Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-27/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-27/07
Data
2007.09.21


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budowa budynków
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
pozarolnicza działalność gospodarcza
usługi budowlane
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy jako osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z budową domów (pozwolenia, plany, materiały budowlane i usługi obce) przeznaczonych do dalszej odsprzedaży z chwilą ich poniesienia.
Tożsamy z
1439/DF/410/93/2006/art.14a PDI/415-06/KS/07


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 roku po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21 czerwca 2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu dnia 27 czerwca 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z budową domów (pozwolenia, plany, materiały budowlane i usługi obce) przeznaczonych do dalszej odsprzedaży

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 21 czerwca 2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu dnia 27 czerwca 2007 roku) uzupełnionym w dniu 31.07.2007r. Podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzący samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą w 2007 roku rozpoczął prace przygotowawcze związane z budową lokali mieszkalnych z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.

Z realizacją powyższej inwestycji związane są następujące koszty:

- pozwolenia

- plany

- materiały budowlane

- usługi obce.

Z uwagi na powyższe Podatnik zadał pytanie: czy jako osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z budową domów (pozwolenia, plany, materiały budowlane i usługi obce) przeznaczonych do dalszej odsprzedaży z chwilą ich poniesienia.

Zdaniem Podatnika wydatki związane z budową domów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży takich jak: wydanie pozwoleń, planów oraz usługi obce można ująć w księdze podatkowej po stronie kosztów ubocznych zakupu w dacie ich poniesienia.

Na poparcie przyjętego stanowiska Podatnik powołał:

- ustawę z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Ponadto Podatnik podkreślił, iż ze względu na obowiązek zinwentaryzowania produkcji niezakończonej, jej wartość w rocznym rozliczeniu podatkowym nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów, gdyż zgodnie z § 29 ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy działalności usługowej i budowlanej produkcje niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 roku Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w myśl, którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Jak wynika z powyższego przepisu decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

Sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów.

Zatem kosztem uzyskania przychodów jest uzasadniony racjonalnie i gospodarczo wydatek związany z działalnością gospodarczą podatnika, który przez jego poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów.

Z kolei sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki jakim powinna ona odpowiadać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Z 2003 roku Nr 152, poz. 1475 ze zm.) oraz objaśnienia do tej księgi, stanowiące załącznik nr 1 do w/w rozporządzenia.

I tak zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna nr 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

W tym miejscu wyjaśnienia wymaga użyte pojęcie „towary”, przez które w/g § 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy rozumieć towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że:

- towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej;

- materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone;

- produkcją nie zakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi itp., przed ich zakończeniem.

Dodatkowo należy zauważyć, że według słowniczka zawartego w § 3 pkt 4 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów kosztem wytworzenia są wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonaniem usług lub pozyskaniem (wydobyciem) kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług.

Natomiast na podstawie § 17 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich nabyciu. W zakresie ewidencji dotyczących pozostałych wydatków zapisów dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 i 30, jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym.

Na koniec roku podatkowego zgodnie z § 27, podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Sposób sporządzenia spisu i jego wycenę regulują przepisy § 28 i 29 w/w rozporządzenia.

W odniesieniu do omawianych wydatków związanych z wydaniem pozwoleń, planów, zakupem materiałów budowlanych i usług obcych należy zauważyć, iż zaliczają się one zarówno do kosztów bezpośrednich jak i pośrednich prowadzonej inwestycji i tym samym stają się elementem składowym wyrobu gotowego – budynku mieszkalnego. Tym samym w/w wydatki podlegają wpisowi do księgi przychodów i rozchodów w momencie ich poniesienia, w kolumnie nr 10 księgi.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na wydanie odpowiednich pozwoleń, planów, zakupu materiałów budowlanych czy usług obcych związanych z budową budynku mieszkalnego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży zaliczyć należy do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, gdyż stanowić będą elementy składowe sprzedawanego produktu, a tym samym wykażą istnienie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym kosztem a uzyskaniem z tego tytułu przychodu. Natomiast sposób ich ewidencjonowania w księdze zostanie uwidoczniony w całości w kolumnie 10.

W tym miejscu jednoznacznie należy podkreślić, że w/w wydatki typu plany, pozwolenia, wymienione we wniosku przez Podatnika nie zalicza się do kosztów ubocznych zakupu, gdyż jak wskazano wyżej, wpływają one na ogólną wartość sprzedawanego budynku mieszkalnego.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym zaksięgowanie w kolumnie nr 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów” wydatków związanych z wydaniem pozwoleń, planów, zakupem materiałów budowlanych czy usługami obcymi podlegać będzie, przy uwzględnieniu zapisu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 17 i 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zaliczeniu do wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj