Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-4/07/DW
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-4/07/DW
Data
2007.04.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
akwizycja
koszt
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
rezerwy
towarzystwa ubezpieczeniowe
ubezpieczenia
ubezpieczenia majątkowe
ubezpieczenia osobowe
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy koszty z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych powinny być na podstawie obecnego brzmienia art.15 ust.4 ustawy CIT zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych i w związku z tym rozliczane na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych tj. być potrącane w tym roku podatkowym, w którym Spółka osiągnie odpowiadające tym kosztom przychody z tytułu składki zarobionej, o której mowa w § 2 ust.1 pkt 7 Rozporządzenia, a który to przychód wynika wprost z brzmienia art.12 ust.1 pkt 5 ustawy CIT ?


W ramach prowadzonej przez siebie działalności ubezpieczeniowej Spółka wykonuje czynności ubezpieczeniowe związane z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w dziale II- Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe. W tym zakresie Spółka zwiera lub zleca zawieranie umów ubezpieczenia uprawnionym pośrednikom ubezpieczeniowym. W celu uzyskania przychodów z tych składek umów ubezpieczenia, Spółka korzysta z agentów, jak również brokerów. Pośrednicy w zamian za ustaloną prowizję, wykonują szereg czynności faktycznych i prawnych mających na celu doprowadzenie do zawarcia przez Spółkę umów ubezpieczenia.

Spółka rozpoznaje przychód należny z tytułu składki ubezpieczeniowej za cały okres odpowiedzialności w dacie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, równocześnie Spółka jest zobowiązana, zgodnie z odrębnymi przepisami, do utworzenia rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej zaliczając powyższą do kosztów uzyskania przychodów w dniu jej utworzenia.

W dalszej kolejności, w kolejnych okresach Spółka dokonuje sukcesywnej zmiany stanu rezerwy składek. Kwota stanowiąca równowartość zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, jest u ubezpieczycieli przychodem w wysokości odpowiadającej zmniejszeniu tych rezerw. Z tymi przychodami w opinii Spółki są związane między innymi koszty akwizycji. Spółka za bezpośrednie koszty akwizycji dla celów podatkowych uważa wszystkie te koszty, które można bezpośrednio powiązać z konkretną umową ubezpieczenia, w tym między innymi wynagrodzenie z tytułu prowizji pośredników ubezpieczeniowych, koszty badan lekarskich.

Spółka traktuje koszty z tytułu prowizji należne na rzecz pośredników oraz brokerów ubezpieczeniowych jako bezpośrednie koszty akwizycji i dokonuje ich podatkowego zarachowania memoriałowo w momencie rozpoznania przychodu z tytułu zmniejszenia stanu rezerw. W związku z wykazywaniem przychodu na podstawie art.12 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, związane z nim koszty z tytułu prowizji pośredników ubezpieczeniowych potrącane są proporcjonalnie do okresu na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia, czyli okresu, w którym wykazane są odpowiadające tym kosztom przychody w wysokości składki zarobionej, której wysokość odpowiada przychodowi ze zmniejszenia stanu rezerwy. Rachunkowo potrącenie kosztów prowizji agencyjnej dokonywane jest poprzez mechanizm zmiany stanu odroczonych kosztów akwizycji. W konsekwencji zarówno w wyniku podatkowym jak i księgowym przychód z tytułu składki jak i koszty akwizycji są wykazywane proporcjonalnie do okresu trwania umowy ubezpieczeniowej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, mając na uwadze własne stanowisko w sprawie, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie:

czy koszty z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych powinny być na podstawie obecnego brzmienia art.15 ust.4 ustawy CIT zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych i w związku z tym rozliczane na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych tj. być potrącane w tym roku podatkowym, w którym Spółka osiągnie odpowiadające tym kosztom przychody z tytułu składki zarobionej, o której mowa w § 2 ust.1 pkt 7 Rozporządzenia, a który to przychód wynika wprost z brzmienia art.12 ust.1 pkt 5 ustawy CIT?

W ocenie Spółki koszty akwizycji są dla celów podatkowych kosztami bezpośrednimi.

Rozpatrując kwestie dotyczące przychodu i kosztu, należy zwrócić uwagę, że Spółka jako zakład ubezpieczeń jest podmiotem świadczącym usługi odbiegające od standardowych usług, których wykonanie powoduje stosowne przysporzenie u usługobiorcy. Ustawodawca, zdając sobie sprawę ze specyfiki tej działalności i jej różnych aspektów przewidział dla zakładów ubezpieczeń szczególne zasady rachunkowości oraz związane z nimi szczególne regulacje w niektórych ustawach podatkowych. Powyższe powoduje, że uznając specyfikę działalności zakładów ubezpieczeniowych, ustawodawca zawarł możliwość podatkowego rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów- tworzonej obligatoryjnie przez te zakłady rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej, co ma służyć rzetelnemu i wiarygodnemu oddaniu w wyniku podatkowym przychodów (rozpoznawanych w całości w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia) i kosztów wynikających z działalności Spółki.

Powyższe powoduje, że rozpoznanie kosztu w wysokości całości zarachowanego z tytułu umowy ubezpieczenia przychodu skutkuje tym, że w momencie rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej na podstawie podpisanej umowy ubezpieczenia Spółka efektywnie nie wykaże przychodu. Rzeczywisty przychód Spółka będzie wykazywała na podstawie przepisu 12 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jako kwotę stanowiącą równowartość zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Skoro zatem Spółka wykazuje efektywnie przychód co miesiąc w wysokości zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, to musi także ten sposób postępowania przenieść na bezpośrednio powiązane z tym przychodem koszty akwizycji. W opinii Spółki bowiem nie dopuszczalne jest aby w przypadku rozliczenia przychodu w czasie dokonywać jednorazowego odniesienia do kosztów uzyskania przychodów całości kosztów, które są związane bezpośrednio z tym przychodem.

Z przyjętej przez Spółkę strategii sprzedaży wynika, iż dla uzyskania przychodu w postaci składek niezbędnym jest korzystanie z usług pośredników, których działalność jest bezpośrednio związana z wysokością przychodu osiągniętego przez Spółkę. Należy bowiem podkreślić, iż to od skuteczności agentów ubezpieczeniowych uzależniona jest ilość zawartych umów ubezpieczeniowych a co za tym idzie wysokość przychodu Spółki generowanego w oparciu o powyższe umowy.

W ocenie Spółki aktualna konstrukcja art.15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie momentu wykazywania kosztów uzyskania przychodów powoduje, że obowiązująca w rachunkowości zasada współmierności kosztów i przychodów znajduje także przełożenie na gruncie przepisów podatkowych.

Osiągając efektywnie przychód z tytułu składki ubezpieczeniowej stopniowo w kolejnych latach trwania umowy ubezpieczenia Spółka jest uprawniona i powinna potrącać odpowiednia część kosztów z tytułu prowizji akwizycyjnych dotyczących przychodu ze składki ubezpieczeniowej oraz roku podatkowego tylko i wyłącznie w tych latach podatkowych, w którym wystąpił taki przychód.

Zdaniem Spółki, zatem również prowizja akwizycyjna należna pośrednikom powinna zostać rozpoznana jako koszt podatkowy w danym roku podatkowym w odpowiedniej części, w powiązaniu z przychodem z tytułu składki zarobionej uzyskanym przez Spółkę.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, zauważa co następuje:

Kwestie rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8.12.2003 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 218, poz. 2144).

Zgodnie z powyższym koszty akwizycji poniesione w okresie sprawozdawczym ale przypadające na przyszłe okresy sprawozdawcze mogą być rozliczone w czasie.

Odnosząc się do kwestii uznania dla celów podatku dochodowego od osób prawnych przez zakłady ubezpieczeń kosztów akwizycji (prowizji agencyjnych) należy zaznaczyć, że przy istniejących dodatkowych uregulowaniach dla ubezpieczycieli w zakresie kosztów podatkowych, zawartych w przepisach art. 15 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/, nie został określony szczególny tryb rozliczenia ponoszonych przez ubezpieczycieli wydatków w zakresie kosztów prowizji agencyjnych. Zgodzić się zatem należy ze stanowiskiem, iż zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów danego okresu podlegać będą koszty akwizycji spełniające wymogi art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym -kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. z uwzględnieniem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w myśl którego koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. tej ustawy.

Wypłacenie prowizji uzależnia się od faktycznej zapłaty przez ubezpieczonego składki, a zatem ponieważ do momentu wypłaty nie ma pewności co do faktycznego poniesienia kosztu prowizji, wobec tego nie może w tym czasie powstać koszt zarachowany, bowiem dopiero w momencie spełnienia warunku, tj. zapłaty przez ubezpieczonego składki powstanie pewność poniesienia wydatku z tytułu prowizji, zatem do tego czasu nie jest możliwe zarachowanie kosztów prowizji.

Wobec powyższego koszty wynagrodzeń prowizji agencyjnej powinny być przez ubezpieczycieli zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

W ocenie organu podatkowego koszty akwizycji - prowizji pośredników ubezpieczeniowych pozostają w związku z przychodami podatkowymi, co wypełnia dyspozycję zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów zawartą w przytoczonym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Ponieważ koszty te są określone co do rodzaju i kwoty i zostały zarachowane zgodnie z przepisami o rachunkowości, spełniają także przesłanki art. 15 ust. 4 zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w roku ich zarachowanie w ujęciu księgowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj