Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/262/07/AG
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/262/07/AG
Data
2007.09.13


Referencje


Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
aport
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
opłaty sądowe
podwyższenie kapitału
uchwała wspólników
umowa spółki
użytkowanie wieczyste
własność
wynagrodzenia
związek komunalny
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego, dotyczącego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i własności, w związku z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i własności, w związku z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 11.06.2007r. (data wpływu 15.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia prawa do wieczystego użytkowania i własności - w związku z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w miesiącu maju 2007r. Spółka dokonała zmiany umowy Spółki w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego. Pokrycie wartości udziałów nastąpiło poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu). Na tę okoliczność podjęto uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, jak również w sprawie zmiany umowy Spółki.
W związku z tym, iż wartość udziałów pokryto wkładem niepieniężnym (aportem), sporządzono w formie aktu notarialnego, umowę przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i własności. Z tytułu tej czynności Spółka poniosła następujące wydatki:
1. wynagrodzenie za sporządzenie aktu notarialnego,
2. wynagrodzenie od wniosku wieczystoksięgowego,
3. opłaty sądowe,
4. wypisy z aktu.
W związku z poniesionymi wydatkami, Spółka zwraca się z pytaniem, czy prawidłowo postąpi kwalifikując je jako koszty uzyskania przychodów. Zdaniem wnioskodawcy, poniesione wydatki są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a osiąganiem przychodów jest niewątpliwy. Zwiększenie kapitału zakładowego wpływa na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności. Podniesienie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskiwania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z obowiązującym od dnia 01.01.2007r. brzmieniem art. 15 ust. 1 w/w ustawy, wprowadzonym ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2006r. Nr 217, poz. 1589) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1.
Uwzględniając gramatyczną wykładnię tego przepisu należy stwierdzić, że podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie nie tylko ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiąganego przychodu, ale również ma wpływ na zachowanie lub zabezpieczenie dalszej działalności.
Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny - zwrot "w celu" oznacza, że między wydatkiem, a osiąganym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, mający wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu (wyrok zwykłego składu NSA z 27.02.2002r. I SA/Po 2721/00).Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi wydatki (koszty) o charakterze bezpośrednim, które można powiązać z konkretnym przychodem oraz wydatki o charakterze pośrednim, tzn. takie których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe.
Zgodnie więc z zasadą potrącalności kosztów w przypadku, gdy poniesiony koszt można bezpośrednio odnieść do osiągniętego przychodu, wówczas powinien on być uwzględniony w rachunku podatkowym, w tym roku, w którym osiągnięty został przychód.

Należy jednak zauważyć, że nie we wszystkich przypadkach związek ten jest bezpośredni. Pomimo jednak, iż w związku z poniesieniem takich wydatków podatnik nie może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów bezpośrednio, mogą być one uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodów (służą zabezpieczeniu źródeł przychodów), pod warunkiem wykazania przez podatnika, że były one racjonalne co do zasady i co do wielkości.
W takich przypadkach, tzn. gdy nie ma możliwości przyporządkowania danego wydatku do przychodów wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.
Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego oraz tego, czy założony cel gospodarczy został osiągnięty jest obowiązkiem podatnika. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa do wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności. Operacja ta związana jest z ponoszeniem wydatków, których nie da się bezpośrednio przyporządkować do określonego przychodu. Niewątpliwie poniesienie takich wydatków związane jest z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej. Nie można również kwestionować faktu, że wydatki są racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia. Jak podnosi wnioskodawca zwiększenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu - wpływa na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności.
Podniesienie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskiwania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody.

Reasumując w ocenie tutejszego organu podatkowego, poniesione przez Spółkę wydatki na sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i prawa własności, tj.:
1. wynagrodzenie za sporządzenie aktu notarialnego,
2. wynagrodzenie od wniosku wieczystoksięgowego,
3. opłaty sądowe,
4. opłaty za sporządzenie wypisów z aktu
mogą się istotnie przyczynić do uzyskiwania zwiększonych przychodów przez podatnika. Wysokość kapitału zakładowego jest sygnałem dla potencjalnych kontrahentów spółki, iż jej kondycja finansowa jest dobra, co buduje zaufanie i wpływa na podejmowanie określonych decyzji gospodarczych. Powyższe może się zatem istotnie przyczynić do uzyskiwania zwiększonych przychodów przez podatnika. W świetle powyższego, wydatków, które poniosła Spółka w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego trudno nie uznać za gospodarczo uzasadnionych i związanych z prowadzoną działalnością oraz zakwestionować prawo zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.06.2007r. - jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj