Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/658/118/2006/JZ
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/658/118/2006/JZ
Data
2006.09.29



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fakturowanie
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
telefon
telekomunikacja


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu za okres w którym otrzymała fakturą zakupu od operatora telefonii komórkowej lub za następny okres rozliczeniowy tj. na zasadach ogólnych i czy Spółka prawidłowo rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży kuponów doładowujących z chwilą ich sprzedaży ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku przez z dnia 30.06.2006r (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 19 ust. 1,art. 19 ust. 13, art. 19 ust. 18, art.86 ust. 1 O pkt.1 , art.86 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, póz. 535 z późn.zm.), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
1.Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Spółka zawarła z operatorami telefonii komórkowej umowy dystrybucji Elektronicznych kuponów doładowujących, które poprzez terminale elektroniczne zainstalowane u kontrahentów Spółki pozwalają nabywcom nie korzystającym z abonamentu zwiększyć limit połączeń telefonów w systemach telefonii komórkowej typu X, Y i inne. Spółka nabywa od operatorów sieci elektronicznych kupony doładowujące z terminem płatności 21 lub 30 dni od daty wystawienia faktury VAT i daty sprzedaży.Spółka sprzedaje kupony doładowujące kontrahentom u których posiada własne zainstalowane terminale zgodnie z zawartymi umowami dzierżawy terminala oraz kupna-sprzedaży telekodów (kuponów doładowujących). Rozliczenia z tytułu sprzedaży telekodów z kontrahentami następują w cyklach 7 dniowych w oparciu o zestawienia sprzedaży terminala. Terminy płatności za sprzedanekupony doładowujące Spółka ustala na 7 i 14 dni od daty wystawienia faktury VAT.Spółka wystawia w danym miesiącu faktury VAT na sprzedaż kuponów doładowujących z datąsprzedaży w danym miesiącu, natomiast na przełomie miesięcy stosuje zasadę wystawiania fakturVAT nie później niż w 7 dniu od daty sprzedaży kuponów doładowujących.

Pytanie podatnikaCzy Spółka prawidłowo dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wrozliczeniu za okres w którym otrzymała fakturą zakupu od operatora telefonii komórkowej lub zanastępny okres rozliczeniowy tj. na zasadach ogólnych i czy Spółka prawidłowo rozpoznaje momentpowstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży kuponów doładowujących z chwilą ichsprzedaży ?

2.Stanowisko wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym.Ponieważ faktura na zakup kuponów doładowujących nie zawiera informacji jakiego okresudotyczy, Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego zgodnie z art.86ust. 10 pkt. li art. 86 ust. 11 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn. zmianami),tj .na zasadach ogólnych w rozliczeniu za okres w którym Spółka otrzymała fakturę lub wnastępnym okresie rozliczeniowym.Obowiązek podatkowy w podatku należnym VAT Spółka rozpoznaje zgodnie z art. 19 ust. l, art. 19ust. 13 i art. 19 ust. 18 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r(Dz.U. Nr 54 póz. 53 5 z późn. zmianamijzchwilą sprzedaży kuponów doładowujących zarówno kontrahentom jak i ostatecznym nabywcomna podstawie wydruków zrealizowanych transakcji pre-paid z terminala doładowującego.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt l lit b ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów iusług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą; upływuterminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych z zastrzeżeniem ust. 18.W myśl art. 19 ust. 18 wyżej cytowanej ustawy o VAT przy świadczeniu usług telekomunikacyjnychobowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży żetonów, kart telefonicznych lub innychjednostek uprawniających do korzystania z usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym,w przypadku gdy usługa jest realizowana przy użyciu odpowiednio żetonów, kart lub innychjednostek.Art. 106 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stanowi, podatnicy, októrych mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonaniesprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania,stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatkuniektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ichprzechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatkuod towarów i usług (Dz. U. Nr 95, póz. 798) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia oddnia wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem § 14 i 15.Zgodnie z § 15 ust. l w/w rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust 13 pkt1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązkupodatkowego.Stosownie do § 15 ust. 2 - faktury, o których mowa w ust. l nie mogą być wystawione wcześniejniż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.Zgodnie z § 15 ust. 3 - przepis ust. 2 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostaw energiielektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnychoraz usług wymienionych w póz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy, jeżeli faktura zawierainformację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.Stosownie do w/w przepisów obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi sprzedażykuponów doładowujących powstaje z chwilą sprzedaży przedmiotowych kuponów kontrahentomlub ostatecznym nabywcom a sprzedaż tych usług powinna być potwierdzona fakturą wystawionąnie później niż siódmego dnia od dnia powstania obowiązku podatkowego.Zgodnie z art.86 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, wjakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnegoo kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.124.

Art. 86 ust. l O pkt l ustawy stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje wrozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, zastrzeżeniempunktu2-4 oraz ust.11,12,16 i 18.Zgodnie z art. 86 ust. l O pkt 3 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje wprzypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt l, jeżeli faktura zawierainformację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;Stosownie do art.86 ust. 11 ustawy jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego wterminach określonych w ust. l O, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowejza następny okres rozliczeniowy.Mając na uwadze powyższe przepisy, jeżeli faktura na zakup nie zawiera informacji jakiego okresudotyczy, Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego zgodnie z art.86 ust. 10 pkt.l i art. 86 ust. 11 ustawy tj .na zasadach ogólnych w rozliczeniu za okres w którym Spółka otrzymała fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj