Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie
T/PD-2/41170-0001/07
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
T/PD-2/41170-0001/07
Data
2007.04.23



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Przedawnienie


Słowa kluczowe
przechowywanie dokumentów
termin przedawnienia
zobowiązanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy posiadane zeznania podatkowe dotyczące rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych i rachunki remontowe, z okresu 1993-2000 nadal należy przechowywać, czy też można je zniszczyć?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia nadanego w urzędzie pocztowym w dniu 06.02.2007 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 24.01.2007 r. Nr DO/415-49/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29.12.2006 r. Pan X zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca ma wątpliwość co do tego, czy ma nadal obowiązek przechowywać dokumenty związane z rozliczeniem rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też dokumenty te może zniszczyć.

Wątpliwość wnioskodawcy powstała na tle następującego stanu faktycznego.
Wnioskodawca jest w posiadaniu dokumentów związanych z rozliczeniem zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1993- 2000 swoich i swojej żony Pani X oraz swoich nieżyjących rodziców Państwa X. Dokumenty te to zeznania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1993- 2000 r. oraz rachunki remontowe z nimi związane.
Zdaniem wnioskodawcy dokumenty te może zniszczyć, ponieważ nie istnieje konieczność ich przechowywania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie postanowieniem z dnia i znak jak wyżej przyjął, że przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe, ponieważ okres przechowywania dokumentacji dotyczącej zobowiązań podatkowych jest związany z istnieniem zobowiązania podatkowego, którego skrajne granice wyznaczają data jego powstania oraz data jego przedawnienia. Następnie wyjaśnił, że zobowiązanie podatkowe powstające z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie okresu czasu określonego w art. 68 § 1-4 i art. 69 § 1-3 Ordynacja podatkowa. Natomiast zobowiązanie podatkowe już powstałe, czy to z mocy samego prawa z chwilą zaistnienia zdarzenia określonego ustawą podatkową, czy to z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego ustalającą jego wysokość, ulega przedawnieniu z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Generalnie zatem upływ okresów powodujący przedawnienie prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe, jak i przedawnienie samego zobowiązania zwalnia podatnika oraz jego spadkobierców od konieczności przechowywania dokumentacji dotyczącej rozliczenia danego podatku. Jednakże taka sytuacja nie zawsze będzie miała miejsce z uwagi na regulacje zawarte w innych przepisach Ordynacji podatkowej. Przepis art. 68 § 5 stanowi o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia do wydania decyzji, jeżeli wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Przepisy art. 70 § 3 i 4 wskazują w jakich przypadkach następuje przerwanie biegu przedawnienia już istniejących zobowiązań. Natomiast przepisy art. 70 § 2 i 6 określają w jakich przypadkach następuje z mocy prawa zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

W zażaleniu nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 06.02.2007 r. wnioskodawca postawił zarzut błędnego rozstrzygnięcia sprawy przez organ pierwszej instancji. Skarżący uważa, że stan faktyczny przedstawiony został w zapytaniu w sposób wyczerpujący, niewskazujący w żadnym przypadku na okoliczności z którymi ustawa Ordynacja podatkowa wiąże skutek w postaci zawieszenia lub przerwania biegu przedawnienia, a w konsekwencji pozwalający na zaakceptowanie stanowiska o braku potrzeby przechowywania wskazanych w nim dokumentów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie dokonując oceny okoliczności przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje.
Na wstępie należy stwierdzić, że nie jest obowiązkiem organu podatkowego działającego w trybie art 14a ustawy Ordynacja podatkowa wyjaśnianie stanu faktycznego (wyrok NSA z dnia 16.02.2007 r. sygn. I FSK 134/06). Rozstrzygając o poprawności stanowiska wnioskodawcy organ podatkowy bierze zatem pod uwagę tylko okoliczności faktyczne przywołane we wniosku. Te, które przywołane zostały w przedmiotowej sprawie, jak słusznie zauważył to organ pierwszej instancji nie dają podstaw do uznania stanowiska wnioskodawcy za poprawne. Podatnik oraz spadkobierca podatnika ma interes prawny przechowywania dokumentacji związanej z rozliczeniem rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych do czasu przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe lub wygaśnięcia zobowiązania powstałego z mocy prawa lub decyzji w wyniku jego przedawnienia. Wskazanie przez podatnika we wniosku okoliczności tj., że przechowywane dokumenty dotyczą rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych jego, żony, nieżyjących rodziców za lata podatkowe 1993-2000, same przez się nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że nie zaistniały okoliczności z którymi Ordynacja podatkowa, również (o czym niżej) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01. 2003 r., wiązała lub wiąże skutek w postaci przerwania lub zawieszenia biegu przedawnienia na mocy przepisów art. 68 § 1-4, art. 70 § 2, § 3 i § 6 oraz art. 69 § 2 w zw. z § 1. Sama tylko możliwość wystąpienia takich okoliczności daje podstawę organowi podatkowemu do uznania stanowiska wnioskodawcy za niepoprawne. Nie leżało zatem u jego podstaw przyjęcie w drodze domniemania - jak uważa to skarżący - że taka okoliczność lub okoliczności wystąpiły.

Podkreślić należy, że właśnie w przypadku zaakceptowania stanowiska wnioskodawcy organ pierwszej instancji przyjąłby w drodze domniemania, że żadna z okoliczności z którymi powołane wyżej przepisy wiążą skutki prawne nie wystąpiła. Wnioskodawca bowiem w przywołanym stanie faktycznym zaistnienia ich bowiem nie wykluczył.

W zakończeniu zauważyć należy, że organ podatkowy pierwszej instancji ograniczył się w swoich rozważaniach wyłącznie do przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obecnie obowiązującym. Pominął bowiem przepisy art. 20 § 1 i 2 ustawy z dnia 12.09.2002 r. (Dz. U. Nr 169 poz. 1387). W myśl pierwszego z przywołanych paragrafów: „Do przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem wejścia życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, z zastrzeżeniem § 2." Drugi natomiast stanowi: „Jeżeli dotychczasowe przepisy określają korzystniejsze dla podatnika, płatnika lub inkasenta zasady i terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych, stosuje się przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy." Pominął także przepis art. 21 ustawy z dnia 30.06.2005 r. (Dz. U. Nr 143, poz. 1091) stanowiący: „Do przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 70 § 4 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą." Pozostaje to jednak bez wpływu na poprawność rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Decyzja ostateczna może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, adres: Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie ul. Lwowska 72-96a, w terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj