Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-105/08/TK
z 6 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-105/08/TK
Data
2008.05.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
najem
nieruchomość mieszkalna
oświadczenia
wspólność majątkowa


Istota interpretacji
Czy dochody uzyskiwane z najmu mogę rozliczać u siebie w całości, o czym stosownym pismem powiadomiłam Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. do 20 stycznia 2008r. (art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani W. przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 4 lutego 2008r.), uzupełnionym w dniu 21 kwietnia 2008r, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przez jednego z małżonków dochodu z najmu lokali mieszkalnych stanowiących współwłasność majątkową małżeńską – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przez jednego z małżonków dochodu z najmu lokali mieszkalnych stanowiących współwłasność majątkową małżeńską.
Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też, pismem z dnia 10 kwietnia 2008r. wezwano do jego uzupełnienia.
W dniu 21 kwietnia 2008r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony stan faktyczny:

W dniu 14 października 2005r. wnioskodawczyni wraz z małżonkiem dokonała zakupu nieruchomości (budynku mieszkalnego). Zakup został dokonany ze wspólnego majątku dorobkowego. Małżonek wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, płacąc podatek liniowy wg stawki 19%, jest także podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni jest rolnikiem, prowadzącym małe gospodarstwo rolne. W zakupionym budynku zamieszkują lokatorzy, od których czynsz w imieniu wnioskodawczyni odbiera i przekazuje administrator nieruchomości. Przychody z najmu rozlicza na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, dokładnie ewidencjonując wszystkie przychody i koszty. Formalnie nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, nie posiada wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej bądź wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Dokonała pisemnego zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego o zasadach rozliczania przychodów z najmu, wskazując, iż przychody z najmu będzie rozliczała indywidualnie na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W 2007 roku wnioskodawczyni i jej małżonek uzyskali pozwolenie budowlane na nadbudowę i rozbudowę istniejącej nieruchomości. Ponieważ nakłady na budowę nowych sześciu lokali mieszkalnych będą sięgać kwoty około 1.000.000 PLN, wnioskodawczyni zarejestrowała się jako podatnik podatku od towarów i usług i rozlicza nakłady inwestycyjne na nowe lokale tak, aby móc kumulować podatek VAT naliczony wynikający z faktur kosztowych, by w chwili sprzedaży nowych lokali mieszkalnych, dokonać rozliczenia podatku naliczonego i należnego oraz skorzystać, jeżeli tak będzie wynikać z rozliczenia, z dobrodziejstwa zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy wnioskodawczyni.
W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

  • małżonek wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w sprzedaży usług turystycznych i wypoczynkowych,
  • nabyta przez małżonków w 2005 nieruchomość nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez męża pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie stanowi środka trwałego i nie są dokonywane odpisy amortyzacyjne,
  • najem na cele mieszkalne dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody uzyskiwane z najmu mogę rozliczać u siebie w całości, o czym stosownym pismem powiadomiłam Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. do 20 stycznia 2008r. (art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)...

Zdaniem wnioskodawczyni, na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z najmu mogą być w całości przez nią rozliczane, zważywszy, iż złożyła właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemne powiadomienie o zasadach rozliczania dochodów z najmu, zaprowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów, i rozlicza przychody na zasadach ogólnych. Przedmiotowej nieruchomości nie amortyzuje i nie zalicza odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Najem lokali mieszkalnych nie następuje w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, (co do zasady) dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.Co do zasady, każda osoba podlega odrębnemu opodatkowaniu od uzyskiwanych przez nią dochodów. Dotyczy to również osób uzyskujących dochody ze wspólnej własności, czy też wspólnego przedsięwzięcia.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 3 ww. ustawy, zasady, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.Przy czym, oświadczenie, o którym mowa w ww. art. 8 ust. 3, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy (art. 8 ust. 4 ww. ustawy).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni wynajmuje lokale w budynku mieszkalnym, stanowiącym wspólność majątkową małżeńską. Cały dochód z tego najmu jest opodatkowany przez wnioskodawczynię na zasadach ogólnych, o czym zgodnie art. 8 ust. 4 ww. ustawy, został powiadomiony stosownym oświadczeniem właściwy organ podatkowy.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie, jak wskazano to we wniosku, uzyskiwane z wynajmu lokali mieszkalnych dochody nie dotyczą składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, to dochody te na podstawie art. 8 ust 3 ww. ustawy, mogą być samodzielnie przez wnioskodawczynię rozliczane.Jednocześnie zauważyć należy, iż skoro nie są to dochody z działalności gospodarczej, to zdarzeń gospodarczych związanych z uzyskiwaniem dochodów z najmu nie ujmuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (jak wskazano to w piśmie skierowanym do właściwego organu podatkowego), albowiem w takiej sytuacji wnioskodawczyni nie jest obowiązana do prowadzenia ksiąg podatkowych.

Wprawdzie § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), wskazuje, iż rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych, wykonujący działalność gospodarczą, osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli łączny przychód z tej działalności gospodarczej nie przekracza 10.000 zł w roku podatkowym, są obowiązani prowadzić księgę przeznaczoną dla tych rolników, według wzoru ustalonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 3 - jednakże obowiązek ten związany jest z uzyskiwaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (i to w wysokości nie przekraczającej 10.000 zł w roku podatkowym), co jak wynika z wniosku nie ma miejsca.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko wnioskodawczyni w przedmiotowej sprawie uznać należy za nieprawidłowe.

Jednocześnie zauważyć należy, iż ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadzić będzie remont i rozbudowę budynku mieszkalnego, z zamiarem wybudowania (wytworzenia) mieszkań na sprzedaż, co może nosić znamiona prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj