Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-51/07/AJ
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-51/07/AJ
Data
2007.03.09



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
moment powstania przychodów
odszkodowania
otrzymanie
umowa leasingu
wykonanie umowy
zasada kasowa


Pytanie podatnika
Czy odszkodowania w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umów leasingu przez kontrahentów są przychodami zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na zasadzie kasowej, a nie zgodnie z art. 12 ust. 3 i 3c? Spółka prowadzi działalność leasingową. Zgodnie z ogólnymi warunkami umów leasingu może uzyskiwać odszkodowania - obciąża leasingobiorcę karą umowną w wysokości sumy zdyskontowanych opłat leasingowych, określonych w harmonogramie opłat, należnych do dnia zakończenia umowy oraz kwoty wykupu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 07.02.2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 09.02.2007 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Spółka Akcyjna (dalej: “Podatnik”, “Spółka”) prowadzi działalność leasingową. Zgodnie z ogólnymi warunkami umów leasingu istnieje możliwość uzyskiwania przez Spółkę odszkodowań w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umów przez kontrahentów. W takich przypadkach Podatnik obciąża leasingobiorcę karą umowną w wysokości sumy zdyskontowanych opłat leasingowych, określonych w harmonogramie opłat, należnych do dnia zakończenia umowy oraz kwoty wykupu.

Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym przychody z tytułu odszkodowań w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umów przez kontrahentów powinny być uznawane za przychody w oparciu o art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. na zasadzie kasowej, a nie w oparciu o art. 12 ust. 3 oraz 3c w/w ustawy.

Jak uważa Spółka, powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2006 r. sygn. akt II FSK 699/05. W uzasadnieniu do wyroku NSA wskazuje, że odszkodowanie umowne jest świadczeniem szczególnego rodzaju i nie może być traktowane na równi z przychodami bezpośrednio związanymi z działalnością gospodarczą, a zatem powinno być rozpoznawane jako przychód na zasadzie kasowej, tj. w oparciu o art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za zdarzenia gospodarcze nie można bowiem uznać zdarzeń, które występują bez aktywności danego przedsiębiorcy, będąc swego rodzaju efektem ubocznym dokonywanych przez niego czynności. Tymczasem uzyskanie odszkodowania z tytułu wypowiedzenia umowy leasingu nie stanowi normalnego następstwa prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż ma na celu jedynie wyrównanie szkód, a zatem nie służy zarobkowi.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, stwierdza co następuje:

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. - przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Od dnia 1 stycznia 2007 r. zmieniono treść art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., który w poprzednim brzmieniu budził pewne wątpliwości. Przepis ten w nowym brzmieniu stanowi, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Cytowany przepis dotyczy należności wynikających z wykonywania usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych, a zatem nie dotyczy odszkodowań wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania tych usług. Równocześnie kwestii momentu powstania przychodu z tytułu przedmiotowych odszkodowań nie regulują w sposób szczególny inne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - art. 12 ust. 3a i ust. 3d.

Wobec powyższego odszkodowanie ustalone wobec korzystającego w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy leasingu będzie stanowiło dla Spółki przychód w dacie jego faktycznego otrzymania od korzystającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

W związku z powyższym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego z dnia wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj