Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-307/08-2/HS
z 14 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-307/08-2/HS
Data
2008.08.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
grunty
nieruchomości
powstanie przychodu
przychód
spółka kapitałowa
spółka komandytowa
spółka osobowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki
udział w spółce
wkład
wkłady do spółki
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy wniesienie przez Spółkę Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (np. komandytowej) spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dokonania tej czynności?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2008 r. (data wpływu 19.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu wnoszonych wkładów do spółki osobowej (np. komandytowej) – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu wnoszonych wkładów do spółki osobowej (np. komandytowej).


W przedmiotowym wniosku zostało opisane następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest właścicielem nieruchomości składającej się z 3 działek gruntu i położonych na nich 8 budynków / budowli (dalej: nieruchomość).


Spółka zamierza zawiązać spółkę osobową (np. komandytową), której przedmiotem działalności będzie m.in. zarządzenie nieruchomościami i w której zostanie komandytariuszem.

Jako wkład do spółki osobowej (np. komandytowej), Spółka zamierza wnieść nieruchomość. Wartość wnoszonej przez Spółkę nieruchomości określona zostanie w umowie spółki / uchwale aportowej w wysokości równej ich wartości rynkowej określonej przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego na dzień wniesienia wkładu. Spółka przewiduje, że wartość rynkowa nieruchomości określona na dzień wniesienia jej do spółki osobowej (np. komandytowej) będzie wyższa od wartości netto nieruchomości (ceny nabycia powiększonej o wydatki na ulepszenie nieruchomości, pomniejszonej o dokonane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne).

Spółka zawarła z podmiotem niepowiązanym przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości (dalej: umowa). Po wniesieniu nieruchomości do spółki osobowej (np. komandytowej), Spółka zamierza dokonać cesji umowy na rzecz spółki osobowej (np. komandytowej). Postanowienia umowy dopuszczają dokonanie cesji, jak również przeniesienie przez Spółkę własności nieruchomości na rzecz spółki osobowej (np. komandytowej) w formie aportu. Zgodnie z postanowieniami umowy, własność nieruchomości powinna zostać przeniesiona na nabywcę nie później niż 31 grudnia 2008 r. W związku z wykonaniem tego postanowienia umowy, spółka osobowa (np. komandytowa) sprzeda nieruchomość na rzecz nabywcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (np. komandytowej) spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dokonania tej czynności...
  2. W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość wniesionych do spółki komandytowej nieruchomości...
  3. W jaki sposób powinien zostać ustalony dochód (przychód i koszt) w przypadku późniejszej sprzedaży przez spółkę komandytową wniesionych do niej nieruchomości. W szczególności, Spółka chciałaby uzyskać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powinny zostać w takim przypadku ustalone koszty uzyskania przychodu...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości w formie aportu do spółki osobowej (np. komandytowej) nie spowoduje powstania po jego stronie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, iż znajduje on zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy aport wnoszony jest do spółek kapitałowych lub do spółdzielni. Mając na uwadze generalną zasadę interpretacji prawa podatkowego, zgodnie z którą niedopuszczalna jest rozszerzająca interpretacja przepisów prawa podatkowego, należy stwierdzić, że wniesienie wkładu do spółki osobowej nie wypełnia wymogów określonych w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym nie powoduje to powstania przychodu.


Dodatkowo, Spółka pragnie zaznaczyć, że nie istnieją też żadne inne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które wiązałyby z taką czynnością powstanie obowiązku podatkowego po stronie Spółki.


Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w szeregu interpretacji podatkowych wydanych przez różne organy podatkowe. Jako przykłady można wymienić:

  • interpretację indywidualną wydaną w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPB3/423-8/08/SD/KAN-3279/12/07 z dnia 27 marca 2008 r., w której stwierdził On, że: „Ponieważ wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowej wniesiony zostanie do spółki osobowej, nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, w myśl którego przychodami, z zastrzeżeniem ust, 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego zarówno po stronie Spółki, jak również po stronie pozostałych wspólników będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych”;
  • interpretację indywidualną wydaną w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IP-PB3-423-211/07-3/MS z dnia 12 grudnia 2007 r., zgodnie z którą: „z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 jednoznacznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.”;
  • postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie 1471/DPR2/423-40/07/AB z dnia 25 czerwca 2007 r., w którym stwierdził On, iż: „prawidłowe jest stanowisko Strony, że wniesienie przez Spółkę do spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego nieruchomości nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego zarówno po stronie Spółki, jak również po stronie pozostałych wspólników spółki komandytowej”;
  • decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 1401/BP-1/006-1136/06/KS z dnia 19 czerwca 2007 r., w którym zmienił On z urzędu niekorzystne dla podatnika postanowienie organu pierwszej instancji i stwierdził, iż: „Ponieważ wkład niepieniężny w postaci nieruchomości wniesiony zostanie do spółki osobowej nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7, w myśl którego przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie wspólnika.”;
  • postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście II/423/27/06/AN z dnia 8 grudnia 2006 r., w którym stwierdził On, iż: „wniesienie przez Spółkę z o.o. do spółki komandytowo - akcyjnej wkładu rzeczowego w postaci środków trwałych będących własnością Spółki z o.o. nie będzie skutkować po stronie Spółki z o.o. "X" powstaniem przychodu do opodatkowania jak stanowią przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bowiem nie mają one zastosowania do wkładów wnoszonych przez wspólników do spółki komandytowo - akcyjnej, stąd też postanowił jak w sentencji.”;
  • postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim US.I/1-423/1/2006 z dnia 29 marca 2006 r., który stwierdził, iż: „Spółka komandytowa, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej i zaliczana jest do spółek osobowych. Z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy. Z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż nie dotyczy on wniesienia wkładu do spółki komandytowej. Stanowisko Spółki odnośnie nie powstania przychodu do opodatkowania na dzień wniesienia przez Spółkę z o.o. aportem nieruchomości stanowiącej majątek Spółki z o.o. do spółki komandytowej tut. organ uznaje za prawidłowe.”


W konsekwencji, zdaniem Spółki, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (w tym do spółki komandytowej) nie powoduje po jej stronie powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Wnioskodawcy w zakresie opisanych zdarzeń przyszłych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami wydanymi w dniu 14 sierpnia 2008 r. nr ILPB1/415-340/08-2/IM oraz nr ILPB1/415-340/08-3/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj