Interpretacja Izby Celnej w Łodzi
360000-PA-9118-1/2007/AG
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
360000-PA-9118-1/2007/AG
Data
2007.05.31



Autor
Izba Celna w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Znaki akcyzy --> Procedura otrzymywania znaków akcyzy


Słowa kluczowe
ponowny wniosek
zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowej
znaki akcyzy


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy obowiązku składania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach dochodowych i w podatku od towarów i usług w przypadku składania kolejnego wniosku o wydanie banderol.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej – ustawy z dnia 29.08.1997. (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku i zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi nr 362000-RPA-9105-02/07 z dnia 27.02.2007. wydane w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Celnej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi nr 362000-RPA-9105-02/07 z dnia 27.02.2007.

Uzasadnienie

Spółka z o.o. „G” działająca przez pełnomocnika adwokata J. B. wnioskiem z dnia 21.11.2006. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego. Pytanie Spółki dotyczyło obowiązku składania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach dochodowych i w podatku od towarów i usług w przypadku składania kolejnego wniosku o wydanie banderol. Zdaniem Spółki, nie ma obowiązku załączania nowych zaświadczeń każdorazowo do kolejnego wniosku o wydanie banderol w sytuacji, gdy wniosek ten składany jest w terminie ważności zaświadczenia tj. w terminie 1 miesiąca od daty jego wystawienia i wnioskodawca złoży stosowne oświadczenie, że w tym czasie dane zawarte w zaświadczeniu nie uległy zmianie. Stanowisko to Spółka wywiodła z brzmienia przepisu § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.04.2004. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. Nr 80, poz. 742 i zm.).

Po rozpatrzeniu wniosku Spółki, Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi wydał postanowienie nr 362000-RPA-9105-02/07 z dnia 27.02.2007., którym uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki zawarte we wniosku. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik zaprzeczył stanowisku strony, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach jest ważne jeden miesiąc od daty jego wystawienia, ponieważ nadejście kolejnego terminu płatności podatku zmienia stan faktyczny i tym samym poprzednio wydane zaświadczenie przestaje być aktualne bez względu na datę jego wystawienia. Dalej Naczelnik stwierdził, że w przypadku, gdy wnioskodawca złoży kolejny wniosek o wydanie banderol w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od złożenia poprzedniego wniosku, jest zobowiązany przedłożyć zaświadczenie o niezaleganiu, którego termin ważności jeszcze nie upłynął.

Spółka nie zgodziła się z taką interpretacją przepisów podatkowych dokonaną przez Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi i złożyła zażalenie na ww. postanowienie. W zażaleniu Spółka podniosła, że w sytuacji gdy kolejny wniosek jest składany w okresie, o którym mowa w § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.04.2004. w sprawie oznaczania wy-robów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. Nr 80, poz. 742 i zm.), tj. w okresie 3 miesięcy od złożenia poprzedniego wniosku, to nie ma potrzeby składania nowego zaświadczenia, a wystarcza jedynie oświadczenie, iż informacje zawarte w poprzednio złożonych dokumentach nie uległy zmianie. Zdaniem Spółki, stanowisko przedstawione przez urząd celny w praktyce oznaczałoby, że zaświadczenia musiałyby być wydawane przez urząd skarbowy 3 razy w miesiącu, gdyż różne są terminy płatności podatków: podatku od wynagrodzeń, podatku dochodowego i podatku VAT.

Dyrektor Izby Celnej w Łodzi, po zapoznaniu się ze stanem sprawy, postanowił zmienić interpretację Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi zawartą w postanowieniu nr 362000-RPA-9105-02/07 z dnia 27.02.2007.

Zgodnie z § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.04.2004. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. Nr 80, poz. 742 i zm.) „w przypadku gdy wnioskodawca składa kolejny wniosek, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od złożenia poprzedniego wniosku, nie załącza dokumentów wymienionych w ust. 1 i 2, pod warunkiem że złoży oświadczenie, iż informacje wynikające z uprzednio złożonych lub okazanych dokumentów oraz stany faktyczne lub prawne, których te dokumenty dotyczą, nie uległy zmianie. Nie dotyczy to informacji zawartych w dokumentach, których termin ważności upłynął zgodnie z przepisami regulującymi ich wydawanie.” Zacytowany przepis stanowi, że odbieranie przez okres 3 miesięcy od zakupu banderol oświadczeń, że informacje wynikające z uprzednio złożonych lub okazanych dokumentów oraz stany faktyczne lub prawne, których te dokumenty dotyczą nie uległy zmianie, jest zasadą. Zasada ta doznaje ograniczenia jedynie wtedy, gdy przepisy szczególne wyraźnie określają termin ważności zaświadczenia, a termin ten upłynął. Przepisy prawa podatkowego nie precyzują jednak terminu ważności zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach, to oznacza że zastosowanie ma ogólna zasada, o której mowa powyżej.

Należy dodać, że nadejście kolejnego terminu płatności podatku nie musi powodować powstania zaległości podatkowej, jeśli podatek zostanie uiszczony w terminie, tym samym w takim przypadku zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach nie przestaje być aktualne. Jeśli więc zaległość podatkowa w podatkach dochodowym i VAT nie powstała do dnia składania kolejnego wniosku w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od złożenia poprzedniego wniosku i wnioskodawca złoży zgodne z tym stanem faktycznym stosowne oświadczenie, należy przyjąć, że dopełniony został obowiązek wynikający z ogólnej zasady wyrażonej w zacytowanym wyżej przepisie.

Biorąc powyższe pod uwagę należało rozstrzygnąć jak w sentencji. Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. W zakresie niezgodności z prawem decyzja może być zaskarżona, zgodnie z art. 53 § 1, art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr.153, poz. 1270 ze zm.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, za pośrednictwem Dyrektora Izby Celnej w Łodzi, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj