Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD*/4060-25/07
z 28 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD*/4060-25/07
Data
2007.05.28


Referencje


Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
przekształcanie
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zyski osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy w związku z przekształceniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną, po stroinie wspólników powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w sytuacji, gdy zysk nie zostanie wypłacony udziałowcom w postaci dywidendy?


Wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wpłynął do organu podatkowego w dniu 05.03.2007r. W dniu 21.03.2007r. do urzędu skarbowego wpłynęło natomiast uzupełnienie niniejszego podania.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, planuje przekształcić się w spółkę jawną. Spółka jest średnim przedsiębiorcą i forma spółki jawnej byłaby dla Niej odpowiednia, jak stwierdza, Wnioskująca pozwoliłaby na uproszczenie procedur i oszczędności w ponoszonych kosztach.

Wnioskująca podkreśla, iż w umowie Spółki przekształcanej postanowiono, że do podziału przypada zysk tylko w takiej wysokości, jak to każdorazowo określą wspólnicy w uchwale o przeznaczeniu zysku za dany okres rozliczeniowy. Wspólnicy mają więc pełne prawo do przeznaczenia całości lub części wypracowanego zysku na tzw. fundusz zasobowy, z przeznaczeniem na realizację różnych celów Spółki. Dopiero kwota, która ewentualnie pozostała do podziału dzielona była pomiędzy wspólników stosownie do posiadanych udziałów. W tej sytuacji na funduszu zasobowym figurują środki m.in. z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych. Innymi słowy, ujmując rzecz potocznie, wspólnicy nie „przejadali” wypracowanych zysków, lecz przynajmniej w części kierowali je na rozwój firmy i utrzymanie wielu miejsc pracy. Przez czternaście lat istnienia Spółki zatrudnienie wzrosło z kilkunastu osób do osiemdziesięciu pracowników, a firma znacząco poszerzyła swoją działalność.

Wątpliwości Spółki wzbudziły przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, łącznie z przepisami Ordynacji podatkowej i Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, w związku z art. 93a § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, oraz art. 553 Kodeksu spółek handlowych. Wobec tego Jednostka złożyła do tutejszego organu podatkowe zapytanie w kwestii zasadności opodatkowania zysku wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałego na skutek przekształcenia tejże Spółki w spółkę jawną. Z podaniem Spółka wystąpiła jako ewentualny płatnik, zobowiązany do przekazania podatku, gdyby istotnie występował taki obowiązek z momentem przekształcenia.

W opinii Wnioskującej, trudno mówić o postawieniu do dyspozycji wspólników przekształconej spółki jawnej niepodzielonego zysku w spółce z o.o. Nie był to zysk uznany jako postawiony do dyspozycji w spółce przekształcanej – tj. Spółce z o.o., nie można zatem uznać, że jest on postawiony do dyspozycji wspólników w momencie przekształcenia. Majątek dotychczasowej spółki nie ulega w żadnej mierze likwidacji, ani zwrotowi wspólnikom. Będzie on stanowił majątek spółki przekształconej.

W rzeczywistości więc wspólnicy nie otrzymują do swojej dyspozycji niepodzielonego zysku, którym mogliby rozporządzać. Uwidocznione jako kapitał zasobowy środki, stanowić będą wkład do spółki przekształconej, łącznie z pozostałym majątkiem spółki przekształcanej.

Od strony merytorycznej, Spółka przekształcana byłaby w tym przypadku tożsamą ze spółką przekształconą, przy tym samym składzie wspólników – zmieniłaby się tylko forma prawna. Przepis art. 553 Kodeksu spółek handlowych daje podstawę, aby uznać, że mamy do czynienia właśnie z tożsamością podmiotu przekształcanego i przekształconego.

W przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ani z likwidacją Spółki, ani też nie jest to łączenie lub podział spółek, o których mowa w powołanych przez Wnioskującą przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym brak jest konkretnej i jasnej podstawy prawnej, aby uznać, że wspólnicy przekształconej spółki jawnej byliby zobowiązani do zapłaty podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do wniosku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tutejszy organ podatkowy, stwierdza co następuje:

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, stosownie do których:

    - art. 552, powyższej ustawy, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.
    - art. 553, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (§ 3 tego artykułu).

W wyniku dokonanego przekształcenia następuje więc kontynuacja bytu prawnego a zarazem wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, co jednocześnie oznacza, że majątek przekształcanej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki powstałej w wyniku przekształcenia.

Skutki podatkowe (tzw. sukcesja podatkowa), zostały unormowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b ustawy Ordynacja podatkowa, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki.

Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę jawną, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskująca podnosi, że wypracowała zysk, który pozostawiony został w Spółce z o.o. na kapitale zapasowym.

Spółka stwierdza ponadto w podaniu, iż cyt. „nie był to zysk uznany jako postawiony do dyspozycji w Spółce przekształcanej – tj. Spółce z o.o., nie można zatem uznać, że jest on postawiony do dyspozycji wspólników w momencie przekształcenia.” Uznając to stwierdzenie za element stanu faktycznego, przyjmuje się, że zysk wypracowany przez składającą wniosek Spółkę z o.o. i pozostawiony przez Nią na kapitale zapasowym, po przekształceniu Spółki w spółkę jawną zatrzymany będzie w jednostce na kapitale zapasowym. Tak więc wypracowany przez Spółkę z o.o. zysk nie zostanie wypłacony w formie dywidendy udziałowcom Wnioskującej. Udziałowcami Wnioskującej są osoby fizyczne.

Powstaje zatem wątpliwość, czy z dniem przekształcenia, zyski Spółki z o.o., które na skutek przekształcenia Jej w spółkę jawną zostaną zatrzymane w ramach kapitału zapasowego, będą u wspólników spółki jawnej stanowiły dochód (przychód) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do regulacji art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, (...).

Na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 3 w/w ustawy podatkowej dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest faktyczne uzyskanie dochodu. Za dochód faktycznie otrzymany należy zaś uważać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje swoiste „przeniesienie majątku” spółki działającej w określonej formie prawnej na podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi jednak przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.

Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest faktyczne uzyskanie dochodu. Za dochód faktycznie otrzymany należy zaś uważać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje swoiste „przeniesienie majątku” spółki działającej w określonej formie prawnej na podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi jednak przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.Mając na względzie fakt, że spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przy zmienionej jedynie formie prawnej, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, należałoby uznać, że majątek przekształcanej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki jawnej.

Podkreślić należy, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej zgodnie z brzmieniem art. 28 w związku z art. 555 Kodeksu spółek handlowych. Usytuowanie art. 28 podkreśla odrębność majątkową spółki od majątku wspólników. Pierwotny majątek spółki jawnej tworzony jest z wkładów wspólników, zaś w przedmiotowym przypadku z majątku Spółki przekształcanej.

Skoro niepodzielone zyski Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stają się własnością spółki jawnej, w której nadal pozostają zatrzymane, to w świetle przytoczonych przepisów, nie sposób uznać, że zostają faktycznie otrzymane w formie udziału w zysku osoby prawnej przez wspólników, będących uprzednio udziałowcami przekształcanej Spółki z o.o.

Z powyższego wynika, że wspólnicy Spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albowiem majątek spółki przekształconej, w tym również niepodzielone zyski osoby prawnej, nie ulega likwidacji i zwrotowi wspólnikom, lecz jest majątkiem przekształconej spółki jawnej i w tej spółce pozostaje.

Reasumując, omawiane przekształcenie zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest traktowane jako likwidacja spółki kapitałowej, bowiem likwidacja nie jest w żadnym momencie częścią procedury przekształceniowej. Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Tym samym u udziałowców przekształcanej spółki kapitałowej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od niepodzielonych zysków, a zakumulowanych na kapitale zapasowym.

Niemniej zauważyć należy, iż uwzględniając przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), spółka jawna nie podlega na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako jednostka organizacyjna. W spółce jawnej opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają poszczególni jej wspólnicy i z tego punktu widzenia jest to inna jednostka, niż uprzednio prowadzona w formie spółki z o.o. Tak więc pomimo, iż w wyniku przekształcenia nie dochodzi do likwidacji osoby prawnej, to jako podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, przestaje ona istnieć.

Podsumowując, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w związku z opisanym w zapytaniu przekształceniem Wnioskującej (Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w spółkę jawną, żaden ze Jej wspólników nie będzie miał obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych pod warunkiem, że zysk nie zostanie wypłacony udziałowcom w postaci dywidendy. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do odprowadzenia jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, w sytuacji pozostawienia wypracowanego przez Wnioskodawcę zysku na kapitale zapasowym.

Organ podatkowy pragnie zwrócić uwagę Wnioskującej na użycie przez Nią niefortunnego w przedmiotowej sprawie sformułowania, iż prosi o dokonanie interpretacji przepisów prawa podatkowego cyt. „w kwestii zasadności opodatkowania zysku wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałego na skutek przekształcenia tejże spółki w spółkę jawną.” Skutkiem przekształcenia Wnioskującej przedstawionego we wniosku nie jest bowiem uzyskanie zysku przez Jej wspólników – osoby fizyczne (nie dochodzi tutaj np. do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z o.o.), a jedynie zmiana formy prawnej Jednostki – osoby prawnej. Po stronie wspólników, z samego jedynie faktu przekształcenia nie powstaje przychód (dochód) w rozumieniu art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. i zatrzymanego na Jej kapitale zasobowym – niewypłaconego wspólnikom w formie dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a następnie zatrzymanego na kapitale zapasowym spółki jawnej, nie można utożsamiać z wartością postawioną do dyspozycji danej osoby fizycznej, czyli faktycznie przez nią uzyskaną. Wartością tą nie może dana osoba fizyczna w dowolnie wybrany przez siebie sposób rozporządzać. Zatem nie można powiedzieć, że na skutek przekształcenia Wnioskującej, po stronie Jej wspólników powstanie zysk. Użycie przez Wnioskującą powyższego sformułowania nie ma jednak wpływu na stronę merytoryczną niniejszego postanowienia, czyli na obowiązki płatnicze Spółki z o.o. względem Jej wspólników.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj