Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-56/06/PM
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-56/06/PM
Data
2007.02.08



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcja
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
przeniesienie akcji
spłata pożyczki
wygaśnięcie zobowiązania
zobowiązanie cywilnoprawne
zwrot pożyczki


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie własności akcji w celu zwolnienia się z zobowiązania do spłaty pożyczki podlega PCC?


W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym w dniu 28 lutego 2006r. Spółka zawarła ze spółką X (dalej: X) umowę oprocentowanej pożyczki, na podstawie której X (pożyczkodawca) udzielił Spółce (pożyczkobiorca) pożyczki w kwocie 4.000.000 zł. W dniu 2 października 2006r. spółki Spółka oraz X zawarły „Porozumienie w sprawie rozliczenia pożyczki i przeniesienia własności akcji”. Porozumienie to oparte zostało na cywilnoprawnej konstrukcji świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum). Mocą przedmiotowego porozumienia Spółka w miejsce pierwotnego świadczenia do którego był zobowiązany tj. zwrotu X kwoty głównej pożyczki w wysokości 4.000.000 zł wraz z należnymi odsetkami od tej pożyczki, przeniósł na X własność akcji innej spółki. W wyniku zawartego „Porozumienia w sprawie rozliczenia pożyczki i przeniesienia własności akcji” zobowiązanie Spółki wobec X do zwrotu kwoty głównej pożyczki wraz z należnymi odsetkami wygasło.

Zagadnienie o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności przeniesienia własności akcji w celu zwolnienia się z zobowiązania do spłaty pożyczki.

W ocenie podatnika zawarcie „Porozumienia w sprawie rozliczenia pożyczki i przeniesienia własności akcji” opartego na cywilnoprawnej konstrukcji świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) nie nosi kodeksowych znamion jakiejkolwiek czynności cywilnoprawnej spośród wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2006r. zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Konstrukcja określona jako datio in solutum została uregulowana w art. 453 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. 64 z 1964r., poz. 1693 ze zm.). Polega ona na tym, że dłużnik zamiast świadczenia, które powinien spełnić zgodnie z treścią zobowiązania, ofiarowuje wierzycielowi inne świadczenie, a wierzyciel je przyjmuje. Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez zwykłe wykonanie.

Ponieważ datio in solutum (świadczenie w miejsce wykonania) nie było wymienione w powołanym na wstępie przepisie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dlatego przedmiotowe przeniesienie własności akcji nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj