Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-18/06/SJ
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-18/06/SJ
Data
2006.09.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kapitał
konwersja
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału
pożyczka
pożyczka od właściciela
pożyczka od wspólnika
zwrot pożyczki


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokonania konwersji pożyczek od udziałowca można wyłączyć z podstawy opodatkowania kwoty kapitału pożyczek od których została zapłacona w momencie zaciągnięcia opłata skarbowa w należnej wysokości?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż zaciągnęła ona w latach 1996 – 1998 sześć pożyczek od swojego udziałowca z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej. Od zaciągniętych pożyczek przedmiotowa Spółka uiściła opłatę skarbową. Obecnie Spółka dokonuje konwersji w/w pożyczek na kapitał.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z następującym pytaniem:

Czy w przypadku dokonania konwersji pożyczek od udziałowca można wyłączyć z podstawy opodatkowania kwoty kapitału pożyczek od których została zapłacona w momencie zaciągnięcia opłata skarbowa w należnej wysokości?

W opinii Spółki stan prawny jaki obowiązywał w momencie zaciągnięcia pożyczek, zaciągnięcie pożyczek do udziałowca było traktowane podatkowo równoznaczne ze zmianą umowy spółki i podwyższeniem kapitału zakładowego i opodatkowane opłatą skarbową. Spółka uważa, iż skoro w momencie zaciągnięcia pożyczek, były one traktowane jak podwyższenie kapitału zakładowego i opodatkowane - to w związku z tym kwoty pożyczek, które zostały juz opodatkowane należy wyłączyć z podstawy opodatkowania od czynności cywilnoprawnych. Według Spółki ma w tym przypadku zastosowanie art. 6. ust. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie potwierdza stanowiska Spółki i wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z dyspozycją art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (zwaną dalej ustawą o pcc), opodatkowaniu podlegają umowy spółki

Strona 1 z 3

oraz jej zmiany. Za zmianę umowy spółki, zgodnie z art. 1 ust 3 w/w ustawy uważa się w przypadku spółek kapitałowych min. wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu,

którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty. Natomiast podstawa

opodatkowania została uregulowana w art. 6 ust. pkt 8 ustawy o pcc i jest nią wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 6 ust. pkt 6 ustawy o pcc – od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z w/w przepisami odlicza się kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.

Odrębne uregulowania pojęcia pożyczki i dopłaty wskazuje na fakt, że ustawodawca nie utożsamia tych dwóch pojęć. O dopłatach jest mowa w art. 177 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym – art.179 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Dopłaty są formą świadczenia pieniężnego na rzecz spółki i są wnoszone w celu powiększenia jej majątku, nie powiększają jednak udziałów i kapitału zakładowego. Dopłaty mogą być wnoszone np. w razie czasowych trudności w działalności spółki, powstania niebezpieczeństwa naruszenia kapitału zakładowego albo w razie potrzeby dokonania nakładów inwestycyjnych. Definicja pożyczki została zaś uregulowana w art. 720 Kodeku cywilnego, który stanowi, iż przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Jak wynika z powyższego pojęcie pożyczki i dopłaty nie są w świetle przytoczonych przepisów tożsame. Art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych następuje w drodze ustawy. Formułuje on w sposób kategoryczny zasadę wyłączności regulacji ustawowej w odniesieniu do wszystkich konstytutywnych elementów konstrukcji prawnej stosunku prawnopodatkowego, które w tym ujęciu obejmują określenie podmiotu oraz przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych, zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatku. Stosowanie wykładni rozszerzających albo per analogia jest niedopuszczalne.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 6 ust. 9 pkt 6 ustawy o pcc, gdyż traktuje się w nim o kwotach dopłat, a nie pożyczkach. W związku z tym zastosowanie mają ogólne przepisy ustawy o pcc, dotyczące zmiany umowy spółki przywołane powyżej.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj