Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PBF/4117-005-26/07
z 5 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBF/4117-005-26/07
Data
2007.11.05



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
odpisy amortyzacyjne
stawka indywidualna
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
- w przedmiocie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego oraz nakładów na jego modernizację, dokonania korekt zeznań rocznych i przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w lokal stanowiący odrębną własność.


Działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 20.08.2007r., znak: US.I/415-40/07, w sprawie udzielenia interpretacji co do stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego oraz nakładów na jego modernizację, dokonania korekt zeznań rocznych i przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w lokal stanowiący odrębną własność

- zmienia przedmiotowe postanowienie.

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznając stanowisko Strony w przedmiocie:

  1. zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej do spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w dniu 01.01.2001 r. - za nieprawidłowe,
  2. dokonania korekt zeznań rocznych - za prawidłowe,
  3. przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w lokal stanowiący odrębną własność w części dotyczącej:
  1. zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej - za prawidłowe,
  2. ustalenia wartości początkowej, od której należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych

- za nieprawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał przepisy prawa materialnego regulujące kwestie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych oraz ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym art. 22b ust. 1, art. 22j, art. 22m ust. 4, art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz w części dotyczącej składania korekt przepisy art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej.

W złożonym zażaleniu Strona zaskarża postanowienie, w części dotyczącej zastosowania stawki amortyzacyjnej do nakładów poniesionych na modernizację w spółdzielczym lokalu użytkowym. Podnosi, iż na gruncie przepisów art. 22a i art. 22b oraz art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość początkową spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi cena nabycia oraz koszty związane z nabyciem, natomiast wydatki na modernizację tego lokalu stanowić będą odrębny przedmiot amortyzacji. W opinii Strony za takim stanowiskiem przemawia treść art. 22g ust. 17, zgodnie z którym wartość początkową środka trwałego, w przypadku jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. W związku z tym, iż przepisy nie przewidują modernizacji czy ulepszenia wartości niematerialnej i prawnej, interpretacja organu I instancji jest błędna i powinna być zmieniona. Zdaniem Strony koszt zakupu spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego winien być amortyzowany jako wartość niematerialna i prawna wg stawki określonej art. 22m ust. 4, tj. 2,5%, a nakłady na modernizację lokalu jako inwestycja w obcym środku trwałym, zgodnie z przepisem art. 22j ust. 4 pkt 2 - stawką 10%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie rozpatrując przedmiotowe zażalenie stwierdza, co następuje.

Pani Anna B. pod koniec roku 2000 kupiła od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, które po modernizacji lokalu, z dniem 1 stycznia 2001 roku zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki na modernizację lokalu stanowiły ok. 44% ceny zakupu. Jako wartość początkową przyjęto cenę zakupu powiększoną o wydatki poniesione na modernizację oraz ustalono indywidualną stawkę amortyzacyjną jak dla używanych środków trwałych w wysokości 10%.

Zgodnie z treścią art. 22b ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.). w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej zaliczane są do wartości niematerialnych i prawnych.

W oparciu o przepis art. 22b ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, amortyzacji podlega nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej.

Wartość początkową budynków i lokali, zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych ustala się według jednego z dwóch sposobów:

1. Ustalanie wartości początkowej według zasad ogólnych.

Zgodnie z art. 22 g ust. 1 wartość początkową, według zasad ogólnych, ustala się w zależności od sposobu wejścia w posiadanie środka trwałego bądź wartości niematerialnej i prawnej, tj. czy nabycie nastąpiło poprzez zakup, otrzymanie w drodze spadku, darowizny bądź w inny nieodpłatny sposób, wytworzenie we własnym zakresie lub aport.

W razie nabycia w drodze kupna, za wartość początkową uważa się, kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o opłaty notarialne, skarbowe i inne, odsetki, prowizje - art. 22g ust. 3.

2. Ustalenie wartości początkowej metodą uproszczoną.

Przy stosowaniu tej metody na podstawie art. 22g ust. 10, w związku z art. 22m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartością początkową jest iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej budynku lub lokalu i kwoty w wysokości 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

Zgodnie z treścią art. 22m ust. 4 ustawy, odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%. Natomiast, jeżeli wartość początkowa tych praw ustalona została metodą uproszczoną określoną w art. 22g ust. 10 ustawy, wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5%. Przepis ten nie daje możliwości wyboru innej stawki amortyzacyjnej.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują jako jedną z metod amortyzacji, amortyzację z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Dla używanych lub ulepszonych środków trwałych okres amortyzacji, nie może być krótszy niż 10 lat, w przypadku budynków i budowli. Jednak zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy stawkę indywidualną można stosować wyłącznie do składników majątku podatnika będących środkami trwałymi. Brak jest takiego rozwiązania w stosunku do wartości niematerialnych i prawnych, a więc również do spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż w kwestii zastosowania stawki amortyzacyjnej do spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, stanowisko prezentowane przez Skarżącą w trakcie postępowania przed organem I instancji odnoszące się do zastosowania indywidualnej rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 10% wartości całego lokalu, było nieprawidłowe, natomiast wyrażone w zażaleniu odnośnie stosowania stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5% przy przyjęciu do wartości początkowej ceny nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest prawidłowe.

W odniesieniu do wydatków poniesionych na modernizację, należy zauważyć, iż przepis art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje podwyższenie wartości początkowej o wydatki na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację, w stosunku do środków trwałych.

Przepisy podatkowe nie regulują instytucji ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych. Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Prawo to obciąża cudzą nieruchomość - należącą do spółdzielni mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 22j ust. 4 pkt 1 podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach - okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć „inwestycji w obcych środkach trwałych". Jednakże wyjaśnienie tych terminów można odnaleźć w doktrynie oraz orzecznictwie sądowym. W powyższych źródłach za inwestycję w obcych środkach trwałych uznaje się ogół wydatków, poniesionych na ulepszenie, adaptację, rozbudowę czy modernizację już istniejącego (w dacie przekazania go podatnikowi), stanowiącego własność innego podatnika środka trwałego. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25.11.1998r., sygn. akt I SA/Gd 787/98 (LEX 37643), odnosząc się do problemu spółdzielczego prawa do lokalu, orzekł, iż „za wartości niematerialne i prawne uznaje się nabyte przez podatnika prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od spółdzielni mieszkaniowej skarżąca mogła nabyć jedynie ograniczone prawo rzeczowe: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a nie lokal na własność. Lokal jest nadal własnością spółdzielni, gdyż znajduje się on w zasobach środków trwałych spółdzielni."

Jak już wyżej wskazano, w oparciu o przepis art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlega nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Co oznacza, iż z chwilą, kiedy lokal spełnia warunki kompletności i zdatności do użytku możliwe jest dokonywanie odpisów. Wobec czego nakłady poniesione na doprowadzenie przedmiotowego lokalu do standardu pozwalającego na jego użytkowanie należy traktować jako wydatki inwestycyjne.

Tym samym wszelkie nakłady poniesione do dnia oddania lokalu do użytku na ulepszenie i modernizację przedmiotowego lokalu, należy uznać za odrębny środek trwały nazwany inwestycją w obcym środku trwałym (art. 22a ust. 2 pkt 1) i dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej odpowiadającej sumie poniesionych nakładów - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia lokalu do używania, według zasad określonych w cytowanym wyżej art. 22j ust. 4 pkt 1.

Reasumując, interpretacja przedstawiona w niniejszej sprawie przez organ I instancji, w części dotyczącej składania korekt zeznań rocznych oraz przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w lokal stanowiący odrębną własność jest prawidłowa i nie stanowi przedmiotu sporu, co jednoznacznie wynika z treści zażalenia.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, uwzględniając zarzuty zawarte we wniesionym zażaleniu, postanowił jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Na decyzję tę może być wniesiona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ul. Emilii Plater 1, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj