Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-27/12101/06/211809/16/CzW
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-27/12101/06/211809/16/CzW
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
agencja informacyjna
odliczenie podatku od towarów i usług
opodatkowanie
usługi dziennikarskie


Pytanie podatnika
1) Czy usługi reportersko-dziennikarskie sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00 "Usługi świadczone przez agencje informacyjne" korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług?
2) Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25.01.2006 r. (data wpływu do Urzędu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika, w części dotyczącej stwierdzenia, iż usługi dziennikarskie sklasyfikowane według PKWiU do grupowania 92.40.10-00.00 korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług – nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Podatnik w ramach prowadzonej działalności świadczy na rzecz spółki produkującej i/lub emitującej programy telewizyjne usługi reportersko-dziennikarskie w zakresie opracowania dzieła stanowiącego reportaże, felietony, sprawozdania i komentarze dziennikarskie, obejmujące m.in. opracowanie merytoryczne wszelkich potrzebnych materiałów i/lub prowadzenie na wizji audycji telewizyjnych, układ (tzn. wybór i zestawienie materiałów informacyjnych w ramach audycji telewizyjnych), opracowanie dostarczonych materiałów informacyjnych oraz decydowanie o ostatecznej treści i formie wizji i/lub fonii audycji telewizyjnych.
Podatnik ponosi ryzyko wynikające z jego odpowiedzialności wobec osób trzecich – umowa nie zawiera żadnych postanowień ograniczających odpowiedzialność podatnika wobec osób trzecich, ani przenoszących taką odpowiedzialność na Spółkę.
Urząd Statystyczny w Łodzi (zgodnie z wydaną opinią znak: ....z 2005 r.) wykonywane przez Podatnika usługi sklasyfikował do grupowania PKWiU 92.40.10-00.00 „Usługi świadczone przez agencje informacyjne”.

Pytanie Podatnika :
1. czy usługi reportersko-dziennikarskie (PKWiU 92.40.10-00.00) korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług.
2.czy, w sytuacji gdy w/w usługi podlegają wyłączeniu ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zdaniem Podatnika:
Powyższe usługi jako związane z kulturą powinny korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług. Jednakże w sytuacji gdy stanowisko Podatnika w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 jest nieprawidłowe, tzn. usługi te są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to podatnik ma prawo dokonywać odliczenia podatku naliczonego.

Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Jak wynika z art. 8 ust. 3 ustawy – usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie oraz przepisach wykonawczych do ustawy – wynosi 22%.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.
W pozycji -11 w.w. załącznika zawierającego „ wykaz usług zwolnionych od podatku” wymieniono usługi (PKWiU ex 92) związane z kulturą, w tym również usługi twórcówi artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem m.in.: działalności agencji informacyjnych (pkt 6).
Jednocześnie na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stosuje się obniżoną 7% stawkę podatku od towarów i usług.
Pod pozycją 155 ww załącznika wymienione zostały usługi wchodzące w zakres grupowania PKWiU ex 92.2 – usługi radia i telewizji, inne niż określone w poz.12 załącznika nr 4 do ustawy, z wyłączeniem:
1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2. działalności agencji informacyjnych.
W przedstawionym stanie faktycznym podatnik świadczy usługi dziennikarskie, które organ statystyczny sklasyfikował w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00 - „usługi świadczone przez agencje informacyjne”.
Powyższe usługi zostały wyłączone, kolejno: ze zwolnienia w podatku od towarów i usług i z opodatkowania obniżoną 7% stawką podatku od towarów i usług.
Tym samym właściwą stawką podatku od towarów i usług dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 92.40.10-00.00 – jest podstawowa 22% stawka podatku od towarów i usług.
Również w stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2004 r. tj. w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) usługi agencji informacyjnych - jako mieszczące się w podbranży KU 66102 „działalność agencji prasowych i fotograficznych „ - podlegały opodatkowaniu stawką 22%.
Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto informuje, że za prawidłową klasyfikację usług i towarów ponosi całkowitą odpowiedzialność wyłącznie jednostka świadcząca usługi i sprzedająca towary.
Organ podatkowy może jedynie potwierdzić zasadność stosowanych przez podatnika stawek podatku VAT przy sprzedaży towarów i usług, prawidłowo przez niego zaklasyfikowanych.

W kwestii dotyczącej prawa Podatnika do odliczenia podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Stare Miasto uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124..
Zatem, istotnym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego nabyte, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni.
Kolejne ograniczenia w zakresie prawa podatnika do obniżania kwoty podatku należnego o podatek naliczony wyszczególnione zostały w art. 88 ustawy.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Nadmienia się ponadto, że określona grupa podatników podatku od towarów i usług ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które z uwagi na zryczałtowaną formę opodatkowania w podatku dochodowym nie są odliczane jako koszty uzyskania przychodów (np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czy karta podatkowa).
Niemniej jednak fakt, że podatnik nie pomniejsza przychodu o jego koszty lecz określony wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu w sytuacji innej formy opodatkowaniaw podatku dochodowym - nie wyłącza prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z tym nabyciem.
Ponadto, tutejszy organ nadmienia, że za prawidłową klasyfikację usług i towarów ponosi całkowitą odpowiedzialność wyłącznie jednostka świadcząca usługi i sprzedająca towary.
Organem właściwym do wydawania opinii w sprawie zaklasyfikowania do odpowiedniego symbolu PKWiU danej usługi jest Urząd Statystyczny w Łodzi-Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych.
Organ podatkowy może jedynie potwierdzić zasadność stosowania przez podatnika zwolnień przedmiotowych czy stawek podatku VAT przy sprzedaży towarów i usług, prawidłowo zaklasyfikowanych do danego ugrupowania.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj