Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-79/07/AB
z 26 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-79/07/AB
Data
2007.07.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akwizycja
koszty bezpośrednie
prowizje
przychody należne
rezerwy
składki
ubezpieczenia
ubezpieczenia majątkowe
ubezpieczenia osobowe
zakład ubezpieczeniowy


Pytanie podatnika
Czy koszty z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych powinny być na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym rozliczane na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych, tj. powinny być potrącalne w tym roku podatkowym, w którym Spółka osiągnie odpowiadające tym kosztom przychody z tytułu zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych (składki zarobionej), o czym mowa w § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów, a który to przychód wynika wprost z brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż na podstawie zezwolenia wydanego przez organ nadzoru – Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej, Spółka wykonuje czynności ubezpieczeniowe związane z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w grupach 14 – 16 działu II (pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe) ustawy z dnia 22.05.2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. z 2003r. Nr 124, poz. 1151 ze zm.). W tym zakresie, zgodnie z art. 3 ust. 3 w/w ustawy, Spółka w celu doprowadzenia do zawarcia umowy ubezpieczenia, korzysta z usług brokerów ubezpieczeniowych.Z tytułu podpisania umowy ubezpieczenia brokerom przysługuje prowizja określona w tzw. liście prowizyjnym, jako ustalony procent do naliczonej i zapłaconej przez ubezpieczeniowego składki.

Spółka, prowadząc działalność w zakresie ubezpieczeń, rozpoznaje przychód należny z tytułu składki ubezpieczeniowej za cały okres odpowiedzialności w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Umowa ubezpieczenia jest tożsama z pojęciem faktury na podstawie § 20 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2003r. Nr 124, poz. 1154 ze zm.). Spółka, jako zakład ubezpieczeń, jest podmiotem stosującym szczególne zasady rachunkowości w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 08.12.2003r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń (Dz.U. z 2003r. Nr 218, poz. 2144). Spółka jest zobowiązana do utworzenia specjalnej rezerwy składek, będącej rezerwą techniczno-ubezpieczeniową, która stanowi mechanizm memoriałowego wykazania przychodu. Na podstawie art. 15 ust. 1b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka w momencie utworzenia rezerwy wykazuje w odniesieniu do każdej umowy koszt uzyskania przychodu w wysokości utworzonej rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej. W kolejnych okresach Spółka dokonuje sukcesywnej zmiany (zmniejszenia) stanu rezerw składek. Art. 12 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy, stanowi, iż kwota stanowiąca równowartość zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych – tzw. składka zarobiona - jest u ubezpieczycieli przychodem w wysokości odpowiadającej zmniejszeniu rezerw.

Z przychodami z tytułu składki zarobionej, w opinii Spółki, są bezpośrednio związane m.in. koszty akwizycji (prowizji brokerów). Zarówno dla celów księgowych, jak i podatkowych, Spółka traktuje koszty z tytułu prowizji należnych brokerom jako koszty bezpośrednie i dokonuje ich podatkowego potrącenia memoriałowo w momencie rozpoznania przychodu z tytułu składki zarobionej. Potrącenie (ujęcie w księgach) kosztu prowizji dokonywane jest w oparciu o listy prowizyjne, które zawierają precyzyjne procentowe wskaźniki naliczania prowizji. W związku z wykazywaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy, związane z nim koszty z tytułu prowizji pośredników potrącane są proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia. Rachunkowo koszty akwizycji, w części przypadającej na przyszłe okresy sprawozdawcze, są rozliczane w czasie na zasadach obowiązujących przy tworzeniu rezerwy składek. W konsekwencji, zarówno w wyniku podatkowym, jak i księgowym przychód z tytułu składki i koszty akwizycji są wykazywane proporcjonalnie do okresu trwania danej umowy ubezpieczeniowej.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z następującym pytaniem: czy koszty z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych powinny być na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym rozliczane na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych, tj. powinny być potrącalne w tym roku podatkowym, w którym Spółka osiągnie odpowiadające tym kosztom przychody z tytułu zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych (składki zarobionej), o czym mowa w § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów, a który to przychód wynika wprost z brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika, koszty akwizycji (prowizji brokerów ubezpieczeniowych) stanowią koszty uzyskania przychodów, bowiem korzystanie przez Spółkę z usług brokerów jest niezbędne dla pozyskania klientów, a tym samym generowania przychodów podatkowych. W opinii Spółki są to koszty bezpośrednio związane z przychodem, ponieważ od pośredników ubezpieczeniowych zależy w znacznej mierze liczba zawartych umów ubezpieczenia, a co za tym idzie wysokość przychodów Spółki generowanych w oparciu o powyższe umowy. Zastosowanie procentowych wskaźników naliczania prowizji powoduje, iż koszty akwizycji są znane Spółce co do rodzaju i kwoty w momencie zawarcia danej umowy ubezpieczeniowej, a także możliwie jest przyporządkowanie ich do danego okresu rozliczeniowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 08.12.2003r. kosztami bezpośrednimi akwizycji są w szczególności prowizje pośredników ubezpieczeniowych. Spółka dokonuje rozpoznania przychodu, na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej. W momencie utworzenia rezerwy wykazuje, na podstawie art. 15 ust. 1b pkt 1 w/w ustawy, koszt uzyskania przychodów w wysokości utworzonej rezerwy. Rozpoznanie w ten sposób kosztu w wysokości całości zarachowanego z tytułu umowy przychodu skutkuje tym, że w momencie rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej na podstawie podpisanej umowy Spółka efektywnie nie wykaże jeszcze całości przychodu. Rzeczywisty efektywny przychód tytułu zawartej umowy, w postaci składki zarobionej, stanowić będzie na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy, kwota równa wartości zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Skoro Spółka wykazuje efektywny przychód z tytułu składki w kolejnych okresach w wysokości zmniejszenia stanu rezerwy, to musi także w ten sposób postępowania przenieść na bezpośrednio powiązane z tym przychodem koszty akwizycji. W opinii Spółki, za prawidłowe należy uznać podejście, zgodnie z którym w przypadku, gdy przychody wykazywane są w czasie, koszty bezpośrednio odnoszące się do tych przychodów także rozpoznawane są w czasie. Takie postępowanie zapewnia wiarygodny i rzetelny obraz wyniku podatkowego.

Reasumując, zdaniem Spółki, powinna ona zaliczyć poniesione koszty akwizycji do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym efektywnie rozpozna przychód z tytułu danej umowy ubezpieczeniowej, tj. w powiązaniu ze składką zarobioną za dany rok podatkowy, z zastrzeżeniem, iż tylko koszty bezpośrednie odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego a poniesione przez Spółkę po zakończeniu tego roku – po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania za ten rok – winny zostać potracone w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzanie jest sprawozdanie finansowe lub składane jest zeznanie podatkowe. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka przytacza interpretacje Ministerstwa Finansów z dnia 15.12.2004r.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Kwestie rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 08.12.2003r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 218, poz. 2144 ze zm.). Zgodnie z § 2 pkt 10 w/w rozporządzenia, kosztami akwizycji są: koszty związane z zawieraniem i odnawianiem umów ubezpieczenia obejmujące:

a) koszty bezpośrednie, w tym:

prowizje pośredników ubezpieczeniowych,

– wynagrodzenia wraz z narzutami pracowników zajmujących się akwizycją,

– koszty badań lekarskich,

– koszty atestów i ekspertyz przy ocenie ryzyka ubezpieczeniowego,

– koszty wystawienia polis,

– koszty włączenia umowy do portfela,

b) koszty pośrednie, w tym:

– koszty reklamy i promocji produktów ubezpieczeniowych,

– koszty ogólne związane z badaniem wniosków i wystawianiem polis;

Według natomiast § 16 ust. 1 w/w rozporządzenia, poniesione w okresie sprawozdawczym koszty akwizycji w części przypadającej na przyszłe okresy sprawozdawcze mogą być rozliczone w czasie. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się te wydatki, których nie można powiązać z konkretnym przychodem, jednak ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, koszty prowizji akwizycyjnej wypłacanej pośrednikom ubezpieczeniowym (agentom) pozostają w związku przyczynowym z osiągniętym przychodem Spółki. Prowizja akwizycyjna jest formą wynagrodzenia agenta, przy większej ilości zawartych umów, agent dostaje większe wynagrodzenie. Natomiast głównym źródłem przychodu dla Spółki są składki ubezpieczeniowe płacone na podstawie zawartych umów ubezpieczenia przez agentów. Ponieważ koszty prowizji są określone co do rodzaju i kwoty w momencie zawarcia danej umowy ubezpieczeniowej, a także możliwie jest przyporządkowanie ich do danego okresu rozliczeniowego spełniają one przesłanki art. 15 ust. 4 w/w ustawy, zgodnie z którym, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Jeżeli koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, poniesione zostały po zakończeniu tego roku podatkowego lecz nie później niż do dnia:

1)sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2)złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są wówczas są one potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, o czym stanowi art. 15 ust. 4b w/w ustawy.

Natomiast koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie (art. 15 ust. 4c w/w ustawy).

Reasumując, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, wydatki z tytułu prowizji akwizycyjnych dotyczących przychodu ze składki ubezpieczeniowej winny stanowić koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym wystąpił odpowiadający im przychód. Oznacza to, że osiągając przychód z tytułu składki ubezpieczeniowej stopniowo w kolejnych latach trwania umowy ubezpieczenia, Spółka ma prawo do potrącania odpowiedniej części wydatków, z zastrzeżeniem jednak, że koszty bezpośrednio odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego a poniesione przez Spółkę po zakończeniu tego roku – po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania za ten rok – winny zostać potracone w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzanie jest sprawozdanie finansowe lub składane jest zeznanie podatkowe. Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj