Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/6/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/6/07
Data
2007.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność opodatkowana
działalność zwolniona od opodatkowania
koszty ogólnozakładowe
towarzystwo budownictwa społecznego


Pytanie podatnika
Czy przyjęty przez towarzystwo budownictwa społecznego sposób rozliczania kosztów ogólnozakładowych (kosztów zarządu) - na działalność zwolnioną i opodatkowaną - jest zgodny z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.01.2007 r. L.dz.DF/0223/2007 (data wpływu 30.01.2007), uzupełnionego pismem z dnia 16.02.2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, doprecyzowanego pismem z dnia 30.03.2007 r. L.dz.DF/0642/2007, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony w zakresie przyjętego sposobu rozliczania kosztów ogólnozakładowych, tzw. kosztów wspólnych, na poszczególne rodzaje działalności, tj. działalność zwolnioną i opodatkowaną.

W złożonym dnia 30.01.2007 r. wniosku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Spółka przedstawiając stan faktyczny wyjaśnia, że jako towarzystwo budownictwa społecznego zarządza budynkami stanowiącymi Jej własność, budynkami wspólnot mieszkaniowych oraz budynkami/lokalami stanowiącymi własność Gminy Łódź.

Zdaniem Podatnika przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że od 1 stycznia 2007 r. zwolnione od opodatkowania będą dochody uzyskiwane przez W... Sp. z o.o. z działalności polegającej na zarządzaniu tylko własnymi zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów. Natomiast dochody uzyskane z zarządzania budynkami wspólnot mieszkaniowych i zasobami mieszkaniowymi Gminy będą podlegały opodatkowaniu.

Koszty zarządu – koszty ogólnozakładowe – które ponosi Spółka dotyczą zarówno działalności, z której dochód będzie podlegał zwolnieniu na podstawie ww. art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, jak również działalności, która od 1.01.2007 r. podlega opodatkowaniu np. zarządzania budynkami wspólnot mieszkaniowych.

Na koszty ogólnozakładowe składają się w szczególności: wynagrodzenia pracowników własnych, narzuty i inne koszty związane z siedzibą Spółki.

W praktyce nie jest możliwe szczegółowe podzielenie – na podstawie dokumentów źródłowych – jaka część kosztów zarządu (kosztów ogólnozakładowych) W... Sp. z o.o. dotyczy danej działalności – pracownicy nie są bowiem „przypisani” do prowadzenia spraw poszczególnych działalności.

Zarządzanie zarówno budynkami własnymi czy wspólnot mieszkaniowych, jak i komunalnymi wymaga podobnych nakładów pracy jak i podobnych nakładów finansowych. Jednocześnie podatnik oświadcza, że wobec Spółki nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Doprecyzowane, na wezwanie tut. Organu, ww. pismem z dnia 30.03.2007 r. zapytanie Spółki dotyczy zgodności z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych przyjętego sposobu rozliczania kosztów ogólnozakładowych na poszczególne działalności tj. działalność zwolnioną i opodatkowaną.

Zdaniem Spółki koszty ogólnozakładowe winny być dzielone na poszczególne rodzaje działalności proporcjonalnie wg powierzchni zarządzanego zasobu.

Biorąc po uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 znowelizowanej ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) – od 1 stycznia 2007 r. wolne od podatku są dochody....towarzystw budownictwa społecznego w zakresie gospodarki mieszkaniowej, uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi... w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Tak, więc od 1.01.2007 r. wolne od opodatkowania będą dochody uzyskiwane przez W... Sp. z o.o. z działalności polegającej na zarządzaniu tylko własnymi zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na gospodarkę tymi zasobami, natomiast dochody uzyskane z zarządzania budynkami wspólnot mieszkaniowych i zasobami mieszkaniowymi Gminy będą podlegały opodatkowaniu.

Na podstawie przepisu art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami (tj. przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości), w sposób zapewniający określenie dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Mając powyższe na uwadze, wymagane jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością, z której dochody zwolnione są od podatku dochodowego na podstawie ww. art. 17 ust. 1 pkt 44 wymienionej ustawy.

Jeżeli podatnik uzyskuje przychody ze źródła opodatkowanego i nieopodatkowanego, a ponoszone koszty dotyczą obu tych źródeł i nie jest możliwe wprost przyporządkowanie ich do danego źródła przychodów, wówczas może mieć zastosowanie przepis art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: jeżeli nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów zgodnie z wymienioną zasadą ma zastosowanie w sytuacjach wyjątkowych i jedynie do niektórych kosztów tzw. wspólnych np. kosztów ogólnych zarządu – dotyczących zarówno działalności w zakresie objętym zwolnieniem oraz pozostałej działalności, których nie można jednoznacznie przyporządkować do jednej z kategorii.

Należy zaznaczyć, że o zaliczeniu określonych wydatków do kosztów związanych z uzyskanym przychodem ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz z innych źródeł decyduje podatnik. Podatnik również ustala zasady ewidencjonowania, podziału oraz rozliczania kosztów, pozwalające na prawidłowe ustalenie dochodu korzystającego ze zwolnienia od opodatkowania i dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Przy ustalaniu kosztów należy również zwracać uwagę, czy poniesione koszty mają związek z uzyskanym przychodem – art. 15 ust. 1 ustawy – oraz czy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej właściwe dla strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj