Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PP/443–49/1/05
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443–49/1/05
Data
2005.10.26



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
konsorcjum
obniżenie podatku należnego
odliczenia od podatku
podatek od towarów i usług
podatnik


Pytanie podatnika
Czy z otrzymanych faktur VAT dotyczących zakupu towarów i materiałów związanych z funkcjonowaniem konsorcjum wystawionych na administratora można odliczyć podatek VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 15.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii odliczenia przez Podatnika podatku naliczonego z faktur VAT zakupu towarów i materiałów związanych z funkcjonowaniem konsorcjum

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w dniu 1 września 2005r. zawarł umowę konsorcjum z Gminą. Na mocy umowy powołano konsorcjum realizujące zadania własne Gminy w zakresie wodociągów – kanalizacja, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych. Podatnik posiada stosowne zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków wydane przez Zarząd Gminy.

Konsorcjum nie jest osobą prawną oraz nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej Obowiązki administratora powierzono Podatnikowi- Spółce , której jedynym udziałowcem (100% kapitału) jest Gmina. Podatnik realizuje zadania własne Gminy w powyższym zakresie.

Konsorcjum nie będące osobą prawną i nie prowadzące samodzielnej działalności gospodarczej oznaczać będzie taką formę współdziałania stron, która zmierza do optymalizacji wykorzystania urządzeń będących własnością umawiających się stron w przedmiocie oczyszczania ścieków i eksploatacji sieci kanalizacyjnych oraz przepompowni (§ 1 pkt 1 umowy) .

W celu realizacji zadań przyjętych przez konsorcjum strony umowy wnoszą nieruchomości, instalacje i urządzenia, zachowując prawo własności wnoszonego mienia.

Umowa konsorcjum została zawarta na czas określony od 01.09./2005r. do 01.09.2008r. i nie jest umową spółki cywilnej (§ 7 pkt 1 i 2 umowy).

Strony w/w Konsorcjum świadczyć będą usługi opodatkowane stawką 7%.

Podatnik pyta:

  1. czy z otrzymanych faktur VAT zakupu towarów i materiałów związanych z funkcjonowaniem konsorcjum wystawianych na administratora tj. Podatnika ma możliwość odliczenia podatku VAT w deklaracji VAT-7 Spółki?,
  2. czy za sprzedaż usług świadczonych przez konsorcjum powinna być wystawiona faktura VAT przez Podatnika i wykazana w deklaracji podatkowej VAT-7 Spółki.

Kwestia drugiego pytania została rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem Nr PP/443-49/2/05

Zdaniem Podatnika od faktur zakupu towarów i materiałów związanych z konsorcjum Podatnik ma możliwość odliczenia podatku VAT, gdyż sprzedaż usług konsorcjum opodatkowana jest stawka 7% i potwierdzona będzie fakturami VAT wystawionymi przez Administratora.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Konsorcjum jest umową gospodarczą co najmniej dwóch przedsiębiorców, zawartą w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, dla odniesienia wspólnych korzyści, przy solidarnym ponoszeniu ryzyka. Wspólne przedsięwzięcia charakteryzuje to, że dwóch lub więcej wspólników przedsięwzięcia jest związanych ustaleniami umownymi oraz owe ustalenia umowne ustanawiają sprawowanie współkontroli. Celem zawiązania konsorcjum jest najczęściej wspólne działanie w realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego, które ze względu na potencjał finansowy przekracza możliwości jednego podmiotu. Utworzenie konsorcjum ma charakter najczęściej tymczasowy, czyli po osiągnięciu celu do którego zostało powołane jest rozwiązywane.

Ponieważ prawo nie wyszczególnia umowy konsorcjum, należy ona do tzw. umów nienazwanych. Konsorcjum zwykle nie jest spółką prawa handlowego, nie ma własnej osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie musi więc być rejestrowane, nie musi mieć odrębnej nazwy ani też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli działaniach nie związanych z konsorcjum), a w działaniach konsorcjum realizują wspólną politykę finansową objętą porozumieniem. Przedsiębiorcy w konsorcjum wybierają spośród siebie lidera - konsorcjanta – wytypowana spośród uczestników konsorcjum firma – który prowadzi rozliczenia gospodarcze, w tym podpisuje umowy i fakturuje sprzedaż. Pozostałe firmy wystawiają faktury liderowi konsorcjum i w ten sposób ostatecznie uczestniczą w zyskach wspólnego przedsięwzięcia. Tego typu proste konsorcjum nie wymaga własnej księgowości, a jego działalność jest sumą działań jego uczestników, które to działania (ponoszone koszty, uzyskiwane przychody, podejmowane zobowiązania) rejestrowane są w ich księgach.

Jeśli wymaga tego charakter działalności, konsorcjum może zostać zawarte w formie spółki cywilnej i w rezultacie może stać się podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku konsorcjum - spółki cywilnej działalność taka wymaga prowadzenia własnej księgowości.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika zawarta przez niego umowa konsorcjum nie jest umową spółki cywilnej - § 7 umowy, a utworzone konsorcjum nie jest osobą prawną i nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej - § 1 pkt 1 umowy.

W celu realizacji zadań konsorcjum ustanowiono Administratora konsorcjum, którego obowiązki przejął Podatnik.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza natomiast w świetle ust. 2 art. 15 obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl z art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Reasumując, skoro utworzone konsorcjum nie jest spółką cywilną ani inną osobą prawną i nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej, to Podatnikowi będącemu administratorem konsorcjum przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy dokonane w związku z funkcjonowanie konsorcjum.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj