Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDG/415-15/MK
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDG/415-15/MK
Data
2007.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grunty
koszty uzyskania przychodów
przychód


Pytanie podatnika
1)Jak ustalić wartość początkową gruntu w momencie wniesienia go do spółki?2)W jaki jaki sposób ustalić przychód i koszty w przypadku sprzedaży przez spółkę gruntu niezabudowanego lub zabudowanego budynkiem?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b, 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007r.

p o s t a n a w i auznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.06.2007r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny: Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest właścicielem działki gruntu. W najbliższym czasie Podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Zgodnie z umową spółki tytułem wkładu podatnik wniesie do spółki posiadany grunt. Grunt wniesiony jest w celach inwestycyjnych, gdyż spółka planuje wybudować na nim budynki z przeznaczeniem na pensjonaty.

Podatnik zadał następujące pytania: 1)Jak ustalić wartość początkową gruntu w momencie wniesienia go do spółki?2)W jaki jaki sposób ustalić przychód i koszty w przypadku sprzedaży przez spółkę gruntu niezabudowanego lub zabudowanego budynkiem?

Wniosek o interpretację dotyczącą pytania 1 tutejszy organ rozpatrzy odrębnym postanowieniem.Niniejszym postanowieniem tutejszy organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania, w jaki sposób ustalić przychód i koszty w przypadku sprzedaży przez spółkę gruntu niezabudowanego lub zabudowanego budynkiem? Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: W chwili sprzedaży gruntu lub gruntu zabudowanego budynkiem dochód u każdego ze wspólników oblicza się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku jako różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży a wartością początkową gruntu wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększonych o sumę odpisów amortyzacyjnych.W chwili sprzedaży gruntu przez spółkę zajdzie konieczność obliczenia dochodu dla celów updof. Sama spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego lecz zgodnie z art. 8 ust. 1 i ust. 2 przychody i odpowiednio koszty z udziału w spółce nie będącej osobą prawną rozliczane są odrębnie dla każdego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej. Dla celów ustalenia dochodu przez poszczególnych wspólników, zdaniem podatnika, znajdzie zastosowanie art. 24 ust. 2. Powyższy przepis stanowi, że dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (środków trwałych), wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych. Ponieważ grunty zgodnie z cytowanym już przepisem art. 22c pkt 1 updof nie podlegają amortyzacji, koszt stanowiła będzie wartość początkowa gruntu ujęta w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez spółkę komandytową.W sytuacji, kiedy przed sprzedażą na gruncie zostanie wybudowany pensjonat dla celów ustalenia dochodu u każdego wspólnika za koszt obok wartości początkowej gruntu powinna zostać uznana wartość początkowa budynku zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 2 updof w wysokości kosztów wytworzenia powiększona o dokonane odpisy amortyzacyjne tego budynku zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 updof.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie, przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe. Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), dalej „k.s.h.” spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Na podstawie art. 103 w/w ustawy, w sprawach nieuregulowanych w dziale III tej ustawy, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej. Z powyższego wynika, że spółka komandytowa może być określona jako swego rodzaju odmiana spółki jawnej.Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy sie z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z uwagi na brak szczególnych unormowań regulujących kwestie kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia nieruchomości wniesionej do spółki osobowej, koszt uzyskania przychodu należy ustalić stosując zasady ogólne. Dochodem do opodatkowania w Spółce będzie różnica pomiędzy ceną należną spółce osobowej z tytułu sprzedaży nieruchomości a wartością nieruchomości jaką miała ona w chwili wnoszenia do spółki osobowej (wartością początkową) pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne ustalone w proporcji, w jakiej wspólnik uczestniczy w zysku spółki osobowej.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Art. 8 ust. 2 stanowi, iż zasadę wyrażoną w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych do tych środków i wartości.Przepisy art. 22a pkt 1 cytowanej ustawy stanowią, że amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością. Przepisy art. 22c pkt 1 stanowią, że amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, organ podatkowy stwierdza, że dochodem podatkowym ze sprzedaży gruntu otrzymanego w formie aportu będzie różnica między uzyskaną ceną a wartością początkową sprzedanego gruntu. Dochodem podatkowym ze sprzedaży budynków i budowli będzie różnica między uzyskaną ze sprzedaży ceną a wartością początkową budynków i budowli, ustaloną na dzień wniesienia wkładu, nie wyższą od ich wartości rynkowych – pomniejszoną o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne dokonane do dnia sprzedaży.

Wobec powyższego postanawia się jak w sentencji.

Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj