Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/423-9/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423-9/07
Data
2007.04.27



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasady ustalania różnic kursowych


Słowa kluczowe
kurs waluty
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Według jakiego kursu należy przeliczać na złote poniesione koszty oraz uzyskane przychody w walutach obcych w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25.01.2007 r. (data wpływu do Urzędu 30.01.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka wybrała rok podatkowy od 1 lutego do 31 stycznia. Do dochodów Spółki od dnia 1 lutego 2007 r. będą miały zastosowanie przepisy wprowadzone ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589). Do końca pierwszego miesiąca podatkowego, tj. do 28.02.2007 r. Spółka zamierza na podstawie art. 9b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonać zawiadomienia o wyborze metody ustalania różnic kursowych w sposób określony w art. 9b ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, tj. na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, gdyż spełnia i spełniać będzie warunek dotyczący corocznego badania sprawozdania finansowego.

W związku z powyższym Spółka pyta: Według jakiego kursu należy przeliczać na złote poniesione koszty oraz uzyskane przychody w walutach obcych w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości ?

Zdaniem Spółki poniesione koszty oraz uzyskane przychody w walutach obcych będą podlegać przeliczeniu na złote wg postanowień art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 29.09.1994 r. (tekst jedn.: z 2001 r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Spółka uważa, że nie będą miały w tym zakresie zastosowania postanowienia zawarte w art. 15 ust. 1 i 4e oraz art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż winny być one stosowane tylko w przypadku nie wybrania metody ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Wybór metody podatkowej oznacza, że do ustalania różnic kursowych zastosowanie znajdą przepisy zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 9b, art. 12, art. 15 oraz art. 15a), natomiast w przypadku wyboru metody bilansowej do przeliczania różnic kursowych stosuje się przepisy ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.)

Tak więc w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych według przepisów ustawy o rachunkowości, w myśl art. 30 ust. 2 w/w ustawy wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze Spółka powinna przeliczać, zarówno dla potrzeb bilansowych jak i podatkowych, na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

  1. kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
  2. średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj