Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1a/415-28/05
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1a/415-28/05
Data
2006.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowla sportowa
działalność sportowa
środek trwały
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na budowę i wyposażenie boiska wielofunkcyjnego dla potrzeb rekreacyjnych zatrudnionych pracowników ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 24.11.2005 r. wynika, że SC „N" poniosła wydatki na budowę i wyposażenie boiska wielofunkcyjnego (do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, kort tenisowy) dla potrzeb rekreacyjnych zatrudnionych pracowników po godzinach pracy. W tym celu została położona nawierzchnia ze sztucznej trawy, w ramach wyposażenia wykonano elementy ruchome w postaci bramki do piłki ręcznej, słupów wraz z tablicami do powieszenia koszów, napinaczy siatek do piłki siatkowej oraz tenisa, zakupiono siatki do tenisa, siatkówki i kosza, piłki do gry, rakiety i piłeczki tenisowe. Wątpliwość Pana sprowadza się do wyjaśnienia kwestii zgodności z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w/w poniesionych wydatków. Zdaniem Pana wartość budowy w formie amortyzacji można zaliczyć w koszty albowiem są związane z przychodem poprzez efektywniejszą i lepszą pracę załogi.

W myśl art. 22 ust. 8 i art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłączniezgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23. Natomiast amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c,stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletnei zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1/ budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością
2/ maszyny, urządzenia i środki transportu,
3/ inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związanez prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu,dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zdaniem tut. organu w/w budowla sportowa nie spełnia drugiego z w/w kryterium do zaliczenia jej do środków trwałych czyli wykorzystywania na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się - działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnymimieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodówze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9.
Gdyby więc w/w budowla sportowa była wykorzystywana w celach zarobkowych, wówczas można by byłouznać, że będzie wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.Kryterium zaliczenia w/w budowli do środków trwałych zostanie spełnione także gdy będzie ona oddana doużywania (ale nie użyczenia) dla pracowników lub innych osób na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy. W świetle w/w przepisów należy stwierdzić, iż spółka nie ma prawa amortyzowania boiska wielofunkcyjnego.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, iż o możliwości zaliczenia wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodu decyduje wystąpienie związku przyczynowo skutkowego kosztu z uzyskanym przychodem oraz treść art.23 tejże ustawy.Zwrot „wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu" oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub mogło mieć bezpośredni albo pośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.Tymczasem nie jest możliwe wskazanie czytelnego związku przyczynowo skutkowego między wydatkami związanymi z wykorzystywaniem budowli przez pracowników po godzinach pracy a osiągniętymi przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą. Także w orzecznictwie NSA wyrażany jest pogląd, że wydatki socjalno-bytowe ponoszone przez pracodawców na rzecz pracowników zasadniczo nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, gdyż nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie ma bezpośredniego wpływu na wielkość osiągniętego przychodu. Zdaniem tut. organu w/w zajęcia mają charakter sportowo-rekreacyjny, bliższy zatem działalności socjalnej. Należy dodać, że działalność sportowo-rekreacyjna zaliczana jest do sfery kultury fizycznej, której podstawowymi celami jest dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie wszystkich obywateli.

Ponadto w świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 42 w/w ustawy nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przepisy te odnoszą się zarówno do pracodawców tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jak i nie tworzących tego funduszu. Stosownie do treści art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) pojęcie działalności socjalnej obejmuje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Natomiast w myśl do art. 23 ust. 1 pkt 49 w/w ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, nie zaliczonych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób (...).

W ocenie tutejszego organu podatkowego budowa boiska oraz jego wyposażenie w celu udostępnienia pracownikom po godzinach pracy dla potrzeb rekreacyjnych, w świetle art. 2 ust.1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mieści się w ramach usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku i tym samym jako wydatek na działalność socjalną nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodu.Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika przedstawionego w przedmiotowej sprawie.

Powyższa interpretacja :
1. dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
2. nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Z posiadanych danych przez tutejszy organ podatkowy wynika, iż w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się wobec Pana postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj