Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/415/34/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/415/34/07
Data
2007.05.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kwota wolna
odprawy
osoba nie będąca pracownikiem
przychody ze stosunku pracy
zaliczka na podatek
zmniejszenie


Pytanie podatnika
Czy przy obliczniu zaliczek na podatek dochodowy od wypłat odprawy i dodatkowego wynagrodzenia rocznego dokonanych po ustaniu stosunku pracy należy zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy oraz kwotę zmniejszającą podatek ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 32 ust. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 19.03.2007 r. w sprawie zastosowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy oraz kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od wypłat odprawy i dodatkowego wynagrodzenia rocznego dokonanych po ustaniu stosunku pracy.

W dniu 19.03.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w styczniu 2007 roku Przedszkole wypłaciło byłej pracownicy odprawę z tytułu przejścia na rentę zdrowotną. Natomiast w lutym 2007 roku Przedszkole wypłaciło byłym pracownikom, którzy przeszli na emeryturę, dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2006 rok.

Zdaniem Przedszkola - jako płatnika - przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od w/w wypłat nie należało stosować kosztów uzyskania przychodów oraz ulgi podatkowej, ponieważ w momencie uzyskania przychodu stosunki pracy ustały i płatnik nie wie, czy oświadczenia PIT-2 są zgodne ze stanem faktycznym (prawdopodobnie nie są aktualne, gdyż pracownicy rozwiązali stosunki pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę).

Rodzaje źródeł przychodów zostały wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a wśród nich m.in. stosunek pracy i stosunki pokrewne (pkt 1). Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 w/w ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Przychodami - zgodnie z zapisem art. 11 ust. 1 w/w ustawy - są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jak stanowi art. 31 w/w ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Zgodnie z definicją zawartą w art. 32 ust. 2 w/w ustawy, za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż na mocy art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588), przepis art. 22 ust. 2 nie ma zastosowania do obliczenia dochodu uzyskanego w roku 2007. Do obliczenia dochodu za ten rok ma zastosowanie art. 8 ust. 2 tej ustawy, który określa koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy w wysokości 108 zł. 50 gr. miesięcznie, zaś gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę w wysokości 135 zł. 63 gr. miesięcznie.

Zgodnie z ogólną zasadą stosowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy, wyrażoną w powołanym przepisie, zakład pracy obowiązany jest odliczyć miesięczną kwotę kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy, w sytuacji gdy wypłaca przychody określone w art. 12 ust. 1 w/w ustawy. Dlatego, aby dokonać rozstrzygnięcia, czy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy w odniesieniu do wypłat należności po ustaniu stosunku pracy stosuje się koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy należy ustalić, czy przychody te stanowią przychód ze stosunku pracy. Decydującym warunkiem zakwalifikowania określonego przychodu do przychodu ze stosunku pracy, jest osiągnięcie przychodu z tytułu istniejącego (obecnie bądź w przeszłości) stosunku pracy. Natomiast nie ma przy tym znaczenia faktyczne pozostawanie w stosunku pracy w momencie dokonywania wypłaty. W konsekwencji, za przychód ze stosunku pracy, uważa się także wypłaty dokonane bądź postawione do dyspozycji pracownika po rozwiązaniu z nim stosunku pracy, czyli również dokonane byłemu pracownikowi.

Stosownie do art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3,
  4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4). Jak stanowi art. 32 ust. 4 w/w ustawy, zakład pracy nie zmniejsza zaliczki w sposób określony w ust. 3, jeżeli podatnik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia.

Z literalnego brzmienia w/w przepisu wynika, iż warunkiem zmniejszenia przez płatnika zaliczki o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali, jest złożenie przez pracownika, przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym, oświadczenia według ustalonego wzoru (PIT-2). Natomiast zakład pracy jest obowiązany nie zmniejszać zaliczki w wyżej określony sposób, jeżeli podatnik powiadomi zakład pracy o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia. Ponadto, zarówno z brzmienia w/w przepisu jak i z oświadczenia PIT-2 wynika, że oświadczenie składa pracownik. W sytuacji, gdy osoba fizyczna nie jest już pracownikiem, a jedynie przysługują jej należności związane z łączącym uprzednio stosunkiem pracy, płatnik nie jest uprawniony do zmniejszenia zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w styczniu 2007 roku Przedszkole wypłaciło byłej pracownicy odprawę z tytułu przejścia na rentę zdrowotną. Natomiast w lutym 2007 roku wypłaciło byłym pracownikom, którzy przeszli na emeryturę, dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2006 rok. Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, należności te jako świadczenia, których podstawą jest stosunek pracy należy zakwalifikować do przychodu, którego źródłem jest stosunek pracy. W konsekwencji, odprawa z tytułu przejścia na rentę zdrowotną oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2006 rok wypłacone przez Przedszkole - jako byłego pracodawcę - po ustaniu stosunku pracy stanowią przychód ze stosunku pracy. W przypadku ich wypłat, mimo że zostały wypłacone po ustaniu zatrudnienia, były pracodawca - jako płatnik - powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach określonych dla przychodów ze stosunku pracy. Oznacza to, że od dokonanych wypłat Przedszkole obowiązane było - jako płatnik - do naliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy, stosując dla tego źródła przychodu koszty uzyskania w miesięcznej wysokości obowiązującej w momencie dokonania wypłaty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika, jednakże nie zmniejszając zaliczek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. A zatem, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Należy przy tym mieć na uwadze, że gdy płatnik nalicza w danym miesiącu odprawę, czy też dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2006 rok łącznie z innym przychodem ze stosunku pracy (np. z wynagrodzeniem), powinien zastosować koszty uzyskania przychodów tylko jeden raz.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj