Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/862/KDO/423/8/07/BC
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/862/KDO/423/8/07/BC
Data
2007.04.17



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
dystrybucja (rozprowadzanie)
pośrednictwo
zagraniczna osoba fizyczna
zryczałtowany podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Spółka jest zobowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłat dokonanych na rzecz osoby, niemającej w Polsce siedziby lub zarządu z tytułu świadczenia przez nią usług pośrednictwa handlowego ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku AAA z dnia 17.01.2007r (data wpływu 22.01.2007) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej sprawie:

Czy na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ) usługi pośrednictwa handlowego w sprzedaży podlegają obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art 21 ust 1 pkt 2 a w/w ustawy

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zawarł umowę regulującą „szczegółowe warunki współpracy, której przedmiotem jest pośrednictwo związane z dystrybucją i sprzedażą towarów Spółki AAA. Usługodawca zobowiązał się prowadzić wszelkie działania na rzecz Spółki w zakresie uzgodnionej oferty handlowej towarów i do podejmowania wszelkich czynności niezbędnych do zabezpieczenia interesu Spółki, w tym w szczególności do: wyszukiwania klientów zainteresowanych zakupem towarów Spółki; negocjowania z klientami warunków dostawy w ramach zawartych umów oraz ustalenie wszystkich innych niezbędnych warunków i czynności związanych z organizacją dostawy; nadzór nad realizacją dostaw. Usługodawca świadczy swoje usługi na terenie Białorusi.

Wynagrodzenie usługodawcy jest ustalane przed rozpoczęciem realizacji każdego kontraktu zawartego przy udziale usługodawcy; natomiast rozliczenia finansowe między usługodawcą, a Spółką następują po zakończeniu każdego kontraktu zawartego przy udziale Usługodawcy.

Zapytanie Spółki brzmi:

Czy Spółka jest zobowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłat dokonanych na rzecz osoby, niemającej w Polsce siedziby lub zarządu z tytułu świadczenia przez nią usług pośrednictwa handlowego

Zdaniem Spółki:

Spółka uważa , że nie jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowanego podatkudochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekstjedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej updp - od tych wypłaconych wynagrodzeń, pomimo, że Spółka nie posiada i nie będzie posiadała certyfikatu rezydencji usługodawcy.

Zgodnie z art. 26 ust. 1- osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt. 2a updp postanowił, że podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze – ustala się w wysokości 20% przychodów.

Art. 21 ust. 1 pkt. 2a updp zawiera zamknięty katalog zarówno przychodów z tytułu otrzymania których podatnik jest obowiązany dokonać opodatkowania 20% podatkiem ryczałtowym (tylko przychody osiągane przez określonych podatników na określonym terytorium), jak również zawiera zamknięty katalog świadczeń z tytułu wykonania których ww. przychody zostały osiągnięte.

Wymieniony w przepisie katalog świadczeń jest zamknięty w tym znaczeniu, że świadczenia tam wymienione można podzielić na dwie grupy: - świadczenia wyraźnie nazwane, np. doradcze, księgowe, badania rynku - świadczenia mające podobny charakter do świadczeń wyraźnie nazwanych, a więc nie będące stricte ww. świadczeniami nazwanymi, lecz świadczeniami posiadającymi elementy charakterystyczne dla owych świadczeń nazwanych a także elementy charakterystyczne dla innych świadczeń niż wymienione w powyższym artykule (oczywiście sam katalog świadczeń o podobnym charakterze jest otwarty). Przy czym owe elementy składowe "świadczenia o podobnym charakterze" powinny być w takiej proporcji by elementy charakterystyczne dla świadczeń nazwanych w art. 21 ust. 1 pkt. 2a updp przeważały nad elementami właściwymi dla innych świadczeń (innych niż wymienione z nazwy w art. 21 ust. 1 pkt. 2a updp) - tj. były elementami głównymi. Wg internetowego słownika języka polskiego PWN(http://sjp.pwn.pl) charakter to zespół cech właściwych danemu przedmiotowi lub zjawisku (w niniejszej sprawie - świadczeniu; przyp. wł.), odróżniających je od innych przedmiotów i zjawisk tego samego rodzaju (w niniejszej sprawie - świadczeń; przyp. wł.).

Świadczenie pośrednictwa handlowego jest świadczeniem zupełnie różnym od świadczeń nazwanych z imienia w art. 21 ust. 1 pkt 2a updp; inny jest cel tego świadczenia a przede wszystkim jego treść. Pośrednictwo handlowe jest szeregiem działań w wyniku których dojdzie do zawarcia kontraktu.

Z zapisów umowy pośrednictwa wynika, że działaniami w szczególności podejmowanymi przez Usługodawcę jest wyszukiwanie klientów zainteresowanych zakupem towarów Spółki; negocjowanie z klientami warunków dostawy w ramach zawartych umów oraz ustalenie wszystkich innych niezbędnych warunków i czynności związanych z organizacją dostawy; nadzór nad realizacja dostaw - a więc ,,kompleks świadczeń" składający się na świadczenie główne (pośrednictwo handlowe) nie mające podobnego charakteru co świadczenia wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a updp. Powyższe potwierdza choćby przynależność do różnych sekcji PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług /Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm./) świadczeń (usług) pośrednictwa handlowego i świadczeń (us~g) wymienionych wart. 21 ust. 1 pkt. 2a updp.

Zgodnie z § 2 pkt. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pKWiU) /Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm./ oraz rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pKWiU) /Dz. U. Nr 245: poz. 1780/ do celów opodatkowania m.in. podatkiem dochodowym od osób prawnych stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3 (tj. PKWiU z dn. dnia 18 marca 1997 r.). Uznanie, że świadczenie pośrednictwa handlowego objęte jest zakresem art. 21 ust. 2a updp byłoby niedozwoloną wykładnią rozszerzającą.

O tym, że tak należy rozumieć termin "świadczenia o podobnym charakterze" przemawia także wykładnia historyczna. Ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) ustawodawca przeredagował brzmienie art. 21 ust. 2 i ust. 2a w ten sposób, że w ust. 2a m.in. zastąpił zapis wprost odnoszący się do świadczeń o charakterze niematerialnym - cyt. "z tytułu innych niż wymienione w pkt 1 i 2 świadczeń o charakterze niematerialnym, w szczególności z tytułu świadczeń doradczych, badania rynku, zarządzania i kontroli, gwarancji i poręczeń" zapisem" - zapisem, w którym posługuje się zwrotem "świadczenia o podobnym charakterze" - cyt. "z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze". Gdyby intencją ustawodawcy było aby zakresem art. 21 ust. 2a objęte były również inne niż tam wymienione świadczenia niematerialne, pozostawiłby zwrot "inne świadczenia o charakterze niematerialnym" zamiast wprowadzać zupełnie inne pojęcie "świadczeń o podobnym charakterze".

Należy również zauważyć, że świadczenie pośrednictwa handlowego nie może być nawet uznane za świadczenie niematerialne. Za świadczenie niematerialne należy uznać te świadczenia, które nie są bezpośrednio związane z przedmiotem materialnym (rzeczą) lub też, gdy efektem ich wykonania nie jest przedmiot materialny (tak m. in. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, z dnia 09.02.2004, sygn. US 72/RPŁ/423-10/04/EŁ; podobnie Matyka Marcin, Murawski Szymon Przegląd Podatkowy 2003/9/9 "Opodatkowanie przychodów z tytułu świadczeń o charakterze niematerialnym" oraz Komentarz; Podatek dochodowy od osób prawnych; red. J. Marciniuk; wyd. C.H. Beck; Warszawa 2006; s. 893). Z umowy wynika, że działania pośrednika związane są ze dystrybucją i sprzedażą towarów Spółki, a bezpośrednim efektem jego działań jest zawarcie i wykonanie umowy na dostawę tychże towarów. Z tego wniosek, że działania pośrednika mają rezultat materialny - podpisanie kontraktu i dokonanie dostawy rzeczy.

Z tego powodu bez wątpienia, pośrednictwo handlowe opisane w niniejszym stanie faktycznym nie jest rodzajem świadczenia niematerialnego.

Reasumując, świadczenie pośrednictwa handlowego nie jest żadnym ze świadczeń nazwanych, o których jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a updp, nie jest również świadczeniem o podobnym charakterze do owych nazwanych świadczeń.

Podobnie stwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie w piśmie z dn. 09.09.2004 r. (sygn. ZD-P/423/8/2004) - cyt. jak słusznie podnosi w swoim zapytaniu podatnik, wśród dochodów, wymienionych wart. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie są wymienione dochody, uzyskane przez podmioty zagraniczne, za świadczone podmiotom polskim usługi pośrednictwa w sprzedaży".

Mając na uwadze powyższe Spółka nie jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłaconych wynagrodzeń, pomimo, że Spółka nie posiada i nie będzie posiadała certyfikatu rezydencji usługodawcy.

Biorąc powyższy stan faktyczny pod uwagę Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdza:

Zgodnie z art 3 ust 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j.t z 2000r Dz.U Nr 54 poz 654 ze zm ) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ( brzmienie powyższego przepisu nie uległo zmianie od dnia 01.01.2007r ).

W stosunku do niektórych dochodów uzyskanych na terytorium RP przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku od tych dochodów spoczywa na podmiocie polskim dokonującym wypłaty należności będącej źródłem tego dochodu. Takie rodzaje przychodów zostały określone w art 21 ust 1 i art 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art 21 ust 1 pkt 2 a w/w ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art 3 ust 2 przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20% przychodów ( brzmienie powyższego przepisu nie uległo zmianie od dnia 01.01.2007r ).

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN Warszawa 1979 pośrednictwo handlowe jest to działalność osoby trzeciej, z reguły dokonywana odpłatnie mająca na celu pośredniczenie w zawieraniu transakcji handlowych między stronami.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu przychody uzyskiwane przez podmiot zagraniczny z tytułu pośrednictwa handlowego świadczonego na rzecz Spółki w opisanym stanie faktycznym nie mieszczą się w kategorii przychodów wymienionych w art 21 ust 1 pkt 2 a ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ani też nie stanowią przychodów z tytułu świadczeń o podobnym charakterze do wymienionych w tym przepisie.

Powyższe potwierdza również przynależność usług wymienionych w art 21 ust 1 pkt 2a ustawy oraz usług pośrednictwa handlowego do różnych sekcji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów Usług ( Dz.U Nr 42 poz 264 ze zm ) Przedmiotowe przychody nie zostały również wymienione w art 21 ust 1 pkt 1, 2, 3,i 4 oraz art 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu dodatkowo informuje, że wykonanie usług pośrednictwa handlowego winno być odpowiednio udokumentowane.

Biorąc powyższe pod uwagę wymienione należności nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niezależnie od posiadania certyfikatu rezydencji podatnika.

Reasumując okoliczności faktyczne i prawne jak wyżej – postanowiono jak w sentencji postanowienia.

Naczelnik informuje, że przy udzielaniu niniejszej interpretacji nie były brane pod uwagę załączniki do wniosku.

POUCZENIE

1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia;3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj