Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/131/07/JB
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/131/07/JB
Data
2007.08.06



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
informacja podatkowa
obowiązek płatnika
spółka jawna
umowa dzierżawy
zagraniczne osoby prawne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
dotyczy obowiązków płatnika związanych z poborem zryczałtowanego podatku dochodowego ,,u źródła" od płatności na rzecz zagranicznej osoby prawnej z tytułu dzierżawy maszyn włókienniczych w świetle art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 26 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2005r. (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązków płatnika związanych z poborem zryczałtowanego podatku dochodowego "u źródła" od płatności na rzecz zagranicznej osoby prawnej z tytułu dzierżawy maszyn włókienniczych w świetle art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 26 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 15.02. 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2005r. (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 04.05.2007r. Wspólnicy Spółki prowadzonej pod nazwą XXX Sp. J. wystąpili o interpretację przepisów prawa podatkowego z pytaniem:
czy spółkę jawną dotyczą obowiązki związane z podatkiem ,,u źródła" i informacją IFT- 2R określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego spółka zawarła umowę dzierżawy maszyn z firmą austriacką. W m-cu lutym 2005 otrzymała maszyny włókiennicze, które miała użytkować w ramach umowy dzierżawy do dnia 28.10.2005r. Po tym okresie maszyny miała być zakupione lub zwrócone dostawcy. W m-cu marcu 2005r. wpłacona została zaliczka w wysokości 45.500,00 EUR na poczet zakupu maszyn. W dniu 20.10.2005r. wspólnicy polskiej spółki poinformowali austriackiego kontrahenta, że z chwilą zakończenia okresu dzierżawy zamierzają dokonać zwrotu maszyn.Firma austriacka wystawiła fakturę za dzierżawę i zwróciła część zaliczki po potrąceniu wartości wynikającej z faktury za dzierżawę maszyn. Zobowiązała się również do przedstawienia certyfikatu rezydencji, który został dostarczony w 2007r.
Zdaniem Spółki podatnikiem podatku dochodowego z tytułu zawartej umowy dzierżawy jest firma austriacka. To ona osiąga dochody w Polsce choć nie jest tu zarejestrowana. Spółka jawna może wystąpić tu w roli płatnika choć przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych na to nie wskazują. Wspólnicy spółki w zakresie podatku dochodowego podlegają przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma również odniesienia, że ustawa ta dotyczy jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej w tym zakresie. Spółka uważa, że brak jest podstaw prawnych do potrącania tego podatku z należności wypłacanej osobie prawnej przez spółkę osobową.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stosownie do treści art. 21 ust 1 pkt 1 w/w ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:
1) z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
- ustala się w wysokości 20 % przychodów.
Przy czym zgodnie z art. 21 ust. 2 w/w ustawy przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 w/w ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, stosownie do treści art. 26 ust. 3 w/w ustawy przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1 i 2 pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację o pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru (CIT-10), a podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru (IFT-2/IFT-2R).
 Deklarację, o której mowa w ust. 3, zgodnie z art. 26 ust. 3a w/w ustawy są obowiązani przesłać w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, a informację, o której mowa w ust. 3, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, o których mowa w ust. 1, również wówczas, gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 3b,Stosownie do art. 26 ust. 3b na pisemny wniosek podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, płatnik, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji, o której mowa w ust. 3.
Jak wynika z przytoczonego stanu prawnego, obowiązek poboru w Polsce zryczałtowanego podatku dochodowego ,,u źródła" od wypłaconych należności licencyjnych wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy wynika z przytoczonego przepisu art. 26 ust. 1 w/w ustawy.
Podkreślić należy, że stosownie do art. 21 ust. 2 w/w ustawy możliwość zastosowania przepisów art. 21 ust. 1 w/w ustawy zależy od postanowień umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Uznając za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, według którego na spółce jawnej nie ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku, z powodu braku podstaw prawnych, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego orzekł jak w sentencji.
Iterpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wg stanu prawnego obowiązującego w 2005r.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj