Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-43/07/KM
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-43/07/KM
Data
2007.03.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty ogólnozakładowe
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone wydatki ponoszone przez Spółkę po zaprzestaniu prowadzenia przez nią podstawowej działalności gospodarczej, które związane są z wygaszaniem tej działalności i stanowią koszty ogólnego zarządu (np. koszty utrzymania biur, sporządzania bilansów, działalności zespołu likwidacyjnego)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki xxx S.A. z dnia 30.01.2007r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 07.02.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe – o ile przedmiotowe koszty są racjonalnie powiązane z ograniczeniem działalności gospodarczej.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Spółka w 2006r. zaprzestała prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej (produkcja artykułów spożywczych) i obecnie nie zatrudnia już pracowników, aczkolwiek nie znajduje się w stanie likwidacji.

W toku wygaszania działalności gospodarczej Spółka ponosi wydatki, które mają charakter kosztów ogólnego zarządu, np. chodzi tu o koszty związane z: wynajmem pomieszczeń, obsługą rachunkową (np. koszty badania bilansu za rok podatkowy), aktywnością „zespołu likwidacyjnego”, którego działalność bezpośrednio związana jest z wygaszaniem działalności gospodarczej.

Problem prawny, którego dotyczy wniosek Spółki powstał w związku z treścią art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym: „Kosztami uzyskania przychodów s koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątków kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Art. 16 ust. 1 updop uzupełnia regulację art. 15 ust. 1 określając enumeratywnie te wydatki, które do kosztów uzyskania przychodów zaliczone być nie mogą.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła z pytaniem:

Czy do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone wydatki ponoszone przez Spółkę po zaprzestaniu prowadzenia przez nią podstawowej działalności gospodarczej, które związane są z wygaszaniem tej działalności i stanowią koszty ogólnego zarządu (np. koszty utrzymania biur, sporządzania bilansów, działalności zespołu likwidacyjnego)?

Zdaniem Spółki orzecznictwo sądów administracyjnych ukształtowało pogląd, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów (wyrok NSA z dnia 13 marca 1998r.).

Zdaniem Spółki od 1 stycznia 2007r. nie jest to tylko powszechnie akceptowana interpretacja, gdyż takie rozumienie kosztów uzyskania przychodów zostało odzwierciedlone w definicji podatkowej zawartej w art. 15 ust. 1 updop (Przegląd Podatku Dochodowego nr 1/193 z dnia 1 stycznia 2007r.). Zdaniem Spółki pogląd zaprezentowany powyżej wyrażony był w piśmie Ministra Finansów z dnia 26 października 2004r. (Przegląd Podatku Dochodowego nr 23/167 z dnia 1 grudnia 2005r.).

Zdaniem Spółki spółka w likwidacji ponosi koszty, analogiczne do ponoszonych przez podmioty, które nie znajdują się w stanie likwidacji, związane z prowadzoną działalnością, a także specyficzne wydatki związane z samym procesem likwidacji. W pierwszej grupie wydatków znajdują się także wspomniane koszty funkcjonowania osoby prawnej (koszty ogólnego zarządu), takie jak p. koszty wynajmu powierzchni biurowej. Stanowią one koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Brak jest tu podstawy do ujmowania takich kosztów w rachunku podatkowym przy uwzględnieniu proporcji uwzględniającej liczbę zwolnionych pracowników czy nieużywanych maszyn. Redukcja zatrudnienia czy parku maszynowego może mieć miejsce także w spółkach rozwijających działalność i nie ma wpływu na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu ponoszonego z tytułu wynajmu lokalu biurowego <...>. Należy także uznać, iż wydatki związane ściśle z procesem likwidacji, konieczne z punktu widzenia likwidowanej spółki (takie, jak wynagrodzenia likwidatorów, koszty weryfikacji bilansów, opłaty notarialne i sądowe), są kosztem uzyskania przychodów. Jeśli zakończenie procesu likwidacji uzależnione jest od dopełnienia pewnych obowiązków, wynikających z przepisów prawa, np. archiwizowania dokumentów i zabezpieczenia danych klientów, wydatki związane z dopełnieniem tych obowiązków również stanowią koszty uzyskania przychodów spółki (art. 15 ust.1 updop) jako koszty funkcjonowania jednostki w okresie jej likwidacji.

Jakkolwiek w powołanym stanowisku Ministerstwa Finansów mowa jest o spółce w fazie likwidacji, to zdaniem Spółki przyjąć należy, iż pogląd ten znajduje zastosowanie (mutatis mutandis) także do takiego przypadku, w którym spółka nie prowadzi już podstawowej działalności gospodarczej, ale nie znajduje się w stanie likwidacji.

Spółka uważa, że wydatki ponoszone przez podatnika podatku dochodowego po zakończeniu prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej a związane z wygaszaniem takiej działalności, oraz stanowiące ogólne koszty zarządu – są wydatkami koniecznymi i immanentnie związanymi z prowadzeniem prowadzącej do uzyskania przychodu działalności gospodarczej. Innymi słowy: każdy, kto działalność taką prowadzi liczyć się musi z ich poniesieniem w przypadku zakończenia tejże działalności. Z tego punktu widzenia, aczkolwiek są to wydatki ponoszone następczo w stosunku do okresu, w którym przychód był generowany – to jednak mają one charakter ewidentnie celowy: nakierowane są na zgodne z wymogami prawa i koniecznością ekonomiczną zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując, zdaniem Spółki do kosztów uzyskania przychodów mogą być zatem zaliczone wydatki ponoszone przez Spółkę po zaprzestaniu prowadzenia przez nią podstawowej działalności gospodarczej które związane są z wygaszaniem tej działalności i stanowią koszty ogólnego zarządu (np. koszty utrzymania biur, prowadzenie księgowości, działalności zespołów likwidacyjnych).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe stwierdza co następuje:

Podstawowym przepisem w oparciu o który ustala się koszty uzyskania przychodu, jest art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu uzyskania lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatki o których tutaj mowa, muszą wiązać się z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Istnieją zatem dwa podstawowe kryteria pozwalające na zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów a mianowicie:

- wydatek ten nie może się mieścić w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy,

- wydatek ten musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, ewentualnie w celu jego zabezpieczenia, zachowania jako źródła.

W orzecznictwie sądów administracyjnych uznaje się jednolicie, iż kosztami uzyskania przychodów są też koszty związane z funkcjonowaniem podatnika i koszty organizacyjne, mimo, że wydatki tego rodzaju nie są związane bezpośrednio z uzyskaniem konkretnego przychodu. Uznanie danego wydatku za koszty uzyskania przychodów powinno być uzależnione przede wszystkim od jego przeznaczenia. Nie należy do organów podatkowych badanie celowości i efektywności nakładów gospodarczych podatnika, lecz jedynie, czy dany rodzaj wydatku pozostaje w związku z działalnością przedsiębiorstw i nie stanowi wydatków przeznaczonych na cele osobiste podmiotów zarządzających przedsiębiorstwem lub osób trzecich.

Koszty badania sprawozdań finansowych, obsługa rachunkowa nie pozostają w bezpośrednim związku z konkretnym lub potencjalnym przychodem i są zaliczane do kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jednocześnie należy zauważyć, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawych dla kosztów pośrednich tj. takich których związek z konkretnym przychodem nie jest bezpośredni stosuje się zasadę zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia wydatku.

Reasumując koszty ogólnego zarządu związane z wygaszaniem działalności Spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – jako koszty funkcjonowania osoby prawnej ograniczającej swoją działalność gospodarczą.

Należy jednakże zauważyć, że koszty wymienione przez podatnika tj. wynajmu pomieszczeń biurowych, obsługi księgowej, badania bilansu, wynagrodzeń „zespołu likwidacyjnego” – będą kosztami uzyskania przychodów jako koszty funkcjonowania osoby prawnej gdy wystąpi ich racjonalne powiązanie z prowadzoną polityką ograniczania działalności gospodarczej. Sformułowanie „racjonalnie powiązane” z działalnością wygaszania działalności gospodarczej (jak określa to Strona) może oznaczać przykładowo: sformułowaną, istniejącą strategię funkcjonowania podatnika tj. wiedzę czy podatnik ma podlegać likwidacji, znajomość konkretnego przedziału czasowego dla tej strategii, możliwość udowodnienia wykonywania konkretnych prac przez „zespół likwidacyjny” dla tej strategii, itp.

Ocena powiązania tych kosztów z realizacją ograniczania funkcjonowania podatnika ma więc charakter indywidualny i kompleksowy. Nie podlega ona udzieleniu interpretacji w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa – stąd odpowiedź Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego ma charakter wariantowy. Przedmiotem udzielonych interpretacji w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa – nie jest bowiem wyjaśnianie i badanie okoliczności faktycznych (gdyż jest to przedmiotem postępowania kontrolnego lub podatkowego), a jedynie udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w stanie faktycznym opisanym (przedstawionym) przez podatnika.

W świetle art. 15 ust. 1 updop kosztów funkcjonowania osób prawnych, które ze swej istoty nie zakładają osiągania przychodów i ich nie osiągają, nie można uznać za koszty uzyskania przychodów jako kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodów. To czy działalność podatnika jest związana z ograniczeniem działalności już prowadzonej, czy też trwale z działalnością nie zmierzającą strukturalnie i długotrwale do osiągania przychodu – jak wspomniano nie może być przedmiotem udzielenia odpowiedzi w formie jednoznacznej w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa z powodów jak wyżej.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj