
odsetki
odszkodowania
opłata eksploatacyjna
opłata za wydanie zaświadczenia
przeznaczenie
przychód
spółdzielcze prawo do lokalu
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
ustanowienie prawa
wartość
własność odrębna
wodomierz
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Spółdzielnia mieszkaniowa wnosi o interpretację w zakresie kwalifikacji: 1. Przychodów jako dotyczących działalności opodatkowanej lub zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44: (-) przychody z opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach mieszkalnych, (-) w budynkach niemieszkalnych, (-) przychody z opłat za media od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności w budynkach mieszkalnych, (-) w budynkach niemieszkalnych, (-) przychody na pokrycie kosztów statutowej działalności społeczno-wychowawczej z tytułu różnych wpłat, np. za zajęcia dzieci, za ogniska, imprezy, wpływy z Urzędu Gminy na pokrycie kosztów imprez, opłaty wnoszone przy ustanawianiu praw do lokali mieszkalnych i użytkowych, (-) przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych posiadających spółdzielcze prawa do lokali lub własność odrębną, w budynku mieszkalnym, (-) w budynku niemieszkalnym, (-) z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie w budynku mieszkalnym, (-) w budynku niemieszkalnym, (-) z tytułu opłat za zaświadczenia o wartości lokali, wystawiane dla użytkowników lokali mieszkalnych i użytkowych, posiadających spółdzielcze prawa do lokali, (-) z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych, (-) w budynkach niemieszkalnych, (-) przychody z tytułu wolnych środków otrzymanych w wyniku różnicy cen, np. w przypadku eksmisji (zwrot wkładu na dzień utraty tytułu prawnego) a ustanowienie nowego prawa wg ceny rynkowej, (-) przychody z odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych w budynkach mieszkalnych, (-) w budynkach niemieszkalnych, (-) z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali użytkowych w najmie. 2. Kosztów ogłoszeń o sprzedaży praw do lokali niemieszkalnych w budynku mieszkalnym i niemieszkalnym jako dotyczących działalności opodatkowanej lub zwolnionej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 5 czerwca 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 8 czerwca 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe w zakresie:

I. pytań oznaczonych numerami 1 - 10, 12, 13, 16, 18 - 20 (kwalifikacja przychodów).

II. pytań oznaczonych numerami 1, 2 (kwalifikacja kosztów).

U Z A S A D N I E N I E

I.

Z uwagi na złożoność problemu i różnorodność przychodów osiąganych przez Spółdzielnię Mieszkaniową, Spółdzielnia wnosi o interpretację w zakresie kwalifikacji następujących przychodów, a mianowicie które z nich dotyczą działalności opodatkowanej, a które zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych):

1. Przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego. Jak twierdzi Spółdzielnia, opłaty te są wnoszone na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

2. Przychody z tytułu opłat za media (energię elektryczną, gaz, CO, CW, ZW) od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności w budynkach mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego.

3. Przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach niemieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego. Jak twierdzi Spółdzielnia, opłaty te są wnoszone na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

4. Przychody z tytułu opłat za media od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach niemieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego. Jak twierdzi Spółdzielnia, opłaty te są wnoszone na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

5. Przychody na pokrycie kosztów statutowej działalności społeczno-wychowawczej z tytułu różnych wpłat, np. za zajęcia teatralne dzieci, opłaty za ogniska, imprezy, wpływy z Urzędu Gminy na pokrycie kosztów imprez (na podstawie faktury VAT), jednorazowe opłaty wnoszone przy ustanawianiu praw do lokali mieszkalnych, praw do lokali użytkowych, które w ocenie Spółdzielni, jako dotyczące statutowej działalności społeczno-wychowawczej, dotyczą działalności zwolnionej. Obecnie Spółdzielnia zaliczyła te przychody do działalności opodatkowanej.

6. Przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych posiadających spółdzielcze prawa do lokali lub własność odrębną, w budynku mieszkalnym, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej.

7. Przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych posiadających spółdzielcze prawa do lokalu lub własność odrębną, w budynku niemieszkalnym, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej.

8. Przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, w budynku mieszkalnym. Zakup wodomierzy, czyli koszt, został poniesiony w roku ubiegłym. Obciążenie użytkowników ma nastąpić w przyszłości. Zdaniem Spółdzielni, przychody te dotyczą działalności zwolnionej, ponieważ lokale są własnością Spółdzielni, a obowiązek montażu oraz wymiany wodomierzy jest obowiązkiem Spółdzielni.

9. Przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, w budynku niemieszkalnym. Zakup wodomierzy, czyli koszt, został poniesiony w roku ubiegłym. Obciążenie użytkowników ma nastąpić w przyszłości. Zdaniem Spółdzielni, przychody te dotyczą działalności zwolnionej, ponieważ lokale są własnością Spółdzielni, a obowiązek montażu oraz wymiany wodomierzy jest obowiązkiem Spółdzielni.

10. Przychody z tytułu opłat za zaświadczenia o wartości lokali, wystawiane przez spółdzielnie dla użytkowników lokali mieszkalnych oraz użytkowych, posiadających spółdzielcze prawa do lokali, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności opodatkowanej.

11. Przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni należy zaliczyć do działalności zwolnionej, jako że pokrywają koszty eksploatacji.

12. Przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni należy zaliczyć do działalności zwolnionej, ponieważ lokale te są własnością Spółdzielni, a pokrywają one koszty eksploatacji.

13. Przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach niemieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni należy zaliczyć do działalności zwolnionej, ponieważ lokale te są własnością Spółdzielni, a pokrywają one koszty eksploatacji.

14. Przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej.

15. Przychody z tytułu zmiany statusu lokalu lokatorskiego na własnościowy, które w ocenie Spółdzielni, dotyczą działalności zwolnionej, ponieważ z mocy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych winny one zasilić fundusz remontowy, przeznaczony na remonty zasobów Spółdzielni. Jak twierdzi Spółdzielnia, w bieżącym roku przychody te w Spółdzielni jeszcze nie wystąpiły.

16. Przychody z tytułu wolnych środków otrzymanych w wyniku różnicy cen np. w przypadku eksmisji (zwrot wkładu na dzień utraty tytułu prawnego) a ustanowienie nowego prawa w/g ceny rynkowej, które zdaniem Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej. Jak twierdzi Spółdzielnia, w bieżącym roku przychody te w spółdzielni jeszcze nie wystąpiły.

17. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej. Obecnie Spółdzielnia zaliczyła je do przychodów opodatkowanych.

18. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych w budynkach mieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej. Obecnie Spółdzielnia zaliczyła je do przychodów opodatkowanych.

19. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych, w budynkach niemieszkalnych, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej. Obecnie Spółdzielnia zaliczyła je do przychodów opodatkowanych.

20. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali użytkowych w najmie, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej. Obecnie Spółdzielnia zaliczyła je do przychodów opodatkowanych.

II.

Spółdzielnia prosi również o interpretację w sprawie kwalifikacji kosztów - które koszty dotyczą działalności opodatkowanej, a które zwolnionej:

1. Koszty ogłoszeń prasowych o sprzedaży praw do lokali niemieszkalnych w budynku mieszkalnym, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi, czyli zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych.

2. Koszty ogłoszeń o sprzedaży praw do lokali niemieszkalnych w budynku niemieszkalnym, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności zwolnionej, jako że dotyczą praw Spółdzielczych.

3. Koszty ogłoszeń o najmie lokali użytkowych w budynku mieszkalnym, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności opodatkowanej.

4. Koszty ogłoszeń o najmie lokali niemieszkalnych w budynku niemieszkalnym, które w ocenie Spółdzielni dotyczą działalności opodatkowanej.

5. Koszty życzeń świątecznych zamieszczonych w prasie.

6. Koszty organizacji Zebrania Przedstawicieli Członków (obiad) oraz koszty zebrań Rady Nadzorczej (napoje, kanapki).

7. Koszty organizacji spotkań okolicznościowych, integracyjnych pracowników z Radą Nadzorczą oraz Zarządem, np. z okazji Wigilii (poczęstunek).

8. Koszty konserwacji budynków mieszkalnych, w których znajdują się również lokale użytkowe posiadające spółdzielcze prawa, lokale użytkowe w najmie.

9. Koszty wynagrodzeń pracowników.

10. Koszty materiałów biurowych.

11. Koszty działalności społeczno-wychowawczej.

12. Koszty eksploatacji dróg, chodników.

13. Koszty monitoringu budynków.

14. Koszty sprzątania budynków i terenu.

15. Koszty wywozu nieczystości.

16. Koszty PFRON.

17. Koszty amortyzacji, obsługi prawnej, prowizji bankowych, ubezpieczenia majątkowego, telefonów, kosztów BHP, prenumeraty...

Spółdzielnia dzieli obecnie koszty ujęte w punktach od 5 do 17 na dwie działalności, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe w zakresie: I. pytań oznaczonych numerami 1 - 10, 12, 13, 16, 18 - 20 (kwalifikacja przychodów) oraz II. pytań oznaczonych numerami 1, 2 (kwalifikacja kosztów), informuje co następuje:

Ad. I.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) wprowadzony został do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) art. 17 ust. 1 pkt 44, stanowiący, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej, uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22 grudnia 2006 r. przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w w/w przepisie należy rozumieć:

- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże,

- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw, w oparciu o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (m. in. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Przychody i koszty związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi stanowią jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Jeżeli jednak dochody uzyskane z gospodarowania w/w zasobami nie zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, wówczas zwolnienie, o którym mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44, nie będzie mieć zastosowania.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będą podlegały również dochody z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. dochody z najmu lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz anteny telefonii komórkowej – bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

W związku z powyższym należy uznać, że następujące przychody przedstawione przez Spółdzielnię we wniosku w punktach 1 - 10, 12, 13, 16, 18 - 20, w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powinny być zakwalifikowane jako związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi:

Ad. 1. Przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach mieszkalnych.

W odniesieniu do tych przychodów należy stwierdzić, że w związku z tym iż lokale użytkowe nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od tych lokali podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do garaży i miejsc postojowych należy podkreślić, że jeżeli przynależą one lokali użytkowych, to również nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, a więc przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych z nimi związanych podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w przypadku kiedy garaże i miejsca postojowe przynależą do lokali mieszkalnych, przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych z nimi związanych podlegać będą zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach mieszkalnych dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 2. Przychody z tytułu opłat za media (energię elektryczną, gaz, CO, CW, ZW) od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności w budynkach mieszkalnych.

W odniesieniu do tych przychodów należy stwierdzić, że w związku z tym, iż lokale użytkowe nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu opłat za media (energię elektryczną, gaz, CO, CW, ZW) od tych lokali podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do garaży i miejsc postojowych należy podkreślić, że jeżeli przynależą one lokali użytkowych, to również nie mieszczą się one w kategorii zasobów mieszkaniowych, a więc przychody z tytułu opłat za media (energię elektryczną, gaz, CO, CW, ZW) z nimi związanych podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w przypadku kiedy garaże i miejsca postojowe przynależą do lokali mieszkalnych, przychody z tytułu opłat za media z nimi związanych (energię elektryczną, gaz, CO, CW, ZW) podlegać będą zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu opłat za media (energię elektryczną, gaz, CO, CW, ZW) od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności w budynkach mieszkalnych dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 3. W odniesieniu do przychodów z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach niemieszkalnych należy stwierdzić, że w związku z tym, iż budynki niemieszkalne nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, związanych z tymi budynkami, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach niemieszkalnych dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 4. W odniesieniu do przychodów z tytułu opłat za media od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach niemieszkalnych należy stwierdzić, że w związku z tym, iż budynki niemieszkalne nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu opłat za media od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, związanych z tymi budynkami, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu opłat za media od lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, posiadających spółdzielcze własnościowe prawa, prawa odrębnej własności, w budynkach niemieszkalnych dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 5. Przychody na pokrycie kosztów statutowej działalności społeczno-wychowawczej z tytułu różnych wpłat, np. za zajęcia teatralne dzieci, opłaty za ogniska, imprezy, wpływy z Urzędu Gminy na pokrycie kosztów imprez (na podstawie faktury VAT), jednorazowe opłaty wnoszone przy ustanawianiu praw do lokali mieszkalnych, praw do lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są wolne od podatku w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. A więc występują tutaj dwa warunki, których łączne zaistnienie uprawnia do zwolnienia z opodatkowania określonych w tym przepisie dochodów: dochód musi być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz musi być on przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

W związku z tym, że przychody wymienione w tym punkcie są przeznaczone na pokrycie kosztów działalności społeczno-wychowawczej, a nie cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, należy stwierdzić, iż stanowisko Spółdzielni, według którego przychody przeznaczone na pokrycie kosztów statutowej działalności społeczno-wychowawczej dotyczą działalności zwolnionej z opodatkowania, jest nieprawidłowe.

Ad. 6. W odniesieniu do przychodów z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych, posiadających spółdzielcze prawa do lokali lub własność odrębną, w budynku mieszkalnym należy stwierdzić, że w związku z tym, iż lokale użytkowe nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w tych lokalach podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych, posiadających spółdzielcze prawa do lokali lub własność odrębną, w budynku mieszkalnym dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 7. W odniesieniu do przychodów z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych posiadających spółdzielcze prawa do lokalu lub własność odrębną, w budynku niemieszkalnym należy stwierdzić, że w związku z tym, iż budynki niemieszkalne nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych związanych z tymi budynkami podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych posiadających spółdzielcze prawa do lokalu lub własność odrębną, w budynku niemieszkalnym dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 8. W odniesieniu do przychodów z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, w budynku mieszkalnym należy stwierdzić, że w związku z tym, iż lokale użytkowe nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych od tych lokali podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto należy stwierdzić, że w związku z tym, iż najem lokali użytkowych stanowi działalność gospodarczą inną niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), przychody związane z najmem tych lokali podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, w budynku mieszkalnym dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Lokale użytkowe nie są elementem definicji zasobów mieszkaniowych w rozumieniu podanym na str. 4 niniejszego postanowienia.

Ad. 9. W odniesieniu do przychodów z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, w budynku niemieszkalnym należy stwierdzić, że w związku z tym, iż budynki niemieszkalne nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, związanych z tymi budynkami, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zauważyć należy również, że lokale użytkowe również nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, a więc także z tego względu przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w tych lokalach podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, w związku z tym, że najem lokali użytkowych stanowi działalność gospodarczą inną niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), przychody związane z najmem tych lokali podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu zwrotu kosztów za montaż wodomierzy w lokalach użytkowych w najmie, w budynku niemieszkalnym dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Lokale użytkowe nie są elementem definicji zasobów mieszkaniowych w rozumieniu podanym na str. 4 niniejszego postanowienia.

Ad. 10. Przychody z tytułu opłat za zaświadczenia o wartości lokali, wystawiane przez spółdzielnie dla użytkowników lokali mieszkalnych oraz użytkowych, posiadających spółdzielcze prawa do lokali.

W odniesieniu do przychodów z tytułu opłat za zaświadczenia o wartości lokali, które są wystawiane przez Spółdzielnię użytkownikom lokali mieszkalnych, należy stwierdzić, że w związku z tym, iż tego typu przychody można zaliczyć do działalności związanej z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, dotyczą one działalności zwolnionej.

Natomiast w odniesieniu do opłat za zaświadczenia o wartości lokali, które są wystawiane przez Spółdzielnię użytkownikom lokali użytkowych, w związku z tym, że tego typu przychody jako nie związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, stanowisko Spółdzielni, według którego ogólnie przychody z tytułu opłat za zaświadczenia o wartości lokali, wystawiane przez Spółdzielnię dla użytkowników lokali mieszkalnych oraz użytkowych, posiadających spółdzielcze prawa do lokali dotyczą działalności opodatkowanej, jest nieprawidłowe.

Ad. 12. Przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych.

W związku z tym, że powyższe odszkodowania dotyczą lokali użytkowych, a więc nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, w/w przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tak więc stanowisko Spółdzielni, według którego przychody te należy zaliczyć do działalności zwolnionej, jest nieprawidłowe.

Ad. 13. Przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach niemieszkalnych.

W związku z tym, że powyższe odszkodowania dotyczą lokali użytkowych, a więc nie mieszczą się w kategorii zasobów mieszkaniowych, w/w przychody z tytułu odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych w budynkach niemieszkalnych podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tak więc stanowisko Spółdzielni, według którego przychody te należy zaliczyć do działalności zwolnionej, należy uznać za nieprawidłowe.

Ad. 16. Przychody z tytułu wolnych środków otrzymanych w wyniku różnicy cen, np. w przypadku eksmisji (zwrot wkładu na dzień utraty tytułu prawnego) a ustanowienie nowego prawa w/g ceny rynkowej.

W odniesieniu do tych przychodów należy stwierdzić, że w przypadku kiedy przychody z tytułu wolnych środków dotyczą lokali związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, to dochody związane z w/w przychodami podlegać będą zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów mieszkaniowych.

Natomiast w pozostałych przypadkach, tj. jeżeli w/w przychody są związane z lokalami lub działalnością nie związaną z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, to podlegać będą one opodatkowaniu bez względu na cel, na jaki zostaną one przeznaczone.

W związku z powyższym, stanowisko Spółdzielni, według którego ogólnie przychody z tytułu wolnych środków otrzymanych w wyniku różnicy cen, np. w przypadku eksmisji (zwrot wkładu na dzień utraty tytułu prawnego) a ustanowienie nowego prawa w/g ceny rynkowej, jest nieprawidłowe.

Ad. 18. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych w budynkach mieszkalnych.

Odsetki od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych w budynkach mieszkalnych w myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć do przychodów w momencie ich otrzymania.

Natomiast równowartość otrzymanych odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych w budynkach mieszkalnych nie stanowi dochodu wolnego od opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 jako nie związana z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych w budynkach mieszkalnych dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 19. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych, w budynkach niemieszkalnych.

Odsetki od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych, w budynkach niemieszkalnych w myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zaliczyć do przychodów w momencie ich otrzymania.

Natomiast równowartość otrzymanych odsetek od zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych, w budynkach niemieszkalnych nie stanowi dochodu wolnego od opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 jako nie związane z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu odsetek zaległości czynszowych lokali niemieszkalnych, w budynkach niemieszkalnych dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. 20. Przychody z tytułu odsetek od zaległości czynszowych lokali użytkowych w najmie.

Odsetki od zaległości czynszowych lokali użytkowych w najmie, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zaliczyć do przychodów w momencie ich otrzymania.

Natomiast równowartość otrzymanych odsetek od zaległości czynszowych lokali użytkowych w najmie nie stanowi dochodu wolnego od opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako nie związane z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi.

Wobec powyższego, stanowisko Spółdzielni, według którego przychody z tytułu odsetek zaległości czynszowych lokali użytkowych w najmie dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego, jest nieprawidłowe.

Ad. II.

W zakresie kwalifikacji kosztów należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

W odniesieniu do przyporządkowania kosztów wymienionych przez Spółdzielnię w przedmiotowym wniosku w punktach 1 oraz 2 do kosztów związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi lub do kosztów związanych z inną działalnością gospodarczą niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi należy stwierdzić, że:

Ad. 1. Koszty ogłoszeń prasowych o sprzedaży praw do lokali niemieszkalnych w budynku mieszkalnym, jako związane ze sprzedażą praw do lokali niemieszkalnych, należy uznać za nie związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Tak więc stanowisko Spółdzielni, według którego koszty te dotyczą działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi, czyli zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych, jest nieprawidłowe.

Ad. 2. Koszty ogłoszeń o sprzedaży praw do lokali niemieszkalnych w budynku niemieszkalnym, jako związane ze sprzedażą praw do lokali niemieszkalnych w budynku niemieszkalnym, należy uznać za nie związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Tak więc stanowisko Spółdzielni, według którego koszty te dotyczą działalności zwolnionej z opodatkowania, jako że dotyczą praw Spółdzielczych, jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w pozostałej części wniosku, tj. w zakresie: I. pytań oznaczonych numerami 11, 14, 15, 17 (kwalifikacja przychodów) oraz II. pytań oznaczonych numerami 3 – 17 (kwalifikacja kosztów), udzielona zostanie odrębnym postanowieniem.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia (lub) w dniu zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

W związku z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj