Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GF/415-64/07/DG
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GF/415-64/07/DG
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
opinia biegłego
wartość początkowa
wycena nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy można samodzielnie określić wartość początkową opisanego budynku, czy należy w tym celu powołać biegłego rzeczoznawcę majątkowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z 28.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

W 2005r. Podatnik nabył razem z inną osobą nieruchomość położoną na działce obciążonej prawem użytkowania wieczystego. Udział podatnika we współwłasności nieruchomości wynosi 50%. Z przedstawionych informacji wynika, iż współwłaściciele nieruchomości dokonali gruntownego remontu budynku m.in. wymiany pokrycia dachu, wymiany okien, podłogi oraz wymiany instalacji. W konsekwencji remontu wartość nieruchomości znacząco wzrosła w stosunku do ceny zakupu wykazanej w akcie notarialnym. Remont finansowany był z kredytu oraz posiadanych środków własnych. Jak podkreślono nie jest możliwe dokładne określenie udziału współwłaścicieli w ponoszonych kosztach. W czerwcu br. właściciele podjęli decyzję o wynajęciu tej nieruchomości, a dochody z najmu zamierzają opodatkować na zasadach ogólnych.

Pytanie Podatnika:

Czy można samodzielnie określić wartość początkową wyżej opisanego budynku, czy należy w tym celu powołać biegłego rzeczoznawcę majątkowego?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zakup domu w budowie w stanie surowym zamkniętym jest ściśle związany z budową budynku mieszkalnego. Z tego też powodu sytuacja w której podatnik buduje dom od początku oraz sytuacja gdy podatnik kupuje dom w budowie i ją kontynuuje, powinny być traktowane podatkowo jednakowo.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Określenie wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu, gdyż stanowi podstawę obliczania tych odpisów. Aby określić wartość początkową składnika majątkowego w celu jego amortyzacji musi on spełnić przesłanki dla środka trwałego określone w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o pdof.

Zgodnie z powyższym przepisem amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1-2 ustawy o pdof, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia; w razie częściowo odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 11 ust. 2b; w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.
Według art. 22g ust. 3 cytowanej ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Z powyższego przepisu wynika, iż wszelkie koszty poniesione w związku z przystosowaniem danego składnika majątku do używania, zwiększają cenę nabycia środka trwałego (jego wartość początkową), stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 22g ust. 9 ustawy o pdof, nie można dowolnie decydować o wyborze metody ustalania wartości początkowej środka trwałego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8 przez biegłego powołanego przez podatnika. Zgodnie zaś z brzmieniem art. 22g ust. 8 jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia poprzedniego roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest ustalenie wartości początkowej środka trwałego w oparciu o opinię biegłego. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy dany środek trwały został wykonany sposobem gospodarczym lub w zakładzie podatnika i ustalenie kosztów wytworzenia tego środka trwałego nie było możliwe w oparciu o koszty wytworzenia tych środków lub gdy podatnik wprowadza do działalności gospodarczej składnik majątku wytworzony uprzednio na własne potrzeby i nie dokumentował ponoszonych na ten cel wydatków. Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy o pdof, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.

Reasumując, z opinii biegłego, celem ustalenia wartości początkowej środka trwałego, można skorzystać w sytuacji wytworzenia danego składnika majątku systemem gospodarczym, a nie w sytuacji dokonania remontu środków trwałych nabytych w drodze kupna. W związku z powyższym, stanowisko wyrażone we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w świetle stanu prawnego obowiązującego w chwili wniesienia wniosku o interpretację. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wnoszone za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj