Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/269/466/06
z 11 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/269/466/06
Data
2006.08.11



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek niemieszkalny
stawki podatku
szkoły


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku, Podatnik zwraca się z pytaniem, czy budowa budynków szkolnych (PKOB 1263) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, którego stawka wynosi 22 %.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik przygotowuje ofertę na wykonanie robót budowlano – montażowych, określonych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia Publicznego: „budowa budynku składającego się z 4 segmentów o następującym przeznaczeniu:
- szkoła zawodowa,
- liceum zawodowe wraz z magazynem,
- łącznik, w którym mieści się studio nagrań, radiowęzeł i warsztat,
- internat dla 128 uczniów.
Trzy pierwsze segmenty będą wykonane jako obiekty jednokondygnacyjne, nie podpiwniczone, natomiast internat jako obiekt dwukondygnacyjny, również nie podpiwniczony. Internat będzie wyposażony w dźwig hydrauliczny. Realizowany obiekt będzie wyposażony w instalacje: wodno – kanalizacyjną, elektryczną, centralnego ogrzewania, wentylacji, komputerową, telefoniczną, TV, sygnalizacji pożaru. Roboty zewnętrzne: zagospodarowanie terenu wraz z elementami zagospodarowania, sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej wraz z przyłączami wody, kanalizacja deszczowa, linie kablowe NN i oświetlenie zewnętrzne”.
Jak wskazuje Podatnik, zgodnie z definicją samodzielnego budynku zawartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB): „W przypadku budynków połączonych między sobą (np. domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane”.
W przypadku omawianego zadania inwestycyjnego:
- powierzchnia użytkowa ogółem wynosi 4088,1 m², w tym powierzchnia internatu 2077,7 m² - co stanowi 50,82 % całkowitej powierzchni użytkowej,
- Projekt Wykonawczy – Architektura oraz Projekt Wykonawczy – Zagospodarowania Terenu w pkt 4 wskazują podział obiektu na dwie strefy pożarowe. Jedną stanowią segmenty szkolne 8,9 i łącznik 10, druga strefa to segment internatu 11, strefy oddzielone są ścianami oddzielenia pożarowego o klasie odporności EI 60, wielkość dopuszczalna dla tych stref wynosi 8000 m² i 5000 m²,
- budynek internatu ma w projekcie dwa wejścia, niezależne od wejść do pozostałych budynków,
- wszystkie budynki wyposażone są w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane,
- dokumentacja projektowa zawiera szczegółowe informacje na temat klasyfikowanego kompleksu.
Wskazówki dotyczące klasyfikowania obiektów budowlanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) opisują poniższy przykład:
„W przypadku kompleksowych obiektów budowlanych, składających się z kilku budynków, każdy budynek powinien być klasyfikowany jako samodzielna jednostka. Jeśli, na przykład, szkoła ogólnokształcąca składa się z budynku szkolnego i internatu, budynek szkolny powinien być klasyfikowany w 1263, a internat w pozycji 1130. Jednakże, w przypadku, gdy nie posiadamy szczegółowych informacji na temat klasyfikowanego kompleksu, całość klasyfikowana jest w pozycji 1263 zgodnie z główną funkcją jaką pełni szkoła w przykładowym kompleksie obiektów budowlanych”.
Spółka wskazuje również, że uzyskała informację z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, iż wymienione budynki szkoły oraz łącznika, w którym mieści się studio nagrań, radiowęzeł i warsztat, jako iż oddzielone są ścianą przeciwpożarową od budynku internatu, klasyfikowane są osobno w grupowaniach: budynki, których przeważająca część powierzchni użytkowej przeznaczona jest na potrzeby szkół – PKOB grupa 126 klasa 1263 „Budynki szkół i instytucji badawczych”; natomiast internat, którego przeważająca powierzchnia użytkowa przeznaczona jest na cele mieszkalne – PKOB grupa 113 klasa 1130 „Budynki zbiorowego zamieszkania”.
Przedstawiając własne stanowisko, Podatnik powołuje się na poz. 20 załącznika Nr 1, zawierającego listę towarów i usług dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7 %, wprowadzonego § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wydanego na podstawie art. 41 ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz interpretację Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2006 r. Nr PP1-811/73/2006/JW/189 w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu i pozostałemu budownictwu. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Podatnika, roboty budowlane, które będą realizowane zgodnie z umową, której termin realizacji upływa dnia 10 grudnia 2007 r., dotyczące budowy opisanych powyżej budynków (z wyłączeniem internatu) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, którego stawka wynosi 22%.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie przewidują innej niż podstawowej stawki podatku w odniesieniu do czynności polegających na budowie budynków szkolnych, zaklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie oznaczonej symbolem 126, klasa 1263 – „Budynki szkół i instytucji badawczych”. W konsekwencji, stanowisko Podatnika, iż czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, którego stawka wynosi 22%, jest prawidłowe.
Ponadto, tut. Organ podatkowy wskazuje, iż przyjął wskazaną przez Podatnika klasyfikację ww. budynków w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Klasyfikacja ta nie wynika z przepisów prawa podatkowego, w związku z czym, jej prawidłowość nie podlega weryfikacji przy dokonywaniu oceny stanowiska Podatnika, lecz stanowi element stanu faktycznego, w oparciu o który sprawa jest rozstrzygana.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj