Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
pp/443-50-1/07
z 18 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pp/443-50-1/07
Data
2007.07.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od gier --> Stawki podatku od gier


Słowa kluczowe
gry
kurs waluty
podatek
ryczałt miesięczny


Pytanie podatnika
Czy należy brać kurs kupna euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku , czy też kurs kupna z ostatniego dnia miesiąca należy rozumieć jak w § 8 pkt 2 uchwały zarządu NBP tj. bieżące kursy kupna i sprzedaży walut na stronie internetowej NBP ogłaszane następnego dnia roboczego po ostatnim dniu miesiąca?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Z 2006r. nr 217, poz. 1590 ), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie, które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 28 maja 2007r., w sprawie przeliczania kursu euro dla celów podatku od gier, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W świetle art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2006r. nr 217, poz. 1590), wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy – Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 28 marca 2007r. do kancelarii Izby Skarbowej w Opolu wpłynęło pismo, w którym Spółka zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 28 maja 2007r. Izba Skarbowa w Opolu przekazała do tut. organu, zgodnie z właściwością miejscową i rzeczową, przedmiotowy wniosek Spółki.

Stan faktyczny:

Spółka do wyliczenia podatku od gier na automatach o niskich wygranych stosuje kurs kupna euro z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc w którym następuje zapłata podatku, tj. kurs który widnieje na stronie internetowej NBP pod datą ostatniego każdego miesiąca.

Na tle tych okoliczności sformułowano pytanie:

  • Czy należy brać kurs kupna euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku czy też kurs kupna z ostatniego dnia miesiąca należy rozumieć jak w § 8 pkt 2 uchwały zarządu NBP tj. bieżące kursy kupna i sprzedaży walut na stronie internetowej NBP ogłaszane następnego dnia roboczego po ostatnim dniu miesiąca?

Stanowisko Spółki

Zdaniem Spółki mając na względzie literalne brzmienie art. 45a ust. 2 należy zastosować taki kurs kupna waluty do wyliczenia podatku od gier jaki figuruje na stronach internetowych NBP w ostatni dzień miesiąca.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 45a ust. 2 ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) wartość euro ustala się przy zastosowaniu kursu kupna walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku. Powyższy przepis jednoznacznie odnosi się do ogłaszanego przez NBP kursu kupna euro z ostatniego dnia miesiąca, a więc kursu kupna euro, który obowiązuje w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającym miesiąc zapłaty podatku od gier.

Zgodnie z treścią § 8 pkt 2 uchwały nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23.09.2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z dnia 26.09.2002 r. Nr 14, poz. 39), NBP ogłasza: bieżące kursy kupna i sprzedaży walut, między innymi euro, na stronie internetowej NBP i w telegazecie TVP1- następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia. W praktyce Narodowy Bank Polski ogłasza na stronie internetowej NBP kurs kupna euro obowiązujący na ostatni dzień roboczy miesiąca w tabeli C kursów kupna i sprzedaży z dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, np. kurs kupna euro z ostatniego dnia maja 2007r. został ogłoszony w tabeli nr 105/C/NBP/2007 z dnia 2007-05-30 obowiązującej od dnia 2007-05-31.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, iż Spółka dla celów wyliczenia podatku od gier winna stosować kurs kupna euro obowiązujący, zgodnie z ogłoszeniem NBP, w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającym miesiąc zapłaty podatku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj