Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DN/415-24/07
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/415-24/07
Data
2007.06.18



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
kredyt kontraktowy
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie pieniędzy wycofanych z kasy mieszkaniowej na zakup nieruchomości, w tym: wynagrodzenie notariusza, sporządzenie wypisów z umowy, wynagrodzenie pośrednika, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata sądowa za wpis własności nieruchomości do księgi wieczystej, nie pozbawia Podatnika prawa do ulgi podatkowej?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: W dniu 11.12.2001r. matka Pana zawarła z Bankiem PeKaO SA umowę o kredyt kontraktowy (Kasa Mieszkaniowa). W listopadzie 2006r. w trakcie pięcioletniego okresu oszczędzania – dokonała cesji praw do rachunku na niego. W dniu 21.02.2007r. bank zrealizował dyspozycję wycofania środków z rachunku. Pan zwraca się z pytaniem, czy wydatki związane z zawarciem umowy mającej na celu przeznaczenie wycofanych pieniędzy na cel oszczędzania określony w umowie o kredyt kontraktowy, w tym: wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy sprzedaży i wypisów oraz odpisów tej umowy, podatek od czynności cywilnoprawnych od tej umowy oraz opłata sadowa za wpis własności jaką pobiera notariusz, prowizję pośrednika, można traktować jako wydatkowanie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zajmuje stanowisko, że zgodnie z przepisem art. 158 Kodeksu Cywilnego umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Należy także zmienić wpis w księdze wieczystej. Podatnik uważa też, że skorzystanie z pośrednictwa osób trzecich przy nabyciu nieruchomości ma na celu dokonanie optymalnego wyboru co do ceny i przedmiotu nabycia. W związku z powyższym według Podatnika wszystkie wymienione wyżej wydatki powinny być traktowane w całości jako wydatki poniesione na cele systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej określone w umowie o kredyt kontraktowy. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Do końca 2001r. zasady korzystania z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową regulował art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczenie to z dniem 1 stycznia 2002r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Niemniej jednak nie dla wszystkich podatników oznacza to koniec możliwości korzystania z niego:

• Na podstawie art.4 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2001r. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 1 lit a-f i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

• Stosownie do treści art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zasady oszczędzania w kasie mieszkaniowej zostały uregulowane w ustawie z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz.U. z 2000r. nr 98 poz. 1070 z późn zm.) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz.U. Nr 68, poz. 330). Z wymienionych przepisów wynika, że po upływie umownego okresu systematycznego oszczędzania pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej mogą służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych podatnika. Ich zakres został określony w art. 8 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz.U. z 2000r nr 98 poz. 1070 z późn zm.) i należą do nich:

1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) nie wymieniono sposobu ustalenia wartości wydatków służących zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, ale posiłkując się innymi przepisami ustawy (np. art. 22g ust. 3) można stwierdzić, że za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji (...).

Tak więc wszelkie koszty notarialne ponoszone w związku ze sporządzeniem aktu notarialnego - umowy sprzedaży są ściśle związane z nabyciem domu, gruntu czy lokalu mieszkalnego. Zatem przeznaczenie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej również na koszty ściśle związane z nabyciem gruntu, domu czy lokalu mieszkalnego, takie jak wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy sprzedaży i wypisów oraz odpisów tej umowy, podatek od czynności cywilnoprawnych od tej umowy, opłata sądowa za wpis własności jaką pobiera notariusz, prowizję pośrednika - w przypadku posiadania stosownych dokumentów - nie pozbawia prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie określają również rodzaju dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków pieniężnych wycofanych z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe. Dokumentami takimi mogą być zarówno faktury VAT, rachunki, akty notarialne, dowody wpłat ze wskazaniem iż dotyczą nabycia lokalu mieszkalnego i inne dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na wymienione w ustawie cele mieszkaniowe. W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj