Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-139/08/PS
z 19 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-139/08/PS
Data
2009.02.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
umowa sprzedaży
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Czy sprzedaż na podstawie właściwej umowy przedmiotowej działki rolnej zabudowanej przez Spółkę na rzecz drugiej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rodzi jakikolwiek podatek od dokonanej czynności?
Zarazem, jeśli odpowiedź na pytanie pierwsze jest twierdząca, to czy jest to podatek VAT czy podatek od czynności prawnych, oraz – czy w takim razie dotyczy on całej nieruchomości, czy tylko jej części?



Wniosek ORD-IN 876 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania zabudowanej działki rolnej - jest prawidłowe, o ile umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki rolnej jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.


UZASADNIENIE


W dniu 21 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania zabudowanej działki rolnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zajmuje się działalnością, której przedmiotem jest między innymi uprawa zbóż i roślin przemysłowych. Wnioskująca Spółka korzysta z działki rolniczej o powierzchni 1,0674 ha (10674 m2) jako użytkownik wieczysty, na podstawie umowy zawartej ze Skarbem Państwa. Działka ta została oddana w użytkowanie wieczyste do dnia 4 listopada 2090 r. Na podstawie zawartej w dniu 2 września 2002 roku umowy dzierżawy nastąpiło wydzierżawienie ww. nieruchomości gruntowej innej Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która obecnie ma zamiar kupić powyższą działkę rolniczą. W trakcie trwania umowy dzierżawy strony zawarły umowę przedwstępną kupna – sprzedaży działki w formie pisemnej. Nabywająca Spółka jest podmiotem zajmującym się (zgodnie z przedmiotem działalności) również działalnością rolniczą. Na przedmiotowej działce rolnej znajduje się w związku z rozpoczętą rozbudową lokal gastronomiczny o powierzchni ok. 168 m2. Wcześniej był (i jest) to lokal wykorzystany jako kiosk do sprzedaży owoców i warzyw i drobnej konsumpcji (przez nabywającą Spółkę). Umowa przedwstępna kupna – sprzedaży użytkowania wieczystego obejmuje także ten lokal znajdujący się na wyżej wymienionej działce. Pozwolenie na rozbudowę przedmiotowego lokalu zostało wydane na rzecz Sprzedawcy. Rozbudowa lokalu jest na etapie stanu surowego zamkniętego. W części nierozbudowanej nadal jest prowadzona ww. działalność handlowo–gastronomiczna.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  • Czy sprzedaż na podstawie właściwej umowy przedmiotowej działki rolnej zabudowanej przez Spółkę na rzecz drugiej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rodzi jakikolwiek podatek od dokonanej czynności...
  • Zarazem, jeśli odpowiedź na pytanie pierwsze jest twierdząca, to czy jest to podatek VAT czy podatek od czynności prawnych, oraz – czy w takim razie dotyczy on całej nieruchomości, czy tylko jej części...


Zdaniem Wnioskodawcy, powyższa sprzedaż ww. użytkowania wieczystego działki rolnej wraz z rozbudowanym lokalem gastronomicznym w całości nie podlega w ogóle opodatkowaniu ani podatkiem od czynności cywilnoprawnych ani podatkiem VAT, gdyż transakcja dokonywana pomiędzy podatnikami, których przedmiotem działalności jest prowadzenie działalności rolniczej, ma za przedmiot prawo użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej. W zasadniczej części obejmującej obszar ok. 90% nieruchomości działka może być wykorzystywana bezpośrednio rolniczo, a tylko obszar lokalu gastronomicznego oraz placu znajdującego się bezpośrednio przed lokalem może budzić wątpliwości podatkowe. Stąd, z ostrożności procesowej, w przypadku, gdyby Organ uznał, iż taka transakcja podlega jednak opodatkowaniu podatkiem w ocenie podatnika opodatkowanie mogłoby dotyczyć wyłącznie tej części niezwiązanej bezpośrednio z działalnością rolniczą (choć nabywająca Spółka dokonuje w przedmiotowym lokalu sprzedaży również produktów rolniczych). Stąd być może, jeśli organ uzna, iż zasadne jest jednak opodatkowanie podatkiem majątkowym części nieruchomości (teren rozbudowanego lokalu gastronomicznego wraz z placem przyległym, wskazanie w transakcji dwóch cen obejmujących osobno – część przedmiotowej nieruchomości wykorzystywana rolniczo (nie objęta podatkiem) i część związana z rozbudowanym lokalem gastronomicznym (objęta ewentualnym podatkiem). Jeżeli Organ stwierdzi, iż taka sprzedaż podlega jednak opodatkowaniu podatkiem któremuś z podatków majątkowych (w całości lub w części), zdaniem Wnioskodawcy będzie to opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który to podatek wyłącza stosowanie podatku VAT do przedmiotowej transakcji. Artykuł 5 ustawy VAT określa przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że przepisy ustawy znajdują zastosowanie w zasadzie jedynie do określonych tam wyczerpująco czynności i zdarzeń. Wyliczenie to nie zalicza do czynności opodatkowanych ww. sytuacji faktycznej, tj. sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej. Zdaniem Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w sposób enumeratywny w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym m.in. umowy sprzedaży i on ewentualnie miałby zastosowanie z uwagi na fakt, iż ma za przedmiot sprzedaż użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości (zgodnie z wypisem). Interpretacja dotyczy przepisów w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie podatku VAT wydane zostało postanowienie z dnia 12 lutego 2009 r. Nr ITPP1/443-1043/08/IK pozostawiające wniosek bez rozpatrzenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, o ile umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki rolnej jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:


  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:


    1. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    2. umowy spółki i jej zmiany,
    3. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Wobec powyższego należy wyjaśnić, że dla ustalenia czy transakcja sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynnikiem decydującym jest stwierdzenie czy z tytułu dokonania tej czynności przynajmniej jedna ze stron będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W przypadku stwierdzenia, że żadna ze stron umowy sprzedaży nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie zwolniona z tego podatku, umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki rolnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku od umów sprzedaży. Od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym stawka podatku wynosi 2%.

Stosownie do treści art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Reasumując stwierdza się, iż w przypadku opodatkowania umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki rolnej podatkiem od towarów i usług, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi. Natomiast w przeciwnym wypadku powyższa czynność będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (notariusza).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj