Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/406-7/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/406-7/07
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi na majątku rzeczowym
usługi związane z nieruchomościami
usługi związane z rolnictwem


Pytanie podatnika
Jakie jest miejsce opodatkowania usług opieki nad ptactwem (pawiami i bażantami hodowanymi w klatkach) świadczonych we Francji na rzecz francuskiego podatnika podatku od wartości dodanej ?


Wnioskiem z dnia 27 lutego 2007r. (uzupełnionym pismem z dnia 23 marca 2007r.) zwróciła się Pani z zapytaniem, gdzie należy opodatkować świadczone we Francji usługi związane z opieką nad ptactwem.

Z ww. wniosku oraz pisma uzupełniającego wynika, iż jest Pani podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzunijnych i wykonuje na terytorium Francji, na rzecz kontrahenta będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym we Francji, usługi chowu i hodowli pawi i bażantów. Usługi te klasyfikuje Pani wg PKD do grupowania 01.42.Z - działalność usługowa związana z chowem i hodowlą zwierząt. Usługi te polegają na karmieniu, sprzątaniu klatek itp. Klatki umieszczone są na gruncie należącym do zleceniodawcy - kontrahenta z Francji. Podaje Pani, że jest w trakcie ustalania szczegółów umowy.
W związku z zaistniałym stanem faktycznym formułuje Pani zapytanie, czy ww. usługi wykonywane na terytorium Francji, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce czy we Francji.

Pani zdaniem, czynności te nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem ich świadczenia jest terytorium Francji. Usługi te należy klasyfikować do usług związanych z nieruchomościami według zasad obowiązujących w tym państwie. W Pani opinii wykonanie tych usług należy dokumentować przez wystawienie faktury, która powinna zawierać dane wskazane w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura ta, Pani zdaniem, powinna zwierać numer pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Francji oraz adnotację, iż podatek rozlicza nabywca. Uważa Pani, że usługi te należy wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycji 21 jako usługi wykonywane poza terytorium kraju, nie należy natomiast ujmować ich w kwartalnej informacji podsumowującej.


Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 1 tej ustawy - terytorium kraju oznacza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 8 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
W art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, że w przypadku świadczenia usług zasadą jest, że miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Od powyższej reguły ogólnej wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy, przewidziano szereg wyjątków, określających inne - aniżeli wynikające z zasady ogólnej - miejsca opodatkowania usług, z uwagi na ich charakter (specyfikę).
W sposób szczególny opodatkowano m. in. usługi związane z nieruchomościami.
W art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określono, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
Przepis ten ma więc zastosowanie tylko w przypadku, gdy usługa związana jest konkretną nieruchomością, która da się zlokalizować co do miejsca jej położenia.


Z powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomością jest miejsce gdzie znajduje się nieruchomość, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu jest wykonywana usługa i gdzie ma siedzibę usługodawca.


Literalna analiza postanowień przedmiotowego przepisu wskazuje w sposób oczywisty, ze ustawodawca pod pojęciem usług związanych z nieruchomością zawarł otwarty katalog usług, którego dalszą zawartość uzależnił jedynie od tego, czy świadczenie danej usługi jest związane z nieruchomością. Zasadnicze znaczenie odgrywało tutaj będzie zatem pojęcie nieruchomości.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia nieruchomości.
Według Słownika Języka Polskiego PWN "nieruchomości" to dobra materialne nieruchome, nieprzenośne, jak place, budynki, lasy, majątki ziemskie. Art. 46 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, iż nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.  Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej -art. 461k.c.Z powyższego wynika, iż z nieruchomością mamy do czynienia zarówno w przypadku samych gruntów (obszarów ziemskich, terenów), jak i budynków (budowli) w potocznym rozumieniu tego słowa, których cechą jest wyodrębnienie w przestrzeni i połączenie z gruntem w sposób trwały. Za usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, można wiec uznać takie usługi, których charakter wymaga wykonywania ich w ściśle określonym miejscu w przestrzeni - w miejscu, gdzie położony jest dany teren lub budynek (budowla). Do usług tych należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju usługi związane z procesem inwestycyjnym.



Czynności wykonywanych przez Panią, nie można też, zdaniem tutejszego Organu podatkowego, zaliczyć do kategorii usług na ruchomym majątku rzeczowym, podlegających opodatkowaniu w miejscu faktycznego świadczenia, w związku z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują również pojęcia „ruchomy majątek rzeczowy".


Usługi na ruchomym majątku rzeczowym z założenia prowadzą do przekształcenia cech towarów będących ich przedmiotem (powierzonych przez zleceniodawcę, a więc nie stanowiących własności podmiotu świadczącego usługę) po to, by nadać im nową postać, czy wręcz wytworzyć z nich nowy towar - zgodnie z zamówieniem zleceniodawcy. A zatem, usługi wymienione w zapytaniu, nie zawierają się w kategorii usług na ruchomym majątku rzeczowym.


Podsumowując, stwierdzić należy, że usługi opieki nad bażantami i pawiami, wykonywane przez Panią we Francji na zalecenie kontrahenta unijnego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski, czyli w miejscu gdzie Pani posiada stałe miejsce zamieszkania, gdyż nie mają tu zastosowania wyjątki odnośnie odmiennego miejsca opodatkowania.
Dokumentem właściwym do rozliczenia tych czynności jest faktura VAT, o której mowa jest w art. 106 ust. 1 ustawy, z wyszczególnioną kwotą podatku VAT wg stawki właściwej dla tego rodzaju usług świadczonych w kraju ( stawka 3% - poz. 64 załącznika nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług).

W oparciu stan faktyczny przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu stwierdzić należy, iż stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj