Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
V/443-26/07
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
V/443-26/07
Data
2007.09.25



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
przerachowanie zwrotu podatku
wygaśnięcie zobowiązania podatkowego
zaliczenie zwrotu podatku od towaru i usług


Pytanie podatnika
Czy składając wniosek można kwotę wykazaną do zwrotu na rachunek bankowy w ciągu 180 dni zaliczyć z dniem złożenia deklaracji VAT-7 wykazującej zwrot na poczet bieżących zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, które Spółka ma obowiązek regulować jako płatnik.
Tożsamy z
69720, 35824,131902
Rozbieżny z
brak


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy, jest czynnym podatnikiem VAT i jednocześnie zrejestrował się w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT UE. Ponieważ Spółka nie złożyła kaucji gwarancyjnej, o której mowa w art. 97 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, może ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej zgodnie z art. 97 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

Strona zwróciła się z zapytaniem, czy składając wniosek może kwotę wykazaną do zwrotu na rachunek bankowy w ciągu 180 dni zaliczyć z dniem złożenia deklaracji VAT-7 wykazującej zwrot na poczet bieżących zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, które Spółka ma obowiązek regulować jako płatnik.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art.76b Ordynacji podatkowej – przepisy art. 76, art. 77b i art. 80 stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku, a zaliczenie, o którym mowa w art. 76a § 2 pkt 1, następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku. Zgodnie z powołanymi przepisami Spółka może na wniosek zaliczyć kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wykazaną do zwrotu w deklaracji VAT-7 na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych, w tym również powstałych w związku z wykonywaniem obowiązków płatnika. Zgodnie z art. 59 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie Spółki jako płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób zatrudnionych przez Spółkę na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej, wygaśnie z dniem zaliczenia zwrotu podatku VAT tj. z dniem złożenia deklaracji VAT-7, w której zwrot został wykazany.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika, a także biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika w powyższym zakresie jest prawidłowe

Zgodnie z art. 87 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust.2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.Jednocześnie w art. 87 ust. 2-6 ww. ustawy wskazano, iż po spełnieniu określonych warunków zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika może nastąpić w terminie: 180, 60 lub 25 dni.

Stosownie natomiast do art. 99 ust. 12 cyt. ustawy, zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust.1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.Z powołanych wyżej przepisów wynika więc, że podatnik nabywa prawo do zwrotu różnicy podatku VAT już w dniu złożenia deklaracji podatkowej VAT-7.

Na podstawie art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Przy czym w myśl art. 76b ustawy - art.76 i art.76a stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku, tj. według art. 3 pkt 7 ustawy m. in. do zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.Natomiast zaliczenie, o którym mowa w art. 76a § 2 pkt 1, następuje z dniem złożenia deklaracji z wykazaną kwotą zwrotu podatku. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest zobowiązany jako płatnik do obliczania i pobierania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz do ich wpłacania we właściwym terminie. Jednocześnie w deklaracjach dla podatku od towarów i usług (VAT-7) wykazuje za ten sam miesiąc kwotę różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy.

W związku z treścią powołanych wyżej przepisów oraz opisanym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, że art.76b ustawy Ordynacja podatkowa ma zastosowanie w omawianym przypadku.Za powyższym przemawia także brzmienie art. 87 ust.2 i nast. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym termin zwrotu różnicy podatku liczony jest od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, a nie od ostatniego dnia terminu określonego w art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik złoży deklarację podatkową dla podatku od towarów i usług VAT-7, w której zostanie wykazana różnica podatku VAT do zwrotu na rachunek bankowy podatnika oraz wniosek o zarachowanie tej różnicy w całości lub w części na wskazane zobowiązanie podatkowe – to żądane przez podatnika zarachowanie będzie dokonane przez urząd skarbowy z dniem złożenia deklaracji VAT-7.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiazującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj