Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PDF/415-17/07
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDF/415-17/07
Data
2007.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie



Słowa kluczowe
ewidencjonowanie
księga przychodów i rozchodów
przychód
raporty fiskalne
zapis w księdze


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy ewidencjonować przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 26.02.2007 r. (data wpływu do urzędu 28.02.2007 r.) uzupełnionego następnie pismem z dnia 19.03.2007 r. ( data wpływu do urzędu 20.03.2007 r.) i pismem z dnia 30.03.2007 r. (data wpływu do urzędu 02.04.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego na zasadach ogólnych, prowadząc jednocześnie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Sprzedaż ewidencjonowana jest za pomocą kasy rejestrującej. Równocześnie dokonywana jest sprzedaż fakturowana przy pomocy komputera.

Zapytuje Pan: czy może ewidencjonować sprzedaż raz na koniec miesiąca na podstawie miesięcznego wydruku kasy fiskalnej, oraz miesięcznego wydruku komputerowego ze sprzedaży fakturowanej. Pana zdaniem istnieje taka możliwość biorąc pod uwagę prowadzenie dodatkowego zestawienia raportów dobowych na końcu miesiąca, oraz sporządzania miesięcznego zestawienia dziennych zestawień sprzedaży fakturowanej.

Wezwaniem z dnia 12.03.2007 r. znak US PDF/415-17/07 prawidłowo doręczonym w dniu 14.03.2007 r. zobowiązano Pana do uzupełnienia braków tj: przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie.

Pismem z dnia 19.03.2007 r. (data wpływu do urzędu 20.03.2007 r.) dodatkowo uzupełnia Pan, że Przedsiębiorstwo „D.” prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług od 01.01.2000 r. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R dokonano w dniu 01.04.2000 r. Prowadzona jest ewidencja sprzedaży brutto i netto w rozbiciu na poszczególne stawki podatku. Ewidencja sprzedaży prowadzona jest na sprzedaż detaliczną za pomocą kasy fiskalnej, oraz na sprzedaż fakturowaną. Uważa Pan, że istnieje możliwość dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów sprzedaży towarów i usług raz na koniec miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia raportów dobowych jak również miesięcznego zestawienia dziennej sprzedaży fakturowanej. W piśmie z dnia 30.03.2007r. składa Pan dodatkowe wyjaśnienie dotyczące sprzedaży detalicznej i sprzedaży fakturowanej. Podaje Pan, że „D.” posiada sklepy które prowadzą sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych przy użyciu kas fiskalnych, prowadzona jest również sprzedaż fakturowana wyłącznie do podmiotów gospodarczych przeważnie dla firm handlowych za pomocą komputera.

Zasady dotyczące zapisów w księdze reguluje § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Zgodnie z § 19 ust. 1 zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących. 2. Zapisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30. 3. Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego dalej "zestawieniem sprzedaży". 4. Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie. 6. Podatnicy prowadzący ewidencję, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, mogą dokonywać zapisów dotyczących przychodu, wykazanych w tej ewidencji, w jednej pozycji na koniec każdego miesiąca.

§ 20. 1. Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, z zastrzeżeniem ust. 2, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji. 2. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych. 3. Zestawienie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji. 4. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast są obowiązani do połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Tak więc uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny, skoro prowadzona jest sprzedaż detaliczna na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kas fiskalnych, jak również sprzedaż fakturowana wyłącznie dla podmiotów gospodarczych, przeważnie dla firm handlowych to stosownie do treści § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) winien Pan:

  • w przypadku sprzedaży fakturowanej wyłącznie dla podmiotów gospodarczych – za pomocą komputera zapisów w księdze dokonywać jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.

Zgodnie z § 19 ust.3 jeżeli w danym dniu wystawia Pan wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego dalej "zestawieniem sprzedaży".

  • w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy użyciu kas fiskalnych – zgodnie z § 20 ust 1 rozporządzenia zapisów w księdze dokonuje się na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, z zastrzeżeniem ust. 2, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.

Zgodnie z § 20 ust. 2 podatnicy mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj